Vánoce po půl století

  • 15
Nemá se to dělat, ale snad nám to tentokrát odpustíte. Dopředu prozradíme, co řada z vás najde zítra večer pod vánočním stromečkem: Předplacený zpáteční lístek na výlet na Měsíc. Pro ty, kdo vám cestu vesmírným taxíkem darovali, to nebylo drahé. Jízdenka na Měsíc a zpátky stojí pouhých 547 korun. Tedy... To všechno bude platit, pokud se zítra potvrdí půl století staré předpovědi, jak by měly vypadat Vánoce roku 2002.

A jaké budou Vánoce za padesát let? Prognostici odhadují, že se od těch, které začínají zítra, příliš lišit nebudou. Jen za vánoční dárky se už nebude platit bankovkami a mincemi, ale elektronicky.

Ke štědrovečerní večeři však stále bude kapr, malé děti budou dostávat podobné hračky jako zítra, i prádlo bude stále z bavlny a šaty budou podobné dnešním.

To před padesáti lety měli vizionáři bujnější fantazii. V prosinci 1947 otiskla Mladá fronta celostránkový výhled do budoucnosti na přelomu tisíciletí. Předpovědi vznikaly v době, kdy lidé žili v opojení z právě objeveného využití atomové energie.

Některé z tehdejších vizí se naplnily, například nástup atomových elektráren.

"Kolik vyčerpávající námahy a potu si každý rok vyžádá práce horníků, má-li být milionům opatřeno teplo domova na vánoce i na celou zimu. Hned tady by bylo výborné zaměstnání pro atomovou energii," psaly noviny na konci roku 1947.

Prognostici také trefili, že si vánoční stromky budeme pěstovat sami v květináčích. Mnoho lidí to tak dnes dělá. Jen ty smrčky rostou o něco pomaleji, než odhadovali předci. Na dobové ilustraci totiž hospodyně zalévá květináč konví s nápisem Atom. Taková péče měla zajistit, že stromy porostou nikoli roky, ale pouhé týdny.

Rozhlédněte se teď po kuchyni a zkuste si vybavit, jak byste připravili pečenou husu. Mělo by to vypadat přibližně takto: "Hospodyně vloží do atomové trouby husí vejce, trochu mouky a něco pažitu, zmačkne knoflík a v okamžiku, kdy zazvoní návštěva, vyjme pečeni s knedlíkem a zelím."

Na štědrovečerním stole nesmí chybět čerstvé ovoce. "Datle, fíky a pomeranče si opatříme na Štědrý den dopoledne přímo u pěstitele. Pomocí atomoletu to dokážeme za několik minut," slibovaly noviny před padesáti lety.

Přestože se některé z tehdejších předpovědí splnily, může se stát, že letenku na Měsíc zítra pod stromečkem nenajdete. Přitom turistické lety do vesmíru, na rozdíl do atomového pečení husy, už nejsou žádnou fantazií. Dva turisté se na oběžnou dráhu kolem Země podívali. Jenomže za jinou cenu než 547 korun - stálo to dvacet milionů dolarů.

Jaký bude náš život za padesát let?
Mobilní telefony už nebudou existovat. Místo nich se s kýmkoliv domluvíme pomocí čipu implantovaného přímo v hlavě. Spodní prádlo budeme nosit stále bavlněné a u vánočního stromečku si zazpíváme koledy. Tak by mohly vypadat Vánoce v roce 2052.

"Až si sedneme ke štědrovečerní večeři, budeme oblečeni prakticky stejně jako dnes. Rozhodně to nebude vypadat jako ve vědecko-fantastických filmech, kde všichni chodí v umělohmotných overalech. Kosmický oblek představuje uniformitu, ale tu lidé nemají rádi, zvláště ženy," odhaduje vývoj oblečení vizážista Ivo Špes.

Vzhledem k tomu, že móda v oblečení se obvykle inspiruje stylem starým několik desítek let, mohlo by se v roce 2052 nosit retro inspirované kolekcemi z období 2020 až 2030.

"Nové umělé materiály budou určitě příjemnější než ty současné, ale tradiční bavlnu nenahradí. Minimálně u spodního prádla se bude stále používat," soudí Špes.

Před rozbalením dárků si alespoň někteří lidé budou stále zpívat koledy.

"Jsem přesvědčen, že zpívat se nepřestane. Stále budou lidé, kteří budou mít v sobě tento druh talentu. A kdo ho v sobě má, ten si prostě zpívat musí, to se ničím nahradit nedá. Otázka je, co se bude zpívat," říká herec, skladatel, zpěvák a divadelník Jiří Suchý.

Neměly by ani vymizet klasické tištěné knihy. "Stanou se však exkluzivní záležitostí," předvídá Suchý. Stejně drahou raritou budou i dřevěné dětské hračky, například koník na kolečkách.

Nevymřou ani plastové kachničky a další zvířátka pro nejmenší děti. Díky složité vestavěné elektronice budou vydávat naprosto autentické zvuky a budou mít mnoho funkcí.

"Klasické hračky pro nejmenší asi nezmizí. Děti si budou i v budoucnosti chtít hrát s něčím, co se dá osahat nebo okousat," říká majitel muzea hraček v Kašperských Horách Zdeněk Bálek.

Větším dětem se vytratí hranice mezi hrou a reálným životem. Digitální hry na speciálních obřích obrazovkách budou běžnou záležitostí a virtuální svět pohádek a různých dobrodružství bude díky technologiím prakticky reálný.

Do virtuálních her se v budoucnu začnou zapojovat i dospělí. Psychiatři varují před velkým počtem lidí, kteří po častých návštěvách digitálního světa fantazie nakonec nepoznají ten skutečný.

Dárky budeme nakupovat především na objednávku pomocí počítačů. Dnešní móda obrovitých nákupních hal za městem se zbožím všeho druhu dlouho nevydrží. Za padesát let bude doprava mnohem dražší než dnes, a cestování do supermarketů se tedy přestane vyplácet.

Roku 2052 se zřejmě nedožijí bankovky a mince. Pokladny vystřídají elektronická zařízení pro platební a kreditní karty.

Do padesáti let zanikne řada dnes běžných řemesel. Lidé budou spíše pracovat ve službách, kde je nutný kontakt se zákazníkem nebo klientem. Takových pracovních příležitostí však bude omezený počet. Nejčernější prognózy proto hovoří o obrovských vlnách nezaměstnanosti.

"Bude běžné, že lidé bez výraznější kvalifikace a specializace budou muset, aby se uživili, vykonávat dvě nebo tři zaměstnání. Tento trend se objevuje už dnes. Do zaměstnání půjde také mnohem více žen než dnes," říká spíše pesimisticky sociolog Jan Keller.

Splní se tyto předpovědi? Jiří Suchý odpovídá šalamounsky: "Vzhledem k překotnosti vývoje se žádná překvapení nevylučují."

Vizážista Ivo Špes považuje jednu věc za naprosto jistou. "Potvrdí se dnešní trend krátkých účesů, kdy se muži přestávají stydět za svou pleš a nesnaží se ji nijak skrývat. Takzvaná přehazovačka už vůbec nebude existovat."

Pasta s chutí kapra smaženou pochoutku asi nenahradí

I za padesát let bude v českých domácnostech vonět na štědrovečerním stole smažený kapr. Instantní pasta z tuby nebo energetická pilulka ho v žádném případě nenahradí. Je o tom přesvědčen biochemik Rudolf Poledne, předseda Fóra zdravé výživy.

Kapr s bramborovým salátem se bude podávat i na Štědrý večer 2052?
Jsem o tom přesvědčen. Změní se jen to, že si budeme pochutnávat na zdravějším kaprovi.

V čem bude kapr zdravější?
Za padesát let už budeme ovládat mnohem lepší technologie smažení. Každá domácnost bude v mít v kuchyni takovou techniku, která se sama postará o to, aby celý proces smažení byl co nejzdravější. Bude to podobná změna, jako mezi dřívějším smažením v přepáleném tuku na pánvích a dnešním masovým rozšířením fritéz.

Bude kapr usmažený zdravotně nezávadnou technologií ještě vůbec chutný?
Nesmí se to samozřejmě přehnat. Platí totiž, že jídlo, které je extrémně zdravé, nemusí chutnat zrovna nejlépe. Budeme-li kapra smažit, tak rozhodně zůstane pochoutkou.

Nehrozí nám tedy, že si na Štědrý večer vymačkáme z tuby instantní pastu s chutí kapra a bramborového salátu?
Tímto směrem se jídlo vyvíjet nebude. S novými technologiemi ubude lidem práce a budou mít více volného času. A aby se nenudili, budou mít i více času na vaření. Už v minulých obdobích vývoj několikrát ukázal, že s přibývajícím volným časem se vylepšuje i gastronomie té které země. Lidé budou také více cestovat, což také obohatí jejich jídelníček.

Z jakých surovin se bude jídlo nejčastěji připravovat?
Věřím, že za padesát let už všichni lidé u nás budou jíst tolik zeleniny a ovoce, kolik se dnes považuje za optimální. Tedy od obojího půl kilogramu denně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue