Vánoční speciál MF DNES v roce 2011

Vánoční speciál MF DNES v roce 2011 | foto: archiv MF DNES

Havlův pohřeb i stopování Ježíška. Přečtěte si, co psaly vánoční noviny

  • 78
Pravda a láska musí zvítězit, psaly noviny na Štědrý den roku 1989. O 22 let později prvního československého prezidenta spolu s celým národem vyprovázely při poslední cestě. Dočíst jste se však mohli i o tom, kolik dětí Ježíšek během jedné noci navštíví a jakou vzdálenost při tom urazí.

„Pravda a láska musí zvítězit,“ hlásal hlavní titulek o Štědrém dnu v roce 1989. Atmosféra vánočních svátků byla stále prosycena čerstvými revolučními dojmy a nadšením z nabyté svobody. Noviny připomněly lidi, kterým režim znemožnil vykonávat jejich povolání a kterým nezbylo nic jiného, než vykonávat podřadná zaměstnání.

Revoluční noviny

Podívejte se na titulní strany předních deníků během revoluce v Listopadu

V roce 1990 se titulní strana MF DNES zaměřila na vánoční tradice československých politických představitelů. Tehdy jste se mohli například dozvědět, že „u Klausů se na Štědrý den věští s mincí pod talířem“. Václav Klaus byl tehdy ministrem financí.

Vánoční vydání MF DNES z roku 1991 informovalo o definitivním zániku Sovětského svazu a vzniku Společenství nezávislých států (SNS). „Je dobře, že se podařilo dospět k nějaké dohodě,“ ohodnotil to tehdejší šéf československé diplomacie Jiří Dienstbier, otec současného ministra bez portfeje v kabinetu Bohuslava Sobotky.

Na Štědrý den roku 1992 novinám vévodila fotografie bělehradské ženy modlící se za konec války v Bosně. Dočetli jste se také, že Čechoslováci abnormálně v předvánočním období utráceli. „V pražské Kotvě se obrat za prosinec vyhoupl přes 250 milionů korun, což je oproti prosincovým dnům roku 1991 víc než o 70 procent,“ stojí na titulní straně, kterou už v té době uváděl typicky červený nápis DNES.

Nejdříve optimismus, za pár let válka v Bosně

Optimistický titulek otevíral vydání 24. prosince roku 1993. „Životní minimum bude o deset procent vyšší,“ dočetli se tehdy čtenáři. Kromě toho noviny informovaly o chystaném rozčlenění republiky na nové samosprávné územní celky - kraje.

Titulní stranu MF DNES z roku 1994 opanovala fotografie dětí s betlémským světlem a informace o tržbách českých obchodníků. Propírala se však už i chystaná privatizace tehdejšího národního operátora SPT Telecom, jehož majetek je dnes z většiny v područí španělské Telefóniky, respektive skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera.

Na Štědrý den roku 1995 byla tématem číslo jedna válka v Bosně. MF DNES tentokrát psala o návštěvě Václava Havla v Sarajevu. „Prezident se zastavil i na místech nejstrašnějších masakrů,“ informuje tehdejší podtitulek úvodního textu. Na podvalu se lidé mohli dočíst o milosti, kterou Havel udělil českému vojákovi z mise OSN v Chorvatsku. Dopustil se přečinu tím, že prosil srbské žoldnéře, aby nezabíjeli obklíčené české modré barety.

Češi mají peníze a před Vánoci nešetří

Na Vánoce roku 1996 Češi utráceli a obchodníci si mnuli ruce. Zlatá neděle jim tehdy přinesla do té doby nevídané tržby. „Lidé nakupovali potraviny, jako kdyby očekávali válku či jinou pohromu,“ řekla o přílivu zákazníků ředitelka obchodního domu Tesco Helena Pískovská. ODA tehdy řešila jméno nástupce Jana Kalvody, který rezignoval v návaznosti na neoprávněné užívání doktorského titulu.

Dozvuky červencových povodní a vznikající vláda premiéra Josefa Tošovského rezonovaly vánočním vydáním novin v roce 1997. Spodní strana novin se věnovala české stopě v severoirském Belfastu. Rodačka z Trutnova Helen Lewisová rozplakala zavřené členy Irské republikánské armády, když jim vyprávěla svůj příběh z doby holokaustu.

Vánoční slevy a laciné nákupy rozebírá titulní strana novin v roce 1998. O rok později se MF DNES zabývá tím, kolik práce má Ježíšek během Vánoc. Věděli jste například, že musel obstarat víc než dvě miliardy dětí po celém světě a urazil při tom 356 milionů kilometrů? Jak to stihl, můžete zjistit v přiložené fotogalerii.

Přišel i na začátku nového milénia Ježíšek?

Vánoční MF DNES v nultém roce nového milénia byla (samozřejmě kromě loga) ještě černobílá. V roce 2001 už noviny v barevném provedení ozdobila malba Josefa Lady a čtenáři si mohli přečíst zamyšlení od Pavla Tigrida.

Hlavním tématem roku 2002 byly tradice a nové zvyky. Z první strany se usmívala také třeba Jiřina Bohdalová lákající na rozhovor v magazínu MF DNES. Režisér Miloš Forman ve sloupku prozradil, že se o Vánocích neubrání ukápnuté slze.

Děti byly hlavním tématem novin v následujících letech. Nejdříve se slavní rodiče předvedli se svými ratolestmi (rok 2003), pak se psalo o dětech, které kolem Vánoc nalezly domov v nových rodinách (2004). Dvanáct novorozenců ukazovala titulní strana novin v roce 2005. O rok později pak MF DNES vyzdvihovala úspěch babyboxu, který týden před Vánocemi zachránil novorozence Adama.

Církevní restituce se dostaly na titulní stranu před sedmi lety. Psalo se o 267 miliardách, které měly církve dostat od státu během šedesáti let.

Češi v roce 2008 odmítali o Vánocích experimentovat, svátky raději trávili doma. V roce 2009 strávil reportér MF DNES Vánoce v Betlémě. Biblické místo bylo tématem také v roce 2010, tentokrát to však byl český betlém s jesličkami, který v živém provedení předvedli děti v historické části Hlinska.

Jednou budem dál - rozloučení s Václavem Havlem

Hořké Vánoce Češi prožívali v roce 2011, loučili se se svým prvním prezidentem Václavem Havlem, který odešel 18. prosince. Ve stejný den MF DNES vydala také speciální přílohu k Havlovu pohřbu, který se konal den před Vánocemi.

PŘEHLEDNĚ: Šest dnů slz za Václava Havla

Česko se tehdy v poledne na minutu zastavilo a hold památce zesnulého prezidenta uctilo vyzváněním zvonů, mlčením, potleskem, troubením sirén i cinkáním klíčů. V Praze se zastavili apoštolové na orloji, tiché setkání se konalo na Hrádečku u Havlovy chalupy (vše o smrti Václava Havla najdete zde).

Před dvěma lety MF DNES zveřejnila článek o matce vychovávající dvanáct dětí. Noviny zároveň zmiňovaly tropickou předpověď počasí i sporné zvýšení DPH na 15 a 21 procent. Loňské vánoční dny pak na stránkách novin ovládala politika. Premiér Bohuslav Sobotka tehdy právě končil s vyjednáváním o podobě nové vlády. Čechům se nechtělo příliš utrácet, obchodníci je povzbuzovali slevami.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video