Vandal se vrátil do blázince sám

Šílený vandal, který spáchal řadu atentátů proti obrazům starých mistrů a v pondělí uprchl z psychiatrické léčebny, se do ústavu vrátil dobrovolně. Útěk duševně chorého nepřítele umění způsobil v německých muzeích doslova poplach. Hans-Joachim Bohlmann se totiž zapsal do historie umění tím, že zničil obrazy za 70 milionů marek.

Poplach v německých galeriích
Třiašedesátiletý Bohlmann, který je internován od roku 1989, využil v pondělí procházky a zmizel. Hned po jeho útěku varovala policie muzea, aby věnovala ochraně sbírek zvýšenou pozornost. Mluvčí psychiatrické léčebny v Hamburku sice prohlásil, že je málo pravděpodobné, že se Bohlmann proti obrazům opět vrhne, vyloučit to ale nemohl.

Vandal se jenom procházel
A zatímco muzea, galerie a milovníci umění byli na nohou, šílený vandal se ve středu sám o své vůli do léčebny vrátil. Během své vycházky prý obdivoval zákoutí v Hamburku, kde už dlouho nebyl, sdělil mluvčí ústavu.

Šílenec uprchl již jednou v roce 1998.

Celková škoda způsobená vandalem Bohlmannem je odhadována na 70 milionů marek.

Bohlmann rozleptal Dürera
Bohlmann poprvé zaútočil na obrazy starých mistrů v roce 1977. Ve svém ničivém díle pak pokračoval v muzeích v Hamburku, Lübecku, Hannoveru, Lüneburgu, Essenu, Bochumu, Düsseldorfu a Kasselu, kde zničil tři vzácné Rembrandtovy obrazy za 25 milionů marek.

V roce 1979 byl Bohlmann odsouzen k pěti letům vězení. V roce 1988 však svou neblahou činnost obnovil a ve slavné mnichovské pinakotéce polil kyselinou sírovou tři obrazy renesančního umělce Albrechta Dürera. Po zadržení na místě byl v roce 1989 odsouzen ke dvěma letům vězení a následnému nucenému pobytu v psychiatrickém zařízení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video