Podle kontrolních vrtů jsou valy střelnice na Libavé zaplněny nebezpečnými látkami a jedy. Z jejich navezení je podezřelá kontroverzní hranická firma Kohout invest, která to ale odmítá.

Podle kontrolních vrtů jsou valy střelnice na Libavé zaplněny nebezpečnými látkami a jedy. Z jejich navezení je podezřelá kontroverzní hranická firma Kohout invest, která to ale odmítá. | foto: Co ukrývali Sověti na Libavé?, natoaktual.cz

Valy libavské střelnice jsou plné jedů, náprava bude stát půl miliardy

  • 4
Kontroverzní hranická firma Kohout invest je zřejmě zapletena do dalšího vážného porušení zákona. Podle zjištění MF DNES je podezřelá, že navezla do vojenského prostoru Libavá stovky tun nebezpečného odpadu při stavbě ochranných valů střelnice. Těžké kovy a chemikálie jsou tak zakopané jen půl kilometru od obce Daskabát.

Jedovaté látky na armádní pěchotní střelnici Daskabát odhalilo osmnáct zkušebních vrtů, a šlo například o arsen či kadmium, které byly ve všech. Náklady na odstranění nebezpečného odpadu přitom znalci odhadli na 450 milionů korun.

"Pokud je dnes v České republice něco časovanou bombou, pak je to právě tato černá a dobře maskovaná skládka v podobě ochranných valů armádní střelnice," popsal zdroj MF DNES pod podmínkou anonymity.

Existenci zakopaných nebezpečných jedů potvrdil také ministr obrany Alexandr Vondra či náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. "Je to velmi vážné. Budeme trvat na vypátrání konkrétních viníků a určení míry jejich odpovědnosti," slibuje Picek.

Kohout invest: Vše co jsme tam navezli prošlo zkouškami

S čím je spojován Kohout invest

1. V roce 2008 navezl bez povolení 12 400 tun odpadu ze skládky do areálu bývalé cihelny u Haňovic na Olomoucku. Od Inspekce životního prostředí za to dostal milionovou pokutu, proti které se brání žalobou.

2. U krajského soudu čelí obvinění, že v roce 2007 vytěžil ze cvičiště u Lipníku nad Bečvou bez vědomí vojáků 280 000 tun štěrkopísku v hodnotě 26,5 milionu korun a pak ho prodal stavebním firmám. Podle firmy šlo o odpad z čištění místa, se kterým mohla volně nakládat (více čtěte zde).

3. Další štěrk si firma v roce 2009 neplánovaně odvezla také od Střední školy zemědělské v Přerově. Měla vytěžit bahno ze dna nádrže - bývalého říčního ramene, těžila však štěrk, a to úplně jinde. Po zásahu úřadů nakonec navezla zpět novou půdu.

4. Jeden z představitelů Kohout investu Jaromír Kohout figuruje i ve společnosti Revita Bečva, která dostala několik pokut za nepovolenou těžbu. V roce 2007 navíc koupila pozemek, na kterém bez povolení pokácela jeden a půl hektaru lesa a začala s těžbou. Od úřadů odešla s několika tresty za desítky tisíc korun.

Právě ve spojitosti s tímto případem se objevilo také jméno společnosti Kohout invest z Hranic na Přerovsku, jejíž pověst je již z dřívějška pošramocená pokutami za porušení zákonů spjatých s ochranou přírody.

Právě ona je nyní podezřelá, že to byla její nákladní auta, která sem při budování valů jedovatou náplň této "časované bomby" přivezla.

"Veškerý materiál, který jsme tam naváželi, prošel zkouškami dle tabulek zákona o odpadech. Neexistuje, že bychom se tam zbavovali nějakého nebezpečného materiálu. Otázkou je, co tam v naší nepřítomnosti třeba uložila armáda či ten, kdo zde pracoval ještě před námi. Když jsme přišli, tak ty valy již byly téměř do poloviny hotové," ohradil se jednatel společnosti Kohout invest Radovan Kohout.

Které další firmy to však měly konkrétně být, neví. "Zeptejte se velitele. Před námi probíhalo nějaké nekontrolované navážení. Nás v tuto chvíli ve spojitosti s touto střelnicí nikdo nevyšetřuje. Není k tomu ani důvod," dodal Kohout.

Bývalý velitel si jinou firmu nevybavuje

Vladimír Kubisa, který tehdy újezdnímu úřadu na Libavé velel, si ovšem žádná další jména kromě Kohout investu nevybavuje.

"Nemohu to vyloučit, ale neuvědomuji si, že bych mohl jmenovat další firmu," konstatuje Kubisa. Zdůrazňuje ovšem, že přímo jeho úřad za stavbu valů nezodpovídal.

Také samotní představitelé armády ovšem mluví spíše o více firmách, které na Libavou stovky tun nebezpečného odpadu minimálně od roku 2005 navozily. Autoři plánů na jejich odvoz a likvidaci pak náklady vyčíslili na 450 milionů korun.

To, že se zde s touto sumou operovalo, potvrdil také ředitel olomoucké inspekce životního prostředí Radek Pallós. Ta se do rozplétání tohoto případu zapojila na výzvu generálního štábu.

"V tom naváženém materiálu byla především suť z nejrůznějších staveb. Nemohu samozřejmě vyloučit, že se tam objevilo i něco jiného," popisuje Pallós. Sám by se přikláněl spíše k tomu nechat všechen odpad na místě, řádně jej zaizolovat a zatravnit.

Starosta: Střelnice je od nás půl kilometru, nic ale nevíme

V bezprostřední blízkosti od zamořeného místa leží obec Daskabát, jejíž starosta Antonín Venclík je celou situací znepokojený. "Ta střelnice je od nás zhruba půl kilometru daleko. O případném navážení nebezpečného odpadu při budování tamních valů vím jenom z doslechu, nemám to ověřené. Mám informace pouze o tom, že je již hotová zpráva o tamním průzkumu," zdůrazňuje starosta.

Ten se na konci tohoto týdne sejde s ministrem obrany. "Musím se ho na to zeptat, týká se to přece naší obce a jejích spodních vod," nastínil Venclík.

Kauzou chemikálií na Libavé se nyní zabývá i vojenská policie. Vyšetřovatelé mimo jiné zkoumají i okolnosti vzniku smluv, které jsou zde pro armádu nevýhodné. Většina z nich již byla kvůli protiprávnosti dokonce i zrušena. Ovšem již nyní známá fakta vedou ministra Vondru k dojmu, že kolem Libavé fungovalo zločinné spolčení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video