Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Valterová odmítá vyplatit mzdu stávkujícím

  18:15aktualizováno  18:15
Věra Valterová, kterou bývalý ředitel Jiří Hodač pověřil řízením České televize, odmítá vyplatit mzdy za leden těm zaměstnancům, kteří jsou ve stávce. Své rozhodnutí zdůvodňuje v jim zaslaném dopise obavou z toho, že by porušila platné právní předpisy i Českou televizi. "Věříme, že poškození zájmů ČT je to poslední, co byste si mohli přát Vy sami," apeluje Valterová v dopise, pod kterým je podepsán i Hodačem pověřený finanční ředitel Jindřich Beznoska. Mzda za leden má být vyplacena jen těm zaměstnancům, kteří nestávkují. Stávkující obsah dopisu označili za vydírání.

Věra Valterová zaslala
stávkujícím dopis.
Otevřít/stáhnout si ho
můžete ZDE
.
Odpověď stávkujících
je vám k dispozici TADY.

Tvrzení, že zaměstnanci sice stávkují, ale přesto vykonávají v plném rozsahu svoji práci a zaslouží si tedy plnou mzdu, označila Hodačem pověřená ředitelka ČT za nepravdivé.

Oponuje tím, že mnozí z nich nerespektují pokyny současného vedení televize a porušují tak zákoník práce.

"Na toto místo bychom mohli vložit výčet desítek prokazatelných případů hrubého porušení pracovní kázně, které jsme v krátké době několika týdnů zaznamenali, a tak dokázat, že stávkující zaměstnanci ČT nárok na vyplacení mzdy skutečně nemají," píše Valterová.

Kdo je s námi dostane peníze
Pokračuje konstatováním, že má informace o zaměstnancích, kteří se stávky neúčastní (jejich počet stanovila asi na šest set). Těm by prý lednovou mzdu ráda vyplatila.

Vyzývá je proto, aby do 7. února odeslali na adresu vedení televize dopis se jménem, příjmením, osobním číslem zaměstnance, adresou bydliště a připojili vlastnoručně podepsané a datované vyjádření typu "Neúčastním se stávky v ČT a respektuji vedení ČT" nebo "Nestávkuji a respektuji vedení ČT".

Mzdy ostatních pracovníků ČT zůstanou podle Valterové uloženy na bankovních účtech televize a vyplaceny v případě, že vedení nově zvoleného prozatímního ředitele zaujme k problému lednových výplat jiný postoj.

Valterová zvýšila počet stávkujících
Dopis ředitelky Valterové vyvolal ostrou reakci v řadách stávkujících, kteří Vaterové odpověděli rovněž dopisem. Pod ním jsou podepsáni předseda odborů Antonín Dekoj, mluvčí stávkového výboru Adam Komers a za Krizový výbor zaměstnanců ČT Jiří F. Potužník.

Dekoj označil počínání Valterové za psychické vydírání. Poznamenal ale, že nakonec může Valterové děkovat, protože se ke stávce přidali další lidé.

Postižení pracovníci se odvolávají na paragrafy zákoníku práce a Listinu základních práv a svobod, která zakotvuje právo na spravedlivou odměnu za práci. Zdůrazňují, že podle právních předpisů nelze za neplnění příkazu v souvislosti se stávkou nikoho stíhat.

Rozsoudí nás nezávislý soud
"Navzdory částečně výhrůžnému a částečně uplácivému tónu Vašeho dopisu chci věřit, že Vám jde o dodržování práva a dovoluji si Vás tedy upozornit, že o desítkách případů hrubého porušení pracovní kázně, které by ospravedlňovaly nevyplácení mezd, nemůžete jako o důkazech rozhodnout Vy, ale nezávislý soud. Nepochybně v rámci řízení budete moci svůj dopis obhajovat," píší Valterové zástupci stávkujících.

Zároveň se ohradili proti pasážím dopisu Valterové, ve které zaručuje všem loajálním pracovníkům ochranu osobních dat před zneužitím, tlakem a projevy nevole ze strany stávkujících.

Pověření Věry Valterové řídit ČT skončilo momentem rezignace generálního ředitele Jiřího Hodače, tvrdí Ján Matejka, vědecký pracovník Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, ve svém právním posudku. "Pověření (nikoli jmenování) zaměstnance 'do budoucna' osobou, které mezitím skončil mandát, lze v některých případech považovat - a domnívám se, že v tomto případě tomu tak je - za obcházení zákona," napsal ve svém rozboru Matejka.

Připomínají, že současné vedení již jednou ochranu osobních dat porušilo, když zveřejnilo seznamy zaměstnanců, kteří dostali výpověď. Ty obsahovaly i osobní data propouštěných. Těm, kdo nabídku Valterové přijmou, prý žádné projevy nevole nehrozí.

Ti zaměstnanci, kterým by nebyla vyplacena mzda, budou vyplaceni z prostředků nezávislé odborové organizace ČT.

Stávkující upozornili Valterovou, že byla pověřena pouze zastupováním generálního ředitele v jeho nepřítomnosti. Protože však Hodač rezignoval, padla podle stávkujících i veškerá pověření, která učinil. Tento spor bude muset rozhodnout nezávislý soud.

Autor:






Hlavní zprávy

Další z rubriky

Poznáte místo?
100 POHLEDŮ: Baráčky jak lepidlem k sobě přilepené. Poznáte místo?

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Volba profesora Langdona
Volby jsou tady, musíme něco dělat, hecuje Hanks Čechy ve videokoláži

Sociálními sítěmi se pár dní před sněmovními volbami šíři video, v němž herec Tom Hanks alias Robert Langdon chodí ulicemi Prahy, která je posetá volebními...  celý článek

O poslanecký mandát se v letošních volbách uchází 7 524 kandidátů. (19. října...
Volebních kandidátů je nejvíce v historii, do Sněmovny chce 7 524 lidí

O místo v Poslanecké sněmovně v letošních volbách usiluje 7 524 kandidátů, což je nejvyšší počet v historii. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek poskytl Český...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.