Afričanů přibývá, teploty rostou, produkce potravin stagnuje. Vědci se proto bojí nárůstu válek. Ilustrační foto

Afričanů přibývá, teploty rostou, produkce potravin stagnuje. Vědci se proto bojí nárůstu válek. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Války souvisejí s oteplováním, prokázalo dvacet let bojů v Africe

  • 300
Války o vodu a potraviny jsou chmurnou vizí budoucnosti, která nyní dostala konkrétnější kontury. Vědci zkoumali databáze teplot ze zemí subsaharské Afriky v letech 1981 až 2002 a zjistili, že v neobvykle teplých zemích se válčilo více.

Kvůli předpokládanému dalšímu oteplování ovzduší se počet obětí válek pravděpodobně ještě zvýší, konstatuje výzkum zveřejněný v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Souvislost mezi průměrnou teplotou dané země a v ní probíhající občanskou válkou s více než tisícovkou obětí je podle autorů studie "statisticky významná". V neobvykle teplých letech byla napříč územím o 50 procent větší pravděpodobnost vzniku ozbrojeného konfliktu.

KOČOVNÍCI VYKLÍZEJÍ VÝCHOD AFRIKY

Sucho a hlad je žene do měst

Růst teplot se totiž promítá například do úbytku vláhy, což vede k častějším suchům. Zemědělské výnosy jsou zde totiž podle vedoucího výzkumu Marshalla Burkeho z Kalifornské univerzity v Berkeley mimořádně citlivé i na malou teplotní změnu, například půl stupně Celsia. Důsledkem toho je, že ubývá potravin - a roste nervozita, na koho se dostane a na koho ne.

Dodávky potravin do hladem ohrožených oblastí - pokud jsou politicky nestabilní - potom mohou jen přispět k dalším problémům. Jako třeba v Somálsku začátkem 90. let, kdy humanitární pomoc kradly ozbrojené klany, které ji směňovaly za další zbraně.

Prevence ve slepé uličce

Výzkum ukazuje, že pokud teploty dále porostou, zvýší se v příštích dvaceti letech počet ozbrojených konfliktů v subsaharské Africe o 50 procent. Světové společenství s růstem teplot v tak krátkém horizontu těžko něco udělá - pokud by chtělo válkám předejít, muselo by zesílit pomoc subsaharskému zemědělství.

Ani zde není výsledek zaručen. Vliv teplotních změn totiž zůstal silný i poté, co vědci do dlouhodobého statistického modelu přidali faktor hospodářského růstu nebo lepší správy zemí.

HLADOVÍ UŽ MILIARDA LIDÍ

Za nárůstem hladovějících je i ekonomická krize

"Pokud se subsaharské klima nepřestane oteplovat a pomoc těmto zemím přizpůsobit se vysokým teplotám bude jen minimální, budou se ztráty na životech pravděpodobně stupňovat," řekl Burke.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny před konáním prosincového summitu o změnách klimatu v dánské Kodani. Představitelé států zde budou diskutovat také o množství peněz, které by měly africkým zemím pomoci připravit se na dopady klimatických změn.

Vědci v této souvislosti navrhují vyvinout plodiny s menší citlivostí na extrémní vedra a připravit schémata pojištění pro farmáře zasažené teplejším podnebím.

OBĚTI VÁLEK V AFRICE

Při deseti nejkrvavějších konfliktech v Africe od roku 1981 zahynulo přes deset milionů lidí.

1983-2005: Súdán, celkem 1,9 mil. obětí
1989-1996: Libérie, 200 tisíc obětí
1990-1993: Rwanda, 800 tisíc obětí
1991-2002: Alžírsko, 200 tisíc obětí
1993-2006: Burundi, 300 tisíc obětí
od 1996: tři občanské války v Kongu, 5,4 milionu obětí
1998-2000: etiopsko-eritrejská válka, 190 tisíc obětí
1999-2003: Libérie, 150 tisíc obětí
od 1991: Somálsko, až 400 tisíc obětí
od 2003: Dárfúr, 500 tisíc obětí

- konflikty, v nichž nejsou napsány dva soupeřící státy, jsou občanské

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue