Válku s Irákem ne, zaznělo v radě

  • 22
Na tři desítky státu se kloní k mírovému řešení irácké krize. Jejich zástupci to dali najevo v projevech před Radou bezpečnosti OSN. Debata pokračuje odpoledne druhým sezením. Očekává se, že Spojené státy a Británie přinesou novou rezoluci.

Do debaty se zapsali zástupci 61 států, avšak žádný stálý ani nestálý člen Rady bezpečnosti. Na stále otevřený seznam řečníků se nezapsal ani Izrael, o slovo se zato přihlásilo 14 arabských států.

Debata se koná z iniciativy Hnutí nezúčastněných zemí, jejímž cílem je poskytnout prostor k vyjádření svého postoje k tak důležitému tématu co největšímu počtu států.

V úvodní části vystoupili mimo jiné zástupci Kuby a Íránu, kteří označili případnou válku za neštěstí pro region a kubánský představitel i za projev hegemonismu supervelmoci proti malému státu.

Kuvajt naléhal na odzbrojení Iráku a irácký představitel tvrdil, že Irák udělal, co mohl, a žádné zakázané zbraně hromadného ničení nemá.

Evropské unie válku nechce
Jménem Evropské unie promluvil řecký velvyslanec Adamantios Vasilakis. V úvodu projevu připomněl, že se stanoviskem, které vzešlo ze summitu EU v pondělí, souhlasí i kandidátské státy střední a východní Evropy, mezi nimi i signatáři dopisu osmi evropských představitelů na podporu Spojených států.

"Válka není nevyhnutelná," řekl řecký zástupce v debatě. "Sílu lze použít jako poslední prostředek."

"Inspektorům by se mělo dostat času a prostředků, které bude Rada bezpečnosti považovat za potřebné, ale inspekce nemohou pokračovat donekonečna v případě nespolupráce Iráku," řekl Vasilakis.

Uvedl, že Evropská unie také pevně věří v nutnost posílení mírového procesu mezi Izraelci a Palestinci.

Mahmasání: Izrael má jaderné zbraně a nikomu to nevadí
Představitel Ligy arabských států Jahjá Mahmasání důrazně poukázal na to, že Irák je hlídán ze všech stran a sledován ze satelitů, zatímco Izraelci vlastní v klidu jaderné zbraně. Připomněl také, že proti válce se staví ve světě miliony lidí.

Jordánský velvyslanec Zajd Husajn se připojil k obavám některých diplomatů z destabilizace regionu v případě válečného konfliktu.

"Jordánská vláda vybízí Radu bezpečnosti a všechny zúčastněné strany, aby udělaly maximum pro odvrácení války," řekl jordánský diplomat.

Austrálie se zastala USA
Jedním z mála řečníků, který obhajoval stanovisko Spojených států, byl vyslanec Austrálie John Dauth. "Není možné připustit, aby tyran nerespektoval rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN," řekl o iráckém prezidentu Saddámu Husajnovi.

DÁLE ČTĚTE

Do OSN míří rezoluce o úderu

Turecko ochráníme, rozhodlo NATO
Blair vyzýval EU k úderu

Po skončení veřejné debaty promluvil s novináři americký velvyslanec při OSN John Negroponte, který označil nynější irácké ústupky za "několik procedurálních gest".

Zdůraznil, že Spojené státy jsou vnímavé ke světovému veřejnému mínění, ale jejich chování je určováno iráckou ochotou k odzbrojení a cílem zajištění bezpečnosti.

Negroponte řekl, že USA chtějí záležitost řešit v rámci OSN, ale pokud Irák neodzbrojí, povedou koalici, která ho zbaví zakázaných zbraní silou.

Druhá a závěrečná sezení v Radě bezpečnosti pokračuje od 16 hodin.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video