Válku odmítlo v ulicích šest milionů lidí

  • 571
Přes šest milionů demonstrantů se na celém světě vydalo v sobotu do ulic na protest proti hrozící válce v Iráku. Obrovská vlna demonstrací - nevídaná od války ve Vietnamu - se přelila celou zeměkoulí, mírové pochody se konaly v šesti stech městech od Austrálie přes Afriku a Evropu až po Ameriku.

Největší demonstraci ve své dlouhé historii viděl Londýn, kde se sešlo 750 tisíc lidí. Dlouhý had lidí, kteří pochodovali z centra města k Hyde Parku, přidělal vrásky premiéru Tony Blairovi. Ten je spolu s americkým prezidentem Georgem Bushem nejvýraznějším zastáncem vojenské akce v Iráku.

Evropa vůbec byla v sobotu nejvíc slyšet: odhady se pohybují od tří set tisíc demonstrantů ve Francii, přes půl milionu v Německu až po milionový dav v Itálii a dvoumilionovou sešlost ve Španělsku.

Nesouhlas s válečnými přípravami dali najevo i Američané. V New Yorku se shromáždilo asi sto tisíc lidí, k nimž promluvil jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu. Podpořili jej i američtí herci Harry Belafonte, Danny Glover a Susan Sarandonová.

Kolem 20 tisíc lidí protestovalo v Hollywoodu, další desítky tisíc pak i v dalších amerických městech. V Colorado Springs zasáhla policie proti asi třem tisícovkám demonstrantů, kteří se odmítli po výzvě rozejít. Řadu manifestantů odvedla policie k výslechu. Nejméně dva lidé museli vyhledat ošetření.

Navzdory silným mrazům se ozvali se i Kanaďané - sto tisíc v Montrealu, jen o málo méně v Torontu.

Podívejte se do fotogalerie
na snímky z celého světa
Protesty pokračují i v neděli. Novou vlnu protestů odstartovala znovu Austrálie, kde se i druhý víkendový den sešlo dvě stě tisíc lidí.

Ozvali se i sousedé
Protiválečný protest v Bratislavě byl ve srovnání s tím velmi střízlivý. Do ulic se vydalo nekolik stovek lidí. Mávaly slovenskými i iráckými vlajkami a provolávali protivládní a protiamerická hesla.

Bushe a slovenského premiéra Mikuláše Dzurindu, který Spojené státy podporuje, přirovnávali demonstranti k Hitlerovi.

Kritizovali rozhodnutí slovenské vlády vyslat do Perského zálivu vojáky, povolit přelety spojeneckých letadel a tranzit amerických jednotek po slovenských silnicích a železnicích.

O protestech v Česku

Válku ne, vzkázali Bushovi demonstranti

"Celé je to o ropě. Na nějakou demokracii a obyčejné Iráčany Bush z vysoka kašle. Stydím se za to, jakou máme na Slovensku vládu. Kdysi jsme se podbízeli Rusům, teď Američanům," řekl asi čtyřicetiletý demonstrant.

Několik stovek lidí pochodovalo Moskvou k budově amerického velvyslanectví. "Útokem na Irák útočí Amerika také na Rusko" hlásaly mimo jiné transparenty psané azbukou. Anglické pro změnu označovaly amerického prezidenta George Bushe za současného Hitlera.

Němci a Francouzi potvrdili zájem o mírové řešení
Protestních pochodů v Německu se zúčastnilo okolo půl milionu lidí. Zhruba 300 tisíc se jich sešlo v Berlíně.

Mezi lidmi byli i přední politici. Předseda sněmovny Bundestagu Wolfgang Thierse i ministři životního prostředí Jürgen Trittin a zemědělství Renate Kuenastová. Svého premiéra Gerharda Schrödera, který žádal, aby ministři dali od protestů ruce pryč, neposlechli.

Až 200 tisíc lidí protestovalo v Paříži. Byly tu vidět karikatury ve stylu prezidenta Bushe s knírkem připomínající Adolfa Hitlera.

Francie patří k nejsilnějším zastáncům mírového řešení irácké krize. Především chce, aby zbrojní inspektoři dostali v Iráku víc času.

Demonstranti v ulicích holandského Amsterdamu protestují proti hrozbě války v Iráku. (15. února 2003)

Argentinec se na demonstraci v Buenos Aires skrývá za maskou George Bushe. Před americkou ambasádou daly najevo svůj nesouhlas s politikou USA proti Iráku stovky lidí. (15. února 2003)

Jednou z účastnic mírového pochodu v Hollywoodu byla i herečka Anjelica Hustonová (vpravo). Statisíce Američanů se přidaly k milionovým protestům proti válce v Iráku ve zbytku světa. (15. února 2003)

Portugalci v ulicích Lisabonu si do průvodu proti válce v Iráku vzali transparenty s karikaturou svého premiéra. (15. února 2003)

Největší demonstraci ve své historii prožil Londýn. Na pochodu proti válce v Iráku se sešlo přes tři čtvrtě milionu lidí. (15. února 2003)

Jednou ze sta tisíce účastníků protestu proti válce v iráku v ulicích New Yorku byla i žena s plakátem George Bushe. (15. února 2003)

V Paříží demonstrovalo proti hrozbě války v iráku asi dvě stě tisíc lidí. Svůj názor mnozí podpořili i vlastními transparenty. (15.února 2003)

Kostaričan si pro demonstraci v San Jose namaloval protiválečné heslo na vlastní obličej. (15. února 2003)

Někteří účastníci protiválečných demonstrací si do průvodů brali i své děti. Podobně jako tento muž v mírovém pochodu v australském Sydney. (16. února 2003)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue