Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Ministryně spravedlnosti Helena Válková | foto: František Vlček, MAFRA

Nový zákon nebude bič na státní zástupce. Právě naopak, tvrdí Válková

  • 7
Ministryně spravedlnosti Helena Válková odmítá, že návrh zákona o státním zastupitelství omezí nezávislost žalobců. Podle ní ji naopak posílí, třeba tím, že státní zástupce může být odvolán jen z přesně stanovených důvodů. Návrh zachovává obě vrchní státní zastupitelství a zakládá dvoustupňový speciální úřad.

Podobu zákona, kterou Válková předložila k diskusi koaličním partnerům, minulý týden kritizoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Novela podle něj počítá s výrazným rozšířením informační povinnosti státního zastupitelství vůči Ministerstvu spravedlnosti. Žalobci by se podle něj dostali do „personálního područí“ ministerstva, což může ovlivnit jejich nezávislost (více čtěte zde).

Podle Válkové je to však právě naopak. Návrh je prý dostatečně kvalitní na to, aby mohl tvořit základ efektivního fungování státního zastupitelství v příštích letech. „Posiluje nezávislost státních zástupců, nikoliv naopak,“ řekla ministryně na pondělní tiskové konferenci.

Mezi příklady tohoto posílení uvedla zavedení funkčního období vedoucích státních zástupců, povinná výběrová řízení či neopakovatelnost funkce nejvyššího státního zástupce, který bude moci být odvolán jen z důvodů přesně stanovených v zákoně.

Superžalobce

Speciální státní zástupce bude dohlížet na:

  • vyšetřování zločinů spáchaných při zadávání veřejných zakázek
  • majetkové a hospodářské trestné činy se škodou nad 75 milionů korun
  • majetkové kauzy i se škodou nižší, pokud to vyžaduje složitost či závažnost případu (s tím však bude muset souhlasit nadřízený speciální vrchní žalobce)
  • zločiny související s nabízením, poskytnutím či přijetím úplatku
  • zločiny, jejichž důsledkem je vážná porucha v činnosti státní správy, samosprávy či soudů

Zdroj: zákon o státním zastupitelství

„Není se třeba bát toho, že by se jednalo o bič na státní zástupce. Myslím, že státní zástupci nakonec budou rádi a že změny přivítají,“ věří Válková. Zákon podle ní přímo upravuje úzkou součinnost nejvyššího státního zástupce s ministerstvem, aby bylo na celém území České republiky postupováno jednotně.

Vznikne nové speciální zastupitelství

Ministryně tvrdí, že její návrh je v mnoha směrech stejný jako původní návrh zákona, který vzešel z dílny Nejvyššího státního zastupitelství a který z projednávání ve Sněmovně stáhla její předchůdkyně Marie Benešová (ČSSD).

To, čím se návrh podle Válkové nejvíc odlišuje, je plán na zřízení „speciálu“ vně Nejvyššího státního zastupitelství a tím, že nenavrhuje zrušení vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci (více o tom čtěte zde).

„Že s tím (Zeman) nesouhlasí, to je jeho legitimní právo. Já nechci rozkolísat soustavu vrchních soudů a vrchních státních zastupitelství, proto jsem se přiklonila k jinému řešení,“ podotkla.

Válková navrhuje, aby vzniklo dvoustupňové specializované státní zastupitelství pro závažnou majetkovou trestnou činnost, pro korupční delikty a některé další trestné činy. Specialisté by se měli zabývat takovými skutky, u nichž škoda překročí hranici 75 milionů korun. Nekomplikované případy budou moci postoupit svým kolegům z krajských státních zastupitelství.

Ministryně připustila, že norma je do jisté míry kontroverzní, a proto pro ni chce nejprve získat politický konsenzus mezi koaličními stranami. Teprve poté návrh zamíří do klasického připomínkového řízení. Válková doufá, že jej i přesto stihne předložit vládě v naplánovaném termínu, tedy do konce letošního roku. Zákon by mohl vstoupit v platnost od ledna 2016.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video