Válka v ČSSD ohrožuje vládu

  • 226
Před jasnou volbu postavili sociální demokraté šéfa strany Vladimíra Špidlu. Pokud se v sobotu na jednání předsednictva ČSSD sám vzdá funkce předsedy, má šanci zachránit post premiéra. V opačném případě mu o týden později na mimořádném jednání vyjádří nedůvěru širší vedení strany.

"Není možné, aby pak v čele vlády stál člověk, který by nedostal důvěru sociální demokracie," řekl Richard Dolejš, blízký spolupracovník místopředsedy strany Stanislava Grosse.

Špidla u Klause
Pokud by Špidlu strana donutila, aby složil i funkci předsedy vlády, počítají Grossovi lidé, že by pak prezident Klaus pověřil sestavením vlády právě dosavadního prvního místopředsedu strany.

"Někteří lidé ve straně se ale obávají, že by Klaus mohl pověřit Miloše Zemana," řekl MF DNES šéf pardubické krajské ČSSD a poslanec Miroslav Váňa.

Špidla již ve středu, ještě předtím, než odjel na vrcholné jednání Evropské unie do Bruselu, s prezidentem Klausem jednal. - více zde

Premiér podle svých spolupracovníků vymyslel taktiku, která by ho ještě mohla zachránit. Jde o to, že by se na mimořádném jednání ústředního výkonného výboru ČSSD, který se má konat již za týden, nehlasovalo zvlášť o důvěře každému členovi nejužšího vedení, ale o všech v jednom "balíku".

Pak by spolu se Špidlou padl i Gross, jak si to přeje expremiér Miloš Zeman, a musel by se konat mimořádný volební sjezd. Ani tento názor není ve straně osamocený. "Nelze odpovědnost svádět na jednu osobnost. Odpovědnost musí být širší," řekl poslanec Vladimír Laštůvka.

Kraje podporují Grosse
Většina šéfů krajských organizací ČSSD se však přiklání k tomu, aby stranu do sjezdu na jaře příštího roku vedl Gross. Diskutovat se bude zároveň o tom, zda bude strana držet koaliční vládu za účasti unionistů. "Nemá to cenu," míní například šéf ČSSD z Vysočiny Zdeněk Chlád. "Špidla je symbolem neúspěchu ČSSD, měl by rezignovat," míní Michal Kraus.

Špidlu však ještě všichni nezatratili. "Myslím, že Gross by mohl ze svých ambicí slevit," tvrdí poslankyně Jitka Vojtilová. Špidlovi kritici jsou přesvědčeni, že když premiér v sobotu uslyší tvrdou kritiku většiny předsednictva, odstoupí sám.

ODS hledá spojence proti vládě i u ČSSD

Opoziční ODS se snaží využít současné rozhádané situace v sociální demokracii a Unii svobody a přesvědčuje jejich poslance, aby pomohli "sundat" Špidlovu vládu.

Každý je sice z jiné politické strany, ale minimálně jedno mají společné: oba vůbec nemají rádi premiéra Vladimíra Špidlu. Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý a vlivný poslanec z ČSSD Josef Hojdar se sešli v kuloárech sněmovny.

"Oba jsme členy dozorčí rady konsolidační agentury, bavili jsme se o ní," odráželi dotazy, jestli právě nedomlouvají plán na svržení Špidlova kabinetu.

V každém případě ODS nyní skutečně aktivně vyhledává spojence, kteří by jí pomohli uskutečnit plán: sesadit vládu. "Kontaktovalo nás už pět poslanců sociální demokracie," tvrdí místopředseda strany Jan Zahradil. Ale jejich jména neprozradí.

S kterým křídlem se bavit?
K vyslovení nedůvěry vládě potřebuje ODS 101 hlasů. S komunisty dohromady jich má jen 98. Chybějící hlasy proto teď vyjednavači ODS aktivně shánějí mezi nespokojenými vládními poslanci.

"Monitorujeme situaci," říká k tomu Tlustý. "Samozřejmě se bavíme jak se sociálními demokraty, tak s unionisty," dodává další poslanec Topolánkovy strany Tom Zajíček. Naháněči z ODS však mají další problém: doposud spoléhali spíše na "pomoc" u tradičních Špidlových kritiků kolem poslanců Hojdara, Jana Kavana a Vladimíra Laštůvky.

Ti se po debaklu v eurovolbách rozhodli podporovat Stanislava Grosse do čela ČSSD a nemusí mít zájem jít proti Špidlovu kabinetu. "Proto se musíme bavit v sociální demokracii s více křídly, paradoxně i se Špidlovými příznivci," říká poslanec ODS Petr Bratský.

V jednom je jasno: "Pokud nahradí Špidlu v čele strany Grossem, ihned vyvoláme hlasování o nedůvěře vládě," říká jeden z poslanců ODS, který si nepřeje být jmenován.

Topolánkovi lidé zatím stále vyčkávají, jestli si rozhádané koaliční strany - sociální demokracie či Unie svobody - vládu nezboří samy. Naděje upírají také ke dvěma bývalým unionistickým poslancům (Tomáši Vrbíkovi a Marianu Bieleszovi), kteří jsou nerozhodní a negarantují podporu vládě.

Zachrání vládu Kott?
Unionisté se snaží zachránit situaci jiným způsobem. Podle informací České televize lanaří poslance Petra Kotta, jehož v loňském roce kvůli opileckému skandálu vyloučila ODS. "Dostal jsem nabídku, ale zatím jsem se nerozhodl," řekl Kott.

Debaty s ním skutečně připustil i místopředseda US Vlastimil Ostrý. Kott už jednou vládě pomohl - letos v květnu při přehlasování prezidentského veta klíčového zákona o dani z přidané hodnoty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video