Simon Weston na snímku z 26. března 2012

Simon Weston na snímku z 26. března 2012 | foto: Profimedia.cz

Válka o Falklandy po třiceti letech: pilot a popálená oběť jsou přátelé

  • 106
I když se odehrála před třiceti lety a v odlehlé části světa, stále vzbuzuje emoce. A s trochou nadsázky se dá říct, že na diplomatickém poli dodnes neskončila. Mezi Británii a Argentinou to kvůli válce o Falklandy stále jiskří. Na druhou stranu, někteří přímí účastníci bojů si už odpustili.

Je to přesně 30 let od chvíle, kdy Argentinci v režii diktátora Leopolda Galtieriho obsadili Falklandy. Tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová odpověděla největší mobilizací královského vojska od druhé světové války, které pak během 74 dní Argentince rozprášilo. Kromě tří místních zemřelo 255 britských a 649 argentinských vojáků. Další později spáchali sebevraždu.

Simon Weston byl málem jedním z nich. Coby dvacetiletý mladík připlul na ostrovy o něco později. Na lodi Sir Galahad se 8. června chystal zrovna na vylodění, když na plavidlo zaútočila argentinská letadla. Municí naložená loď dlouho nevydržela, do vodního hrobu si nakonec vzala 48 britských vojáků.

Válka o Falklandy

Původně neobydlené ostrovy převzala Argentina v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové je ovládli v roce 1833. V roce 1982 se jich Argentina pokusila vojensky znovu zmocnit, ale v šestitýdenní válce s Brity utrpěla těžkou porážku. Během konfliktu padlo 255 Britů a 649 Argentinců.

Prohra uspíšila pád argentinské junty a v Británii naopak pomohla premiérce Thatcherové ve volbách. Argentina si nárok na ostrovy zanesla i do nové ústavy a dodnes je považuje za své území. Obyvatelé Falkland se ale hlásí k Británii. Argentina a španělsky a francouzsky hovořící země používají pro Falklandy název Malvínské ostrovy.

Většina z nich byli Westonovi kamarádi z velšských gard. On sám přežil, i když měl popáleniny na 46 procentech těla. Když pak válka skončila, začal pít a pokusil se vzít si život. Dnes, po třiceti letech a osmdesáti operacích, abstinuje a k obyčejným Argentincům necítí žádnou zášť. Jen k politikům.

"Mám argentinské přátele a znám lidi z Argentiny. Pracoval jsem s nimi a kamarádím se dokonce s chlapíkem, který nás vyhodil do vzduchu. Takže proti Argentincům nic nemám. Jenom nemám rád jejich politiky," řekl agentuře AFP.

S pilotem Carlosem Cachonem, který poslal jeho loď ke dnu, se seznámil v roce 1991 v rámci programu pro veterány, který jim měl pomoci zahojit psychické válečné jizvy. "Carlos je neuvěřitelně milý, hodný a jemný muž. Byla to jen jeho práce," popisuje smířlivě britský veterán.

Když ale přijde řeč na tehdejší i současnou argentinskou vládu, v jeho očích se objeví zlost. Hezká slova nemá hlavně pro argentinskou prezidentku Cristinu Kirchnerovou, která kvůli Falklandům v posledních měsících přilévala olej do stále jiskřících vztahů s Londýnem.

"Tlačí příliš a prohraje," říká Weston a upozorňuje, že přístup argentinské prezidentky může za to, že obyvatele Falklandských ostrovů stále cítí strach. Podobně se na současné napětí kolem ostrovů dívá i jeden z místních obyvatel, Tony Smith.

Je to jako včera

"I když je třicet let celkem dlouhá doba, na druhé straně je to jako včera. Jakmile totiž začnete hrozit, vše se vrátí. Lidé jsou z toho nervózní. Nevěříme, že použijí vojenskou sílu, ale všechny ty ostatní věci, které dělají, nepomáhají," řekl agentuře Smith, který se živí průvodcovstvím po ostrovech.

Obyvatelé ostrovů stále žijí mezi minami, které na pobřeží rozeseli už v roce 1982 argentinští vojáci, připomněla agentura AP s tím, že místní mají stále pocit, že potřebují vojenskou ochranu. A každý den prý čekají, jaké další "sankce" Buenos Aires vymyslí.

Asi dva tisíce obyvatel ostrovů se totiž cítí být Brity a zpátky pod správu Argentiny nechtějí. Jihoamerická země ale ostrovy nazývá Malvínami a odmítá se jich vzdát. V posledních měsících zavedla několik opatření, která mějí Brity přimět, aby se nehostinných ostrovů, v jejichž blízkosti se ale nachází ložiska ropy, vzdali.

Přesvědčila například některé své sousedy, aby do přístavů nevpouštěli lodě plující pod falklandskou vlajkou, či nařídila svým rybářům, aby vylovili místní olihně dřív, než se dostanou k Falklandům. Mezitím si stěžovala na britskou vojenskou přítomnost v OSN.

Naposledy Argentina vyzvala finanční burzy v New Yorku a Londýně, aby své investory upozornily na tvrzení Buenos Aires, že pět ropných průzkumných společností pracuje kolem Falklandských ostrovů ilegálně a v Argentině by tak čelily trestnímu stíhání.

Britové na kroky Argentiny většinou zareagovali ukázkou vojenských svalů. Do oblasti vyslali svůj největší torpédoborec a na cvičení prince Williama, což Argentina považovala za provokaci. Hovořilo se i o tom, že vody kolem ostrovů střeží britská ponorka.

Falklandy

Falklandy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video