Válka nás změnila, říkají veteráni

Se zvláštními pocity chodí ke svému pomníku váleční veteráni z Plzeňska. Pamětní místo u parkoviště před hlavním vlakovým nádražím "zdědili" po komunistech, předtím tam stála Gottwaldova socha. Teď žijí v naději, že se u postkomunistického památníku letos sejdou naposledy.

Osmdesátiletí důchodci, ale i třicetiletí muži z celého kraje se sejdou ve vojenských uniformách 11. listopadu na parkovišti před plzeňským vlakovým nádražím.

Váleční veteráni budou slavit svůj den. Ti starší bojovali proti fašismu, nejmladší byli v misích v Perském zálivu, na Balkáně nebo v Afghánistánu. Přijdou vzpomenout na kamarády, kteří se z válečných i mírových operací nevrátili.

Nový pomník bude na náměstí Míru
V květnu příštího roku, při oslavách osvobození, chtějí veteráni odhalit úplně nový pomník. V parku na plzeňském náměstí Míru.

"Už jen v názvu - náměstí Míru - jsou obsaženy naše poslední mise. Vždyť jsme pomáhali zajišťovat mír lidem na Balkáně, vojenská nemocnice pomáhala v Iráku i v Afghánistánu," říká účastník dvou mírových misí Jindřich Plescher.

Nový pomník bude připomínat válečné veterány z druhé světové války, z mírových misí i legionáře.

"Prostranství před nádražím není to pravé. Navíc současný památník brání rozšíření parkoviště a samotné nádraží čeká velká oprava," vysvětlil náčelník plzeňského rekrutačního střediska Miroslav Charvát, který má nový památník na starosti.

Pokud nenastanou problémy, v parku na náměstí Míru budou příští rok v květnu hned dva pomníky. Jeden už tam mají letci, druhým budou váleční veteráni. "Děláme vše proto, abychom tam získali místo a pomník mohli odhalit," řekl Charvát.

Veteráni už mají zpracované plány na nový pomník. Vybírali z mnoha návrhů. Legionáři na něm chtěli mít podobizny Masaryka a Štefánika, ale ty na něm nakonec nebudou.

"Bude to hranol ze štěnovického lomu, z jedné strany opracovaný a vyleštěný. Bude na něm jen doprovodná deska s krátkým textem. Vedle pomníku bude místo na věnec a na druhé straně malý sloupek s dalším nápisem," popsal Charvát.

Čeští vojáci se osvědčili už v Zálivu
První novodobí veteráni se dostali do bojových operací v roce 1991, kdy zasáhli do války v Perském zálivu. Tehdy se začalo hovořit s uznáním o českých armádních chemicích, kteří zřejmě jako jediní dokázali odhalit bojové plyny.

Následovaly mírové operace na Balkáně, v Afghánistánu i v Iráku, kde pomáhali čeští doktoři a vojenské nemocnice. Zahraniční velitelé stále mluví s uznáním o šesté polní, která měla svoji základnu ve Zbiroze na Rokycansku. Dnes už neexistuje.

Co říkají novodobí váleční veteráni z Plzeňska? "Každá mise člověka změní. Já jsem hodně adaptabilní, po návratu jsem se srovnal hodně rychle. Ale někteří kluci se s tím, co tam zažili, nesrovnali dodnes," připustil veterán Pavel Bláha.

V bývalé Jugoslávii byl dva roky. Z armády už odešel. Připustil, že někteří velitelé nevěděli, jak se chovat k mladým mužům, kteří se vrátili z misí zpět ke svým útvarům.

"Stát nedocenil, co jsme pro něj udělali. Neuvědomil si, že nebýt mírových operací, tak dneska nejsme ani v NATO. Právě váleční veteráni udělali Česku dobré jméno. Zatím se jenom mluví, co všechno se pro veterány udělá," uzavřel Bláha.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video