Mnoha bojovníkům v řadách tamilských povstalců ještě není ani patnáct let. Často byli rekrutovani i násilně.

Mnoha bojovníkům v řadách tamilských povstalců ještě není ani patnáct let. Často byli rekrutovani i násilně. | foto: Profimedia.cz

Válka na Srí Lance spěje ke konci, padla poslední bašta tamilských povstalců

Světem zapomenutá krvavá válka na Srí Lance se významně přiblížila ke svému konci. Alespoň na bitevním poli. Vládní armáda po pětadvaceti letech zuřivého konfliktu zahnala tamilské rebely do kouta a vypadá to, že bude co nevidět triumfovat.

Za poslední měsíc dostali Tygři osvobození tamilského Ílámu, jak si říkají separatisté snažící se vytvořit na severovýchodě ostrova vlastní stát, pořádně napráskáno. Ztratili drtivou většinu území, které spravovali, kde vybírali daně, měli vlastní policii i soudní systém.

V neděli padla jejich poslední bašta, město Mulleittívu, a včera vládní vojáci pokračovali v rychlém postupu s cílem zahnat poslední oddíly povstalců do moře. "Konflikt je z pětadevadesáti procent u konce," citovala agentura AP velitele armádní operace generála Saratha Fonseku.

Vojenská ofenziva proti Tygrům osvobození tamilského Ílámu poblíž města Mulleittívu.
Vojenská ofenziva proti Tygrům osvobození tamilského Ílámu poblíž města Mulleittívu.

I když přijmeme jeho argumentaci, mnohé nasvědčuje tomu, že oněch zbývajících pět procent může být ještě tvrdě vydřených. Tygři, vedení obávaným Vélupillajem Prabhákaranem, jsou sice nyní zdecimovaní, podle expertů však mají ve zbrani stále nejméně 2 000 bojeschopných mužů.

Na jejich zmenšujícím se území, jež nyní představuje plochu asi 350 čtverečních kilometrů (v roce 2006 ovládali 15 000 čtverečních kilometrů), je navíc přítomno přes 230 000 převážně tamilských civilistů, z nichž mnohé vyhnaly z domovů boje.

"Pokud se armáda pokusí bojovat proti povstalcům mezi civilními obyvateli, čeká ji ohromný humanitární a vojenský problém," varoval například Jehan Perera ze srílanské Národní mírové rady, která usiluje o mírové řešení situace.

Vládní vojáci po ofenzivě proti Tygrům osvobození tamilského Ílámu poblíž města Mulleittívu
Vládní vojáci po ofenzivě proti Tygrům osvobození tamilského Ílámu poblíž města Mulleittívu

Není moc pravděpodobné, že by se tamilští rebelové vzdali. To spíše použijí své ampulky s kyanidem, které každý bojovník nosí na krku, aby je použil v případě hrozícího zajetí.

Vítězstvím konflikt neskončí

I když lze předpokládat, že vládní armáda nakonec dovede boj k vítězství, nebude to znamenat konec násilí. Do budoucna se dá očekávat, že tamilští separatisté - podaří-li se jejich vůdcům přežít - se soustředí na vedení gerilové války, budou podnikat bleskové výpady z tajných základen v džungli či vystupňují teroristické útoky ve srílanských městech.

Vláda prezidenta Mahíndy Radžapakseho slíbila, že Tygry zničí. Avšak výhra, pokud přijde, bude mít ještě jednu a podstatnější vadu na kráse: nikdo se nechystá řešit problémy, které byly vlastní příčinou, proč menšinoví, převážně hinduističtí Tamilové (18 procent obyvatel) povstali proti většinovým buddhistickým Sinhálcům (74 procent).

Tamilové, i když zdaleka všichni nepodporují ozbrojený boj, si dlouhé roky stěžovali na diskriminaci ze strany Sinhálců, kteří mají v zemi vedoucí postavení. Dlužno poznamenat, že často oprávněně. Konflikt otevřeně vypukl v roce 1983 poté, co mladí Sinhálci provedli několik brutálních pogromů na Tamily. Dodnes si vyžádal na 75 000 obětí.

Obě komunity zůstávají hluboce rozděleny, a to zdaleka nejen odlišnými jazyky. Euforie, jež se v souvislosti s vojenskými úspěchy armády šíří ostrovem, reálný problém nijak neřeší.

 Situace si žádá velkorysý politický přístup, jenž by zabránil, aby se Tamilové v zemi cítili druhořadými občany. Nedojde-li k tomu, všechny oběti nejspíš byly zbytečné. Větší angažovanost místní mocnosti Indie, ale i Západu by jistě nebyla na škodu věci. Problém je, že chudá Srí Lanka nikoho ze světových stratégů moc nezajímá.

Zapomenuté války

Uganda
Na severu východoafrické země od roku 1987 probíhá brutální konflikt mezi Armádou Božího odporu a vládními jednotkami. Povstalci bojují podle svých prohlášení za zájmy etnika Acholi. Bojovníky doplňují pomocí únosů dětí. Poslední dva roky panuje příměří, ale povstalci i vojáci rabují v sousedních státech, kde našli útočiště.

Kolumbie
Už čtyři desítky let levicoví povstalci ovládají velkou část centrální Kolumbie. Jejich boje jsou financovány z obchodu s kokainem a podle spekulací i sousedy s radikálními levicovými prezidenty. Revoluční ozbrojené síly Kolumbie bojují za nastolení socialistického zřízení v zemi.

Súdán
Islamistická vláda Omara Bašíra je v podstatě neustále ve válce. Poté, co se v roce 2004 podařilo dohodnout mír s křesťanskými povstalci na jihu země, pustila se do bojů na západě země. Postup arabské vlády proti černošským vesnicím v Dárfúru bývá označován za genocidu.

Kongo
Zemi v srdci Afriky se nedaří na delší čas vytrhnout z běsnění už od roku 1997, kdy padl diktátor Mobutu. Nejnovější kolo násilností se rozpoutalo loni. Do konžské války zasahují i armády a povstalci z řady okolních států.

Somálsko
V zemi se bojuje od pádu diktátora Siada Barreho v lednu 1991. Somálsko se rozpadlo na řadu státečků ovládaných místními šéfy ozbrojenců. To vedlo mimo jiné i k tomu, že pobřežní vody Afrického rohu patří kvůli pirátským útokům k nejnebezpečnějším na světě. Jediná síla, která má šanci uspět celosomálsky, jsou islamisté. A to se nelíbí okolním státům ani západním velmocím.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue