Válka ještě neskončila. Rozhodne generál

  • 201
Spojenci během 28 dnů vybojovali v Iráku vše důležité, válka ale stále trvá. Konečné slovo totiž patří generálovi Tommy Franksovi. Šéf vrchního velení amerických sil už dorazil do Bagdádu, kde navštíví velitele amerických jednotek. Nikdo si netroufá odhadnout, kdy generál konec války vyhlásí.

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž
VÁLEČNÁ KRONIKA
interaktivní animace

"Nedokážu odhadnout, kdy generál rozhodne. Nevidím mu do hlavy," odmítla spekulovat major Rumi Nielsonová-Greenová z centrálního velitelství v Kataru.

Potvrdila ovšem, že to bude téměř jistě Tommy Franks, kdo dobrou zprávu oznámí světu. Navzdory faktu, že vysoký Texasan není příliš rád v centru pozornosti.

Podle Nielsonové-Greenové čeká na Franksovo poselství sám americký prezident George Bush, třebaže už Pentagon oznámil, že velké bojové operace skončily.

"Domnívám se, že to bude spíš dřív než později," tipuje britský podplukovník Ronnie McCourt. Do konce války podle něj zbývá jen pár dní. McCourt ale připomněl, že jde o citlivé rozhodnutí.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Interaktivní válečná kronika

Irák
Irák čeká v nepokojích na konec války

USA
Bush získal miliardy na válečné výdaje

Česko
Předvoj nemocnice vyrazí ve čtvrtek

Pohled
Irácké zakázané zbraně už nejsou zajímavé

Bagdád
Ministerstva ropy se nesmí nikdo dotknout

Roztržka
Na Sýrii dopadlo další americké nařčení

Tragédie
Alí už je v kuvajtské nemocnici

ČT v Bagdádu
Iráčtí cenzoři neuměli česky

Obnova
Jednání o Iráku začala u zikkuratu

Příběh
Armáda jí vzala muže a chtěla i byt

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * foto * pozadí krize

V případě otálení by mohly zesílit nepokoje mezi lidmi, rozhodnutí se ale nesmí ani uspěchat, protože do Iráku začínají teprve přijíždět konvoje s humanitární pomocí, které vojáci musejí ochránit.

Centrální velitelství nenaznačilo, kde a kdy bude konec války vyhlášen. Generál Franks poprvé překročil hranici a přijel do Bagdádu, kde zavítá mezi velitele amerických jednotek. Podle velení proběhne tato návštěva spíše v tichosti.

"Neplánuji vítěznou přehlídku v centru Bagdádu," řekl Franks v neděli televizi Fox News.

Centrální velitelství připomíná, že Irák zůstává nebezpečným místem. Stále existují rizika a ohniska odporu, byť nejsou strategicky významná. "Občas létají i kulky," vystihla situaci Nielsonová-Greenová. Jedním dechem ovšem dodala, že žádná země není zcela bezpečná a i v USA se střílí každý den.

Podplukovník Ronnie McCourt to vidí podobně: "V nějaké horské vesničce se mohou skrývat bojovníci s pancéřovými pěstmi a kalašnikovy, kteří jsou připraveni vyhlásit, že pro ně válka neskončila."

Američtí vojáci se dnes opět dostali pod palbu v severoiráckém Mosulu. V následné přestřelce zabili sedm lidí. Při podobném incidentu tu v úterý zahynulo patnáct lidí a dvakrát tolik bylo zraněno.

USA se cítí bezpečnější
V souvislostí se zklidněním situace v Iráku snížily Spojené státy bezpečnostní riziko z oranžového, druhého nejvyššího stupně ohrožení na žlutý, který představuje pouze zvýšené riziko.

K rozhodnutí přispěl konec velkých bojových operací a několik dalších faktorů, vysvětlil bez dalších podrobností mluvčí ministerstva vnitřní bezpečnosti Brian Roehrkasse. USA zvýšily úroveň bdělosti dva dny před začátkem války.

Pětibodová stupnice byla zavedena v březnu roku 2002 jako součást bezpečnostních opatření po teroristických útocích z 11. září. Nejvyšší, červený stupeň rizika nebyl dosud vyhlášen.

Americký tank s nápisem "Absolutní válka" na hlavni míjí tělo mrtvého iráckého chlapce. (16. dubna 2003)


Video