Válka a Evropa

  • 3
Napětí kolem Iráku vrcholí - a právě tuto chvíli si dvě klíčové země Evropy vybraly pro svůj protest proti vojenskému zásahu. Lze to odsuzovat i vítat. Lepší je pochopit, oč Paříži a Berlínu jde. To neznamená, že jakákoli válka proti Iráku je a má být úplně vyloučena. Jisté je jen to, že Francie a Německo odmítají vojenský zásah nyní - přestože USA na jeho provedení tolik naléhají.

Francouzsko-německá iniciativa představuje zatím nejsilnější vystoupení na podporu zbrojních inspektorů. Ti už nemají fungovat jen jako "důkaz", že Irák není ochoten odzbrojit. Paříž a Berlín tlačí svým vystoupením na to, aby se role inspektorů změnila - aby to byli oni, kdo se pokusí odzbrojit režim v Iráku, a aby dostali více času.

Likvidace nebezpečných zbraní by se tak stala věcí světa, nejen Ameriky. I o budoucnosti Iráku by musely Spojené státy rozhodovat až po dohodě se slabšími světovými mocnostmi. Avšak francouzsko-německé vystoupení nemíří jen proti Americe. Něco je určeno i pro Irák.

Dostává signál, že nynější krize nemusí skončit katastrofou ani pro zemi, ani pro režim Saddáma Husajna - pokud ten bude spolupracovat s OSN. Teď záleží na obou stranách.

Záleží na Husajnovi, jak si iniciativu z Evropy vyloží. Může ji brát jako příznak slabosti a dále si hrát na schovávanou. Nebo ji může vzít jako šanci na únik ze smrtící pasti, šanci, za kterou musí tvrdě zaplatit odzbrojením. Také Spojené státy se musí rozhodnout: buď se smíří s tím, že o Iráku bude rozhodovat OSN jako celek, nebo musí jednat na vlastní pěst.

Čas rozhodnutí se blíží. Válka není vyloučena. Mohou ji zahájit USA - a může ji také odsouhlasit OSN. Pokud Irák nebude dost vstřícný, mohou proti němu časem zvednout ruku také Francouzi. A možná ani Německo nemusí být proti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video