Válečný veterán dostal 8 let za vraždu

  • 5
Orlová, Olomouc - Na osm let do věznice s ostrahou poslal Vrchní soud v Olomouci za vraždu jednatřicetiletého válečného veterána z bývalé Jugoslávie Jiřího Šulce. Bývalý příslušník mezinárodních sil UNPROFOR a IFOR smrtelně postřelil při rvačce v jednom z barů v Orlové na Karvinsku člověka. Soud rozhodl, že v baru sice Šulce několik hostů napadlo, ale on se nebránil přiměřeným způsobem.
V potyčce, při níž Šulc pětkrát vystřelil, zranil podle soudu dva muže a jednoho z nich usmrtil. Vrchní soud svým rozsudkem potvrdil rozhodnutí ostravského krajského soudu, který se případem musel znovu zabývat na podnět Nejvyššího soudu.

Podle obžaloby veterán z války na Balkáně přišel v říjnu 1997 do baru se dvěma náhodnými spolucestujícími. Za ne zcela jasných okolností se později mezi Šulcem a několika hosty, z nichž mnozí měli přes tři promile alkoholu v krvi, strhla
potyčka.

Právě při ní Šulc, který tehdy pracoval jako člen bezpečnostní služby v Praze, pětkrát vystřelil. Soud uznal, že se střelbou muž před rozlícenými hosty baru začal bránit. Osudnou ránu, která usmrtila jednoho muže, však soudci považují za bezdůvodnou. "Obžalovaný již věděl, že útočící byl zasažen, a nemusel se proto již jeho útoku obávat. Nešlo tedy o nutnou obranu," uvedli soudci.

Obžalovaný Šulc při líčení soudce vyrušoval a tvrdil, že to jsou všechno lži. "Jsem vynervovaný, vážím šedesát kilo i s oblečením a nebaví mne donekonečna poslouchat lži. Jsem nevinen. Všechno je to spekulace, lhostejnost. Mě tehdy běžely sekundy, vám už běží čtyři roky. Skutečnost nikoho nezajímá," vypověděl obžalovaný muž před soudem. Vrchní soud však zamítl jeho odvolání i odvolání státního zástupce, který považoval trest vyšší.

Případem střelby v baru v Orlové se soudy zabývají již několik let. Ostravský krajský soud původně Šulcovo jednání posoudil jako vraždu a uložil mu trest vězení v délce šesti a půl roku, olomoucký vrchní soud pak jeho čin překvalifikoval na ublížení na zdraví a snížil mu trest na pět let vězení. Oba rozsudky poté Nejvyšší soud zrušil. Krajský soud poté musel doplnit znalecké posudky, vyslechnout svědky a ověřit okolnosti Šulcova vojenského výcviku.

Nejlepší videa na Revue