Bransome Burbridge (vpravo) během druhé světové války se svým kolegou a

Bransome Burbridge (vpravo) během druhé světové války se svým kolegou a navigátorem Billem Skeltonem | foto: Telegraph.co.uk

Válečný hrdina a pilot RAF prodává vyznamenání, nemá na ošetřovatelky

  • 149
Za druhé světové války patřil k nejlepším bojovým pilotům britské RAF. Dostal za to řadu vyznamenání. Jeho rodina je teď prodává v aukci. Bransome Burbridge totiž nemá dost peněz na kvalitní ošetřovatelskou péči. Jeho děti doufají, že z prodeje získají dost peněz na otcův pobyt v soukromém pečovatelském zařízení.

Třiadevadesátiletý Bransome Burbridge trpí Alzheimerovou chorobou a po loňské smrti své ženy Barbary už sám žít nemůže. Žije tedy v soukromém pečovatelském zařízení. Jeho rodina si kvalitu domova pochvaluje a chtěla by tam otce nechat i nadále. Jenže to něco stojí a válečný hrdina nemá žádné velké úspory.

"Náklady na pečovatelský dům jsou značné, ale je to skvělé místo. A mysleli jsme si, že ta vyznamenání dostal on, a proto je správné, aby z nich měl nějakým způsobem prospěch, dokud ještě žije," řekl serveru telegraph.co.uk Burbridgeův devětapadesátiletý syn Paul. Dodal, že je to rodině líto, nemají prý ale jinou možnost, jak náklady na kvalitní péči uhradit. "Nechceme je prodat, ale věříme, že je to správná věc," dodal.

Kromě řady vyznamenání chtějí Burbridgeovy děti prodat v březnové aukci i jeho starou leteckou bundu, deníky a osobní nákresy nepřátelských letadel. Doufají, že za ně získají 120 tisíc liber, což je v přepočtu přes 3,5 milionu korun. To by mělo pokrýt péči o něj až na šest let.

Bransome Burbridge přezdívaný Branse patřil za druhé světové války k nejlepším britským bojovým pilotům. Přitom byl přesvědčeným pacifistou a zprvu vojenskou službu z morálních důvodů odmítal. Jak ale sledoval, co nacisté v Evropě provádějí, rozhodl se v únoru 1941 do armády nakonec vstoupit a časem se z něj stal vynikající pilot.

RAF

RAF je vojenské letectvo britských ozbrojených sil. Jde o nejstarší nezávislé vojenské letectvo na světě. RAF hrálo významnou roli v britské vojenské historii především během 2. světové války. Od července 1940 do října téhož roku probíhala bitva o Británii. RAF se ubránila mnohonásobné přesile Luftwaffe a zabránila tak Hitlerovi podniknout invazi do Británie. V RAF byly za druhé světové války i československé perutě - 310. stíhací, 312. stíhací, 313. stíhací a 311. bombardovací.

Němci pak jeho odhodlání i schopnosti výrazně pocítili. Během jediného bojového letu se mu podařilo poslat k zemi i čtyři německá letadla a sestřelil také tři letounové střely typu V1, které Hitlerovi piloti poslali na Londýn.

Sestřelil celkem 21 nepřátelských pilotů, zároveň byl ale znám svým slitováním s nepřáteli Spojeného království. Místo na kokpity mířil raději na jejich motory, aby jim dal alespoň nějakou šanci vyskočit s padákem a přežít, popsal list telegraph.co.uk s tím, že po válce působil jako duchovní.

Důchodci prodávají i domy

Asociace veteránů britského královského letectva nyní prohlásila, že jeho rodinu do nepříjemné situace dostal stát. "Je hrozné, že se rodina ocitla v této situaci. Je to hrdina a politici bohužel někdy na to zapomínají," prohlásil veterán Ian Moreland, který s Burbridgem sloužil za války u stejné jednotky.

"Bohužel zřejmě nebude poslední, kdo bude muset prodat svá vyznamenání, aby měl peníze na zaplacení péče," dodal. Sociální péče pro stárnoucí Brity je ve Spojeném království velký problém, který se projevuje třeba tak, že důchodci prodávají i své domy, aby si mohli dovolit pečovatelské služby. Ty stojí kolikrát i dvakrát více, než je průměrný příjem britských důchodců.

"Každoročně 30 tisíc až 40 tisíc lidí prodává své domy, aby zaplatili náklady za pečovatelské služby. Kolem 10 procent z nás zaplatí více než 100 tisíc liber za péči," připustil před několika dny britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt.

Británie - podobně jako mnohé další západní země silně zasažená dluhovou krizí - šetří, kde může. Zároveň si ale uvědomuje problém péče o stárnoucí generaci a vláda zrovna řeší reformu, v níž by byla krom jiného stanovena hranice, od které by jim stát na sociální péči přispíval. Nyní pomáhá jen sociálně nejslabším.

Oním limitem by mělo být 75 tisíc liber (přes 2,2 milionu korun) za život jednotlivce, ale bez jídla a ubytování v nějakém zařízení. Levicově orientovaný list The Guardian už tento návrh označil za zklamání s tím, že většina britských důchodců takto hranice stejně nedosáhne a  péči ošetřovatelek si bude muset kompletně hradit sama.

BBC k tomu podotkla, že v současné době jsou průměrné náklady v Anglii na pečovatelky 532 liber týdně, pokud žije důchodce doma. A zhruba 750 liber týdně v případě, žije-li v pečovatelském zařízení. Z toho pak vypočítala, že průměrně utratí stárnoucí Brit za tyto služby během svého života přes 100 tisíc liber.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue