Šamil Basajev

Šamil Basajev | foto: Profimedia.cz

Válečník, který prohrál mír a stal se vyvrhelem

  • 42
Knihy i filmy jsou plné napravených hříšníků - lidé mají rádi postavy padlých hrdinů, kteří se obrátili na správnou cestu. U Šamila Basajeva to bylo naopak, a z jeho příběhu proto nikdo hollywoodský trhák neudělá.

ČTĚTE TAKÉ:
Rusové zabili šéfa čečenských rebelů Basajeva

Byl to muž, který byl nejprve symbolem boje proti zlu, ale poté začal sám zlo zosobňovat. Byl by to přesto nesmírně napínavý a ponurý příběh, neboť se v něm dají i na pár řádcích popsat nevýslovné tragédie, kterými Čečensko, jeho zem, za uplynulá desetiletí prošlo.

Nemusíte být zrovna expertem na Kavkaz, abyste znali jeho jméno. V posledních letech se zařadil po bok mužů jako Usáma bin Ládin, mezi nejkrvavější a nejzatracovanější teroristy světa. To on se například přihlásil k zorganizování beslanského masakru, kdy po obsazení školy zahynuly stovky lidí, převážně malých dětí.

Ne vždy byl však vyvrhelem. Zalistujte novinami starými deset či dvanáct let. Uvidíte jiného Basajeva. V Čečensku tehdy začínala zuřit válka a on byl pro svět i mnoho lidí v Rusku hrdinou, statečným bojovníkem, který se jako proslulý polní velitel snažil zastavit vyvražďování svých lidí. Učebnice historie mu zmínku o těchto letech nejspíš neupřou.

Rusko se tehdy snažilo zkrotit hornaté Čečensko a jeho metody byly hrůzné - desítky tisíc civilistů zahynuly v nelítostném ruském bombardování. Basajev měl doma i za hranicemi pověst Robina Hooda, šlechetného obránce slabých, nekompromisního partyzánského velitele. Svět byl tehdy většinou na jeho straně.

V létě 1996 přišlo vítězství: ruská armáda se musela stáhnout a Čečensko se stalo de facto nezávislým. Jenže pak už jen prohrávalo - válečníci jako Basajev nezvládli svou novou roli a jejich horská říše se změnila v pekelnou zónu únosů, kolapsu, násilností, rozkladu.

I kvůli němu Čečensko promrhalo šanci na nezávislost - první po dvou stech letech krvavých válek s Ruskem, půl století poté, co se Stalin pokusil Čečence zlikvidovat jako národ.

Když k moci přišel Vladimir Putin, poslal znovu do Čečenska tanky. Basajev znovu bojoval. Hrdinou však už pro nikoho nebyl. Svět jím začal opovrhovat. Vlastní lidé mu neodpustili, že nedokázal vyhrát mír, proklínali ho za to, že Čečencům budoval pověst fanatiků vysílajících sebevražedné atentátnice do ruských měst.

Po Beslanu už zůstal jen Basajev terorista, zavržený i svými někdejšími spolubojovníky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video