Váleční veteráni. Ilustrační foto.

Váleční veteráni. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Váleční veteráni mohou nosit uniformy

  • 9
Veteráni z druhé světové války budou moci - bez ohledu na počet roků strávených v armádě - nosit při slavnostních příležitostech vojenské uniformy. Ministryně obrany Vlasta Parkanová pozmění dosavadní předpis, podle kterého nemá řada válečných veteránů na oblékání uniformy nárok.

"Neexistuje na světě armáda, která by svým hrdinům bránila nosit stejnokroj," řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová.

V nejbližší době novelizuje ministerský rozkaz z roku 2002, podle kterého bývalý voják může nosit při slavnostních příležitostech uniformu pouze v případě, že působil v armádě minimálně deset let nebo minimálně pět let, pokud alespoň půl roku z pětiletého období sloužil v zahraničí.

Kvůli tomuto předpisu řada českých veteránů z druhé světové války nesměla nosit při různých ceremoniálech a setkáních uniformy, protože podmínku desetileté respektive pětileté služby nesplňovali.

"Veteráni, kteří bojovali za svobodu své země během 2. světové války, ať už na zahraničních frontách nebo v domácím odboji, mají nezpochybnitelné morální právo nosit uniformu," konstatovala Parkanová s tím, že během několika týdnů rozkaz novelizuje a zruší zmiňovanou podmínku.

Sobotní vydání deníku Právo přineslo informace o tom, že veterán druhé světové války plukovník Jan Horal nesmí ani při slavnostních příležitostech nosit vojenskou uniformu.

V únoru tak rozhodl ředitel pražského vojenského velitelství Radek Fuchs. Nepovolení nosit stejnokroj Fuchs zdůvodnil právě tím, že Horal nesplnil podmínku pěti let v armádě.

Horal bojoval ve válce od září 1941 do května 1945 a byl dvakrát raněn, když byl nejprve sestřelen nad Tobrukem a později u Dunkerque.

, natoaktual.cz

Video