Zátah proti somálským pirátům

Zátah proti somálským pirátům - Zadržený gang somálských pirátů. | foto: NATO

Válečné lodě ulovily koráby pirátů, na jednom se zřejmě plavil i jejich velitel

  • 14
Válečné lodě NATO v rozmezí několika dnů zadržely dva koráby somálských pirátů. Na jednom z nich se měl podle somálských úřadů plavit i vůdce jednoho z pirátských gangů známý pod jménem Mursal.

V pátek se americkému válečnému plavidlu USS Carney, operujícímu v oblasti pod velením NATO, podařilo u jihozápadního pobřeží Ománu osvobodit 20 indických rukojmí na lodi Al-Qashmi, kterou unesla devítičlenná skupina pirátů. Vybavení a zbraní se ale piráti stačili před samotným zásahem nepozorovaně zbavit.

NATO zaútočí na somálské piráty i básní z éteru

Američané proto "podezřelou devítku" vysadili do člunů a nechali je odplout zpět k somálským břehům. Až později se ukázalo, že tato skupina předtím zřejmě unesla u somálského přístavu Bossaso ještě jinou obchodní loď.

Na palubě osvobozené lodi měl být podle somálských úřadů i šéf jednoho z pirátských gangů známý jako Mursal. Právě jemu je připisován únos pětičlenné dánské rodiny Johansenových z loňského února. Piráti rodinu propustili až na podzim za výkupné 3 miliony dolarů.

Při jiné akci dánská válečná loď Absalon z protipirátské flotily NATO zadržela íránskou rybářskou loď, kterou před časem piráti unesli a z níž udělali svůj mateřský koráb. Posádka Absalonu podezřelé plavidlo sledovala celou noc a za rozbřesku na průzkum vyslala vrtulník. Ten potvrdil, že k rybářské lodi je připoutáno několik rychlých člunů se silnými závěsnými motory, které piráti používají k nájezdům na obchodní plavidla. Samotná loď jim zase umožní dostat se dál od pobřeží a zároveň slouží jako plovoucí dok pro doplňování paliva a zásob.

Když piráti zjistili, že jsou sledováni, obrátili loď zpět k somálským břehům. Varovnými výstřely je však posádka Absalonu donutila zastavit a vzdát se. Výsadkové komando na palubě zadrželo 25 pirátů a osvobodilo čtrnáctičlennou íransko-pákistánskou posádku rybářské lodi, potvrdil mluvčí dánského námořnictva Mikael Bill. "Operace proběhla podle plánu, bez zranění posádky nebo rukojmí," konstatoval velitel Absalonu Carsten Fjord Larsen.

Piráti loni inkasovali 135 milionů

V pirátském zajetí k dnešnímu dni zůstává podle dostupných informací nejméně 10 obchodních plavidel, jejichž posádky slouží jako rukojmí, někdy už řadu měsíců. O některých nemají úřady už delší dobu žádné informace.

Po šestnácti měsících propustili piráti za tučné výkupné 3 miliony dolarů maltský tanker Olib G včetně gruzínsko-turecké posádky. Unesli však jiný, íránský tanker, převážející 30 tisíc tun chemických látek. NATO také varovalo, že od pobřeží Somálska vyplul řecký chemický tanker Liquid Velvet unesený piráty na konci loňského října, který by piráti mohli využít jako mateřskou loď pro útok na některou z dalších velkých lodí.

Boji proti pirátství bude věnována velká mezinárodní konference, kterou koncem února hostí Británie. Zvláštní zpráva zahraničního výboru britského parlamentu kriticky konstatuje, že si piráti i "přes tři námořní operace v oblasti loni na výkupném za unesené lodě přišli až na 135 milionů dolarů a že až 90 procent zadržených pirátů se nikdy nedostane před soud".

, natoaktual.cz

Video