Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Válečné hrůzy v barvě. Bitevní pole převádí skutečné příběhy do komiksu

  8:51aktualizováno  8:51
Tři příběhy, tři kreslíři, tři bojiště druhé světové války. A Garth Ennis. Tentokrát ovšem slavný scenárista vyměnil role a z drsného provokatéra se změnil ve válečného dokumentaristu. Nový komiks Bitevní pole totiž čerpá ze skutečných událostí, vyprávění veteránů a dobových pramenů týkajících se druhé světové války.

Ukázka z komiksu Bitevní pole (Battlefields) | foto: BB art

Prvním, a také největším kladem Ennisova povídkového souboru je rozptyl sledovaných hrdinů. Nezaměřuje se na jednu národnost, což bývá běžnou praxí. Bitevní pole nabízí pohled na druhou světovou válku z několika různých úhlů. Mezi hlavními hrdiny se střídají Rusové, Britové, Němci nebo Američané. Obratné zpracování navíc přibližuje nacionální způsob myšlení, často s evidentním vlivem národní ideologie či propagandy. To má za následek určitou stereotypizaci národních charakterů – Ennis to částečně kompenzuje zapojením velkého počtu postav s navzájem rozdílnými názory.

Radši zemřít, než vzpomínat

Všichni hrdinové Bitevního pole sdílí silnou motivaci, která je žene kupředu a pomáhá jim přežít v absurdním prostředí krvavé války. Zdravotní sestra se mstí za znásilnění japonskými vojáky. Posádka britského tanku se snaží přemoci lépe vyzbrojené Němce a vyhnout se příšerné smrti uvnitř obrněnce. Každá figura z nich bojuje na soukromém bitevním poli s jedinou touhou – udržet si zdravý rozum a zapomenout. To je ovšem pro mnohé z nich těžko splnitelné přání.

Ukázka z komiksu Bitevní pole (Battlefields)

Ukázka z komiksu Bitevní pole (Battlefields)

Aktéři jednotlivých příběhů jsou si v něčem podobní. Nenávidí válku, nebojí se zabíjet. Přitom se Ennisovi daří čtenáři vysvětlit rozdílnost jejich pohledů na válečná zvěrstva. To, co aktéry Bitevního pole spojuje, je zároveň i nepřekonatelně odděluje. Válka. Ennis v povídkovém komiksu nemá kladné hrdiny, vyměnil je totiž za hrdiny reálné.

O čem se nemluví

Komiks Bitevní pole je velmi dobře vyvážený i v rovině dějové a tematické. Jedna kniha spojuje tři diametrálně různé příběhy; každý z nich reprezentuje jiné prostředí i styl vyprávění.

Noční čarodějnice vykreslují konfrontaci dvou válčících stran – Sovětského svazu a Německa. Současně autor do děje začleňuje skutečné události, například ženskou sovětskou letku, ale i drobnosti (jako nález nedopsaného úkolu v sutinách ruských domů). Ennis zde staví na kontrastu charakterů a ideologií, zároveň není při náhledu na tu různost tendenční. Prostě podává svědectví.

O knize

Garth Ennis, Russ Braun, Peter Snejbjerg, Carlos Ezquerra: Bitevní pole - Kniha první.

Překlad: Martin Verner. BB/art, Praha 2013, 248 stran, doporučená cena 499 korun.

Druhý příběh – Drahý Billy – se věnuje spíše otázce, zda je možné se vyrovnat s hrůzami války a zvěrstvy, která byla v době největšího konfliktu moderních dějin na denním pořádku. V porovnání s předchozí povídkou se Ennis odvažuje jít hlouběji a nechává čtenáře, aby si na kontroverzní hrdinku utvořil názor dle vlastního svědomí. Poslední povídku s názvem Tankisti očividně Ennis psal s největším zápalem. Promítl do ní totiž osobní zaujetí v oblasti tankové britské divize, pokusil se přiblížit rozdíly v technickém vybavení válčících stran i konkrétní historické bitvy ze vzpomínek pamětníků. Na první pohled proto Tankisté nepůsobí tak celistvě jako předchozí dvě části knihy, představují však odnož druhé světové války, o níž se příliš nemluví.

Obálka komiksu Bitevní pole (Battlefields)

Obálka komiksu Bitevní pole (Battlefields)

Nápadný je rozdílný přístup kreslířů, který podtrhuje osobitý charakter vpříběhů. Zatímco Russ Braun v Nočních čarodějnicích, stejně jako Carlos Ezquerra v Tankistech, drží realistickou kresbou pozornost u akčních scén, Peter Snejbjerg volí v příběhu Drahý Billy jinou cestu. Vzhledem k psychologickému dramatu hlavní hrdinky si může kreslíř dovolit mnohem grafičtější a jednodušší styl, díky němuž skvěle vynikají vzpomínky, myšlenky a rozhodnutí mladé zdravotní sestry.

Celkově k Bitevnímu poli přistupoval Garth Ennis nadmíru zodpovědně. Svědčí o tom mimo jiné i seznam použitých pramenů a literatury na konci knihy. Veškeré souvislosti a motivace vysvětluje scenárista také v obsáhlém doslovu, který zároveň přibližuje historický kontext druhé světové války s důrazem na reálie zmíněné v jednotlivých povídkách. Navzdory množství autobiografických prvků tak Bitevní pole zůstává přesvědčivým, avšak nepopiratelně fiktivním dílem.

Ukázka z komiksu Bitevní pole (Battlefields)

Ukázka z komiksu Bitevní pole (Battlefields)

O scenáristovi

Garth Ennis

Tento Severní Ir se narodil roku 1970. Specializuje na drsnější scénáře, z jeho dílny pochází například Soudce Dredd či Hellblazer. Nejčastěji Ennis spolupracuje s kreslířem Stevem Dillonem, z jejich tvorby se nejvíce proslavil ironický Preacher, který se během krátké doby stal komiksovým kultem a vrcholem Ennisovy kariéry. Kromě rozsáhlých komiksových sérií se Garth Ennis věnuje i drobnějším pracím, za zmínku stojí například postapokalyptický příběh Just a Pilgrim nebo The Pro. V komiksu Bitevní pole Ennis ukázal i druhou stránku své osobnosti, a to velký zájem o druhou světovou válku.

Autor:


ROZSTŘEL: ministr financí Andrej Babiš

Peugeot 308 Allure 1,6 HDI 92k
Peugeot 308 Allure 1,6 HDI 92k

r.v. 2015, naj. 16 500 km, diesel
399 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.