Vakcíny. Ilustrační foto

Vakcíny. Ilustrační foto | foto: AP

Vakcíny proti chřipce mají nakupovat lékaři, ti nechtějí vyhazovat peníze

  • 63
Vakcíny proti sezonní chřipce zřejmě letos budou chybět. Změnil se totiž zákon, který vakcínu umožňoval vyzvednout na recept v lékárně. Nově budou očkovací látky proti chřipce kupovat za své peníze přímo lékaři a od pojišťoven za ně dostanou zaplaceno až po spotřebování vakcíny. Lékaři se bojí o své peníze, nedokážou totiž dopředu odhadnout, kolik lidí se přijde očkovat.

Od letošního ledna změnila pravidla pro výdej vakcín proti sezonní chřipce. Pacienti, kteří mají nárok na proplacení očkování ze zdravotního pojištění, si už nemohou vakcínu vyzvednout zdarma na recept v lékárně, ale dostanou ji přímo od lékaře. Lékaři musí koupit vakcínu ze svých peněz a správně ji uskladnit, zaplaceno od pojišťovny za ni dostanou až v rámci zdravotního výkonu, tedy poté, co látku pacientovi naočkují.

Letošní novinka má však několik háčků - lékaři nevědí, kolik pacientů jim přijde. V objednávkách jsou proto raději pesimističtější, protože nechtějí zbytečně přicházet o své peníze. Vakcíny tedy mohou chybět.

Většina praktických lékařů se podle informací iDNES.cz vakcínou nezásobuje nebo jen ve velmi malém množství. Situace pro ně totiž není jednoduchá. Pacientů, kterým očkování proti sezonní chřipce hradí pojišťovny, je totiž téměř devadesát procent, ale kolik přesně jich do ordinace přijde, se dá jen odhadovat.

"Nakoupíme vakcíny a pak budeme čekat"

"Lékaři musí do vakcín investovat a pak čekat či přemlouvat pacienty k očkování, aby vakcíny uplatnili a investice se jim vrátila. Zbylé vakcíny jim nikdo neproplatí. I když bude návratnost 100 procent, je to návratnost investice nejdříve za 3 měsíce. Dále musí lékaři zajistit skladovací podmínky pro vakcíny," uvedla Eva Kasalická se Sdružení praktických lékařů.

"Přinese to jak riziko propadnutí části zaplacených vakcín při větší objednávce, tak riziko okamžitého nedostatku vakcíny pro indikované pacienty. Může to také způsobit pokles očkovaných pacientů a rozšíření nemoci," doplnila místopředsedkyně sdružení Jana Uhrová.

Lékárny nevyužijí svou kapacitu

Novinku kritizují i lékárny. "Lékárny jsou plně vybaveny technikou i personálem pro uchovávání a distribuci očkovacích látek. Tento potenciál není plně využívaný a to je chyba. Nesprávným rozhodnutím státního úřadu je potlačován léty ověřený způsob distribuce vakcín," míní prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Změna tak podle něj donutila všechny lékaře nakoupit si nejen vakcíny, ale také potřebné lednice a zařízení, jež pravidelně měří teplotu a kontroluje správné uskladnění očkovací látky.

KOMU POJIŠŤOVNA PLATÍ OČKOVÁNÍ:

* Lidem starší 65 let.
* Lidem po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk.
* Lidem trpícím závažným chronickým onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest nebo ledvin.
* Lidem s cukrovkou.
* Lidem umístěným v léčebnách dlouhodobě nemocných nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Zdroj: SÚKL

I v lékárnách tak bude vakcín méně. "Na základě znemožnění úhrady na lékařský předpis bylo do lékáren objednáno výrazně méně vakcín než v uplynulých letech, počítáme pouze s pacienty - samoplátci, tedy s těmi, kteří se v rámci prevence nechají očkovat za své peníze," dodal Havlíček.

Kvůli nedomyšlené novince se ještě sníží už tak malá proočkovanost Čechů proti sezonní chřipce. Nyní je přitom proočkováno pouze sedm procent české populace.

Lékaři ze zmatků a špatného systému výdeje vakcíny viní Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten se však brání, že změna je nařízena přímo zákonem o veřejném zdravotním pojištění platným od 1. ledna roku 2010. "Léčivé přípravky jsou za uvedených podmínek hrazeny podle zákona v rámci zdravotního výkonu, nikoli na recept, ze zdravotního pojištění. Úhrada i podmínky úhrady jsou stanoveny přímo zákonem. SÚKL nemá pravomoc stanovit jiné podmínky nebo výši úhrady vakcín proti chřipce," uvedla Veronika Petláková z tiskového a informačního oddělení ústavu.

"S odůvodněním tiskové mluvčí SÚKL, že změna v úhradách je vynucena změnou zákona, nelze souhlasit. Zákon neobsahuje žádné ustanovení o výši a podmínkách úhrady. Výši a podmínky úhrady léčivých přípravků stanovuje ve správním řízení SÚKL a je v kompetenci SÚKL přiznat vakcínám vydávaným pacientům v lékárnách na recept úhradu ze zdravotního pojištění," míní Havlíček.

Nedostatek vakcín nehrozí, uklidňuje SÚKL

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš, že z věci se stalo politikum a není třeba pacienty kvůli nedostatku vakcín strašit. "Lékaři nemusí odebírat vakcínu pouze od dodavatele, ale na základě takzvané žádanky si je může i po jednotlivých balení vyžádat ve své lékárně, na to se zapomíná," dodal Beneš s tím, že díky takovému postupu se pro lékaře příliš nemění.

Nedostatek vakcín proti sezonní chřipce SÚKL odmítá. "Vybavena jsou také všechna očkovací centra, tedy specializovaná pracoviště v oblasti preventivní péče. Jestliže někteří praktičtí lékaři a lékárníci signalizují problémy s nedostupností vakcín proti chřipce, jde o dezinformace, které mají zakrýt pravý důvod odmítání zákonné úpravy preventivní péče," dodala Petláková.

Podle ministerstva naopak systém uleví pacientům. "Tím, že si pacient nevyzvedává vakcínu v lékárně, uspoří 30 korun za regulační poplatek. Zároveň je systém bezpečnější, protože odpadá jedna z možností, kde by mohlo dojít k přerušení chladového řetězce, tedy pacient nejde s receptem do lékárny a opět ten samý den nebo v následujících dnech nemusí jít k lékaři a odpadá skladování vakcíny," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Podle něj lékaři nemusí mít o nákupy vakcín obavy. "Vakcíny jsou baleny po jedné a distributoři jsou jim schopni je průběžně navážet i po několika kusech. Zároveň distributoři požadují po lékařích platbu za vakcínu nejdříve až po 90 dnech, tedy dávno poté, co ji má lékař zaplacenu prostřednictvím zdravotní pojišťovny," dodal Sršeň.

ZMĚNA VÝDEJE VAKCÍN

Změna byla zavedena přímo zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, s platností od 1. 1. 2010. Vakcíny proti pneumokokům, tuberkulóze a sezonní chřipce jsou od ledna 2010 hrazeny lékaři v rámci poskytování preventivní péče. Léčivé přípravky jsou za uvedených podmínek hrazeny podle zákona v rámci zdravotního výkonu, nikoli na recept, ze zdravotního pojištění.
Zákon ukládá SÚKL povinnost publikovat u přípravků hrazených z veřejného pojištění výši a podmínky úhrady s odůvodněním, jak byly stanoveny. V tomto případě je výše úhrady ze zákona, a proto je u údaje uveden symbol Z. Ze zákona rovněž vyplývají podmínky úhrady. Mezi nimi i forma způsobu úhrady tohoto léčivého přípravku v rámci lékařského výkonu – symbol A.

Zdroj: SÚKL


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video