Devítiletou dívku z vesnice asi 45 kilometrů severně od liberijské metropole...

Devítiletou dívku z vesnice asi 45 kilometrů severně od liberijské metropole Monrovia odvádějí zdravotníci poté, co se u ní projevily příznaky eboly (30. září 2014). | foto: AP

Máme očkování proti ebole, hlásí vědci. Osvědčilo se na 100 procent

  • 161
Stoprocentní úspěch hlásí výzkumníci, kteří na západě Afriky testovali nové preventivní očkování proti ebole. Látka úspěšně zabrala u tisíců lidí, kterým ji lékaři aplikovali po styku s nakaženými pacienty. Podle farmaceutických společností může vakcína znamenat průlom v boji s nákazou. Látku ještě čekají další testy.

Farmaceutické společnosti Merck a NewLink Genetics novou vakcínu s názvem VSV-ZEBOV podrobně testovaly v západoafrické Guineji. Využily takzvanou metodu kruhové vakcinace. Lékaři naočkovali osoby, které přišly do styku s prokazatelně nakaženým pacientem. Po deseti dnech, což odpovídá inkubační době eboly, Guinejce prohlédli znovu.

Epidemie eboly

Epidemie eboly vypukla v Africe koncem roku 2013. Mezi tamní obyvatelstvo ji patrně zanesli afričtí netopýři.

Nemoc se šíří tělními tekutinami nakaženého pacienta, epidemii proto urychlily špatné hygienické návyky obyvatel postižených oblastí nebo tradiční pohřební rituály, při kterých Afričané na zemřelé sahají.

Ebolou se od vypuknutí epidemie nakazilo kolem 27 tisíc lidí a podle WHO jich asi 11 200 zemřelo.

Nemoc zasáhla především Guineu, Sierru Leone a Libérii. Z těchto tří západoafrických zemí je také asi 99 procent obětí epidemie.

Každý ze 7 651 testovaných Afričanů dostal jednu dávku vakcíny. Větší část z nich lékaři naočkovali těsně po kontaktu s nemocným, zhruba tři tisíce až se zpožděním. V první skupině se onemocnění ani v jednom případě nerozvinulo, z druhé skupiny začalo příznaky eboly vykazovat 16 lidí. Po dalším přeočkování se postup nemoci zastavil. 

„Věděli jsme, že je to závod s časem a že musíme test uspořádat v těch nejtěžších podmínkách,“ řekl agentuře Reuters John-Arne Røttingen z Norského institutu veřejného zdraví, který testování koordinoval. Když první výsledky ukázaly, že pacientům pomohlo okamžité podání vakcíny, přestali lékaři očkovat až s odstupem a každý, kdo s nakaženým přišel do styku, dostal vakcínu hned.

Do testů se mohou zapojit i děti

Výsledky testování zveřejnili výzkumníci v pátek, přinesl je odborný lékařský časopis The Lancet. Vakcína je podle autorů studie vysoce účinná a může významně pomoci v boji proti smrtelné nákaze.

„Vyvíjí se to velmi slibně. Zásluhy patří guinejské vládě, lidem žijících v testovaných společenstvích a všem našim partnerům. Účinná vakcína bude dalším velmi důležitým nástrojem v boji se současnou epidemií eboly i dalšími výskyty v budoucnu,“ vzkázala z Ženevy ředitelka Světové zdravotnické organizace Margaret Chanová.

Podle výzkumníků se na testovaném ukázalo, že vakcína na jednotlivce zabírá a je bezpečná. Zatím však není jasné, jestli pomůže vytvořit takzvanou kolektivní imunit, tedy stav, kdy dostatečný podíl očkovaných obyvatel v populaci ochrání před šířením nákazy i ostatní. Vakcínu VSV-ZEBOV proto čekají další etapy testování. WHO do nich nově plánuje zapojit i mladistvé mezi 13 a 17 lety. Pokud se na nich osvědčí, mohli by se k očkování časem dostat i mladší děti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video