Vaíl Ghaním hovoří k davu na káhirském náměstí Tahrír (8. února 2011)

Vaíl Ghaním hovoří k davu na káhirském náměstí Tahrír (8. února 2011) | foto: AP

Toto je Revoluce 2.0! V čele egyptských protestů stanul manažer Googlu

  • 35
Po téměř třech týdnech získaly egyptské nepokoje vůdčí tvář. Zaměstnanec internetového molocha Google Vaíl Ghaním byl v pondělí propuštěn na svobodu a okamžitě dodal protestům novou energii. Protesty proti Mubarakově režimu označuje jako Revoluci 2.0.

Mubarakův režim marketingového ředitele internetové společnosti Google pro Blízký východ a severní Afriku propustil v pondělí po dvanácti dnech zadržování. Ghaním se vzápětí objevil v jedné z nejsledovanějších egyptských talk show.

"Nejdřív to byla revoluce mladých uživatelů internetu, která se změnila na revoluci mladých Egypťanů a nakonec na revoluci celého Egypta," řekl v pořadu. Když mu moderátor ukázal záběry lidí zabitých při protestech, obvinil ze zodpovědnosti Mubarakův režim. Poté ho ovládly emoce a opustil studio.

Rezignuje Mubarak?

Režim už připouští možnost odchodu prezidenta

Jeho veřejné vystoupení vlilo unaveným demonstrantům na náměstí Tahrír novou krev do žil. V úterý se do centra Káhiry vydaly protestovat proti dlouholeté vládě prezidenta Husního Mubaraka statisíce lidí.

"Nevzdáme se!" povzbuzoval Ghaním shromážděné davy. A desetitisíce lidí na Facebooku vyjádřily přání, aby se do čela demonstrantů postavil právě on. Jestli bude Ghaním mladé demonstranty reprezentovat i v rozhovorech s režimem, ukáže teprve čas.

Vůdčí tvář egyptských demonstrantů Vaíl Ghaním

Jeden z letáků na facebookovém profilu "My všichni jsme Chalíd Saíd"

Třicetiletý Egypťan před začátkem protestů pracoval pro mocný internetový portál v Dubaji, kde má rodinu a vilu s bazénem. Po práci spravoval facebookový profil nazvaný My všichni jsme Chalíd Saíd věnovanou obchodníkovi, který minulý rok zemřel v policejní vazbě v Alexandrii.

Stránka, kterou sledovalo 400 tisíc lidí, se stala ústředním bodem kampaně proti policejní brutalitě a mnoha Egypťanům ozřejmila rozsah mučení, ke kterému dochází v jejich zemi.

Ghaním: Vytipovali si mě

Když mladí Egypťané inspirovaní tuniskou Jasmínovou revolucí vyhlásili na 25. ledna Den hněvu, manažer Googlu hrál v organizaci protestů klíčovou úlohu. V práci se vymluvil na osobní problémy a odletěl do Káhiry.

"Naším záměrem bylo dostat do ulic co nejvíce lidí. Chtěli jsme začít v chudých oblastech a vznést požadavky, které se týkají každodenního života obyčejných Egypťanů," řekl americké televizi CNN Ghaním. Původním cílem demonstrantů podle něj bylo odvolání nepopulárního ministra vnitra a zlepšení životních podmínek chudých Egypťanů.

Na náměstí Tahrír Ghaníma v úterý 8. února přivítaly desetitisíce lidí (8. února 2011)

Tři dny po po prvních protestech ho zadržela Mubarakova policie. "Vytipovali si mě. Byl jsem strašně vyděšený, celou dobu jsem měl zavázané oči," řekl Ghaním o svém zatčení televizi CNN. Aureolu mučedníka ale už dříve odmítl v egyptské talk show: "Já žádný hrdina nejsem, těch dvanáct dní jsem prospal."

Přestože Mubarak se stáhl do pozadí a viceprezident Umar Sulajmán nabídl opozici vyjednávání, podle Ghaníma je na dialog pozdě. "25. ledna jsme vyšli do ulic a chtěli jsme vyjednávat," řekl CNN hrdina egyptských demonstrantů.

Vzory egyptského revolucionáře

"Rozhodli se, že s námi budou vyjednávat gumovými projektily, obušky, vodními děly, slzným plynem, tím, že nás pozatýkají. Děkujeme, váš vzkaz jsme pochopili. Nyní protesty narostly a oni dostali náš vzkaz," říká muž, jehož vzory jsou prý otec nezávislosti Indie Mahátma Gándhí a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Egypťané na káhirském náměstí Tahrír krouží se svíčkami v ruce kolem tanku (9. února 2011)

Nový hrdina egyptských protestů Vaíl Ghaním se svojí matkou (8. února 2011)

V emotivním vystoupení pro CNN prohlásil, že je pro svobodu Egypta připraven i zemřít. Manifestace mladých lidí v ulicích egyptských často označuje jak Revoluci 2.0. Odkazuje tím na označení web 2.0, převrat v užívání internetu způsobený rozšířením sociálních sítí.

Ghaním odmítá, že by v organizaci prvních protestů hrálo jakoukoliv roli nejsilnější opoziční hnutí Muslimské bratrstvo. Mubarak musí podle něj po třiceti letech v prezidentské funkci odejít a jeho vládní partaj musí být zrušena. Dvaaosmdesátiletý autokrat si ale podle něj zaslouží, aby s ním bylo jednáno s úctou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video