Poslanec Martin Vacek při jednání Sněmovny (24. dubna 2012)

Poslanec Martin Vacek při jednání Sněmovny (24. dubna 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vacek bude hlasovat proti vládě. Suchá nechce prezidentskou diktaturu

  • 640
Šance premiéra Jiřího Rusnoka, že získá hlasy pro důvěru vládě, se snížila. Dosud váhající Martin Vacek, který byl zvolen za Věci veřejné a teď spolupracuje se stranou LIDEM, se rozhodl, že vládu nepodpoří. Ostře proti vládě se vyjádřila Jana Suchá, která stranu LIDEM opustila. "Je to věc principu. Nechci prezidentskou diktaturu," řekla iDNES.cz.

"Vládu Jiřího Rusnoka a její programové prohlášení 7. srpna 2013 svým hlasem nepodpořím. Protože předložené vládní prohlášení, dle mého názoru, jasně negarantuje, jak konkrétně chce vláda navázat na trend snižování nezaměstnanosti, podporu podnikání  zejména drobných živnostníků a jak přesně to chce zabezpečit. Předložené prohlášení tak není dokumentem, který mne přesvědčil," sdělil iDNES.cz poslanec Vacek.

Hejtmani v čele s Haškem podpořili Rusnokovu vládu

Potvrdil, že hlasování o vládě se zúčastní, i když momentálně pečuje o manželku po operaci a tak ani nechce telefonovat. Šéfka strany LIDEM Karolína Peake řekla pondělnímu Právu, že zatím nemá odezvu od Vacka a Suché, co udělají.

Zbylá čtveřice členů strany Viktor Paggio, Dagmar Navrátilová, Jiří Rusnok (shoda jmen s premiérem) i Lenka Andrýsová už dříve jasně řekli, že budou proti vládě (více zde). "Nezaplatila jsem členské příspěvky, protože jsem už dál nechtěla být členkou LIDEM, ale s mým postojem k vládě to nesouvisí. Budu proti Rusnokově vládě, protože parlament musí uhájit svou pozici," řekla iDNES.cz Suchá. A přidala ostrá slova, že si nepřeje prezidentskou diktaturu.

Vacek, který je jedním ze tří poslanců, kteří jako nestraníci kooperují se stranou LIDEM, v minulých dnech váhal, jak se k vládě postaví. Chtěl se rozhodnout až podle vládního programu. Nyní má jasno, že nebude tím, kdo by se "utrhl" ze stojedničky poslanců, která se podepsala pod to, že premiérkou by měla být Miroslava Němcová z ODS.

Vláda podle Vacka předložila programové prohlášení až pět dní před hlasováním o důvěře, což je podle něj pozdě. "Předložené programové prohlášení vnímám, jako souhrn přání a cílů vlády, nikoli jako nedůležitější dokument vlády, kterým má dát na vědomí poslancům, senátorům a široké veřejnosti, jaké kroky chce vláda učinit a jakými faktickými kroky toho chce dosáhnout," uvedl Vacek.

ODS, TOP 09 a LIDEM tvrdí, že jejich poslanci chybět nebudou

Předsedkyně LIDEM Karolína Peake nemá informaci, že by z jakéhokoli důvodu chyběl kdokoli z poslanců, kteří jsou členy LIDEM nebo se stranou spolupracují. Obdobně se pro iDNES.cz vyjádřili šéfové klubů ODS Marek Benda a TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. "Všech 42 našich poslanců bude ve Sněmovně a bude hlasovat proti vládě," uvedl Gazdík. "Nevím o žádném z našich poslanců, který by chyběl pro nemoc nebo z jakýchkoli jiných důvodů. Všichni by měli být ve Sněmovně a hlasovat proti vládě," řekl Benda.

Rusnok podle něj jen zvyšuje tlak na ČSSD, když říká, že by pro jeho vládu mohlo být 96 či 97 poslanců a že by to k důvěře jeho vládě mohlo stačit (více zde). Zatím nikdo z poslanců bývalé vládní koalice ani nenaznačil, že do Sněmovny nedorazí, sníží kvórum a Rusnokova vláda by pak mohla projít i jen hlasy ČSSD, KSČM, VV a některých nezařazených poslanců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video