Vadí vám fronta u doktora? Pomůže SMS

  • 18
Z čeho má mnoho lidí obavu, když jde k lékaři? Z toho, že v čekárně stráví půl dne. Představte si, že se pomocí mobilu ráno objednáte v ordinaci a pak už vám jen SMS zpráva oznámí: "Jste pomalu na řadě, dostavte se k odbavení." Fantasmagorie? Nikoli, nový, patentem chráněný projekt s názvem ADOP, který chtějí jeho tvůrci vyzkoušet od nového roku.

Nemocnice a ordinace, které se do něj zapojí, budou klienty průběžně informovat, jak postupuje fronta. Klient zaplatí za čtyři SMS 29 korun. Službu spustí například Městská nemocnice v Ostravě-Fifejdách. "Je to určitě inteligentnější využití mobilů než posílání obrázků," míní ředitel František Jurek.

Je to zároveň další z dokladů, jak se ve zdravotnictví zabydlují mobily a internet. Řada pacientů už dnes konzultuje své problémy s lékaři pomocí internetu, na internetu jim vedou lékaři zdravotní knížky. A do dvou let chce Všeobecná zdravotní pojišťovna zavést čipové karty se základními údaji o pacientovi, důležitými pro rychlé rozhodování lékaře.

Jak internet a mobil ovládly medicínu
Moderní technologie už nedominují jen bankám, stále více se prosazují i ve zdravotnictví. Co všechno nám to přinese a o jak velký kus soukromí můžeme přijít? Jak bude vypadat lékařská péče, až všechny ordinace ovládne internet a každý pacient bude mít mobil?

Zhruba takto: až člověka srazí na ulici auto, záchranka se ve voze z jeho čipové karty ihned dozví, na jaký lék je například alergický. Lékaři v nemocnici pak nahlédnou do jeho zdravotní dokumentace na internetu.

Když bude chtít pacient nestranné posouzení léčby, požádá e-mailem o konzultaci jiného lékaře, třeba i za oceánem. Aaž půjde na kontrolu, pomocí SMS zpráv z ordinace se dozví, jak postupuje fronta v čekárně a v kolik má přijít.

To není jen vize daleké budoucnosti, to je už leckde přítomnost. Konzultací s českými lékaři pomocí serveru www.lekarna.cz, hrazených už třemi zdravotními pojišťovnami, využila do včerejška pětistovka pacientů. "Lidé mají nejčastěji zájem o takzvaný druhý názor neboli second opinion - chtějí vědět, zda jiný lékař by je neléčil jinak," uvedl odborný garant projektu a primář Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Sucharda.

Včera přišla pojišťovna AMCICO AIG Life s novinkou: klientům (ale jen do 64 let a těm, kteří už u ní mají sjednanou životní pojistku) nabízí za tisíc korun ročně možnost zdravotních konzultací na amerických klinikách, a to na podkladě zaslané a přeložené zdravotní dokumentace.

"Už dnes konzultujeme se zahraničím případy, kdy si nejsme jisti. Ale je pravda, že taková služba může zvýšit dostupnost pro širší okruh pacientů," připustil sekretář České onkologické společnost Luboš Petruželka.

Naopak už od zimy běží v zemi zkušební projekt Izip neboli internetové zdravotní knížky. Má je už šestnáct tisíc lidí. "Je to vlastně stručnější zdravotní dokumentace vedená na internetu. Pacient sám má právo určit, jaký okruh lékařů do ní smí nahlížet," uvedl spoluautor projektu Pavel Hronek.

A čipové karty? "Chceme je zavést na přelomu let 2004 a 2005," uvedla ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková. "Netová" medicína, jak se moderním technologiím někdy říká, přináší pohodlí i bezpečnější léčbu. Ale je i zneužitelná (stačí pár kliknutí na počítači), i když její zastánci samozřejmě tvrdí: K papírové dokumentaci se taky dostane kdekdo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video