Václavák protnou pásy z dob Karla IV. Stánky s buřty nechci, říká architekt - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Václavák protnou pásy z dob Karla IV. Stánky s buřty nechci, říká architekt

  11:15
Dvanáct let ladil architekt Jakub Cigler se svým týmem projekt obnovy spodní části Václavského náměstí. Požadavky se měnily a trvala i jednání s památkáři. Příští rok by se mělo začít opravovat. V rozhovoru pro iDNES.cz přibližuje, jak vybírali „optimistickou“ zeleň a proč podle něj stánky s buřty nemají na nejdůležitějším českém náměstí co dělat.
Architekt Jakub Cigler, jehož studio stojí za projektem obnovy Václavského...

Architekt Jakub Cigler, jehož studio stojí za projektem obnovy Václavského náměstí (20. září 2017). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Před nedávnem nabylo právní moci územní rozhodnutí pro obnovu spodní části náměstí. Proč se neopraví rovnou celé?
Souvisí to s městským okruhem. Setrvačností bohužel trvá výmluva, že magistrálu a s ní související horní náměstí lze začít řešit, až bude okruh. Já si to nemyslím. Některým se do toho nechce, jsme však přesvědčeni, že to jde řešit nezávisle a dopady by byly příznivé – magistrála by se zalidnila.

Je tedy jasné, že spodní část náměstí dostane „facelift“ dřív než horní. Vrátí se tam podle vás Pražané? Teď se náměstí většina z nich vyhýbá.
Změna veřejného prostoru do jisté míry podnítí i změnu života v něm. Třeba po otevření Quadria se kdysi téměř strašidelné okolí stanice metra Národní třída proměnilo v prostor plný zajímavých kaváren a hospod i v okolních domech, místo celkově ožilo.

Tohle je velký krok k tomu, aby se to i na Václavském náměstí mohlo zlepšit. Prostor v ose umožní aktivity typu výstav či trhů, které se mohou během roku měnit. Ale architekt není jediným činitelem, záleží na úrovni a kulturnosti naší společnosti, jak tohle využijeme.

Proč se teď Pražanům na náměstí nechce?
V úplném centru se vytvořilo trochu vakuum, které je tak naplněné turisty, že se s ním Pražan už nedokáže identifikovat. Střed města se roztáhl, čtvrtě jako Karlín, Smíchov, Žižkov, Vršovice, Holešovice či Letná za mého mládí nebyly zajímavé, kdežto nyní jsou intenzivně využívané.

Není škoda, že se na náměstí nevrátí tramvaje? Možná by se tu díky nim někteří Pražané zastavili, spíše než když jedou metrem.
Je to škoda, určitě bych chtěl, aby se tam vrátily. Jejich nynější nezapojení respektuji jako ústupek, nikoli však definitivní. S tramvají se do budoucna počítá, asi se to nepodaří během příštích deseti dvaceti let, ale do budoucna jejich vrácení je možné.

Aktuální návrh dolní části náměstí tedy počítá s jejich doplněním v budoucnu?
Ano, navrhovaný volný prostor by do sebe tramvaj mohl absorbovat. Trať by se však musela vrátit i do ulice Na Příkopě, za mých mladých let to bezvadně fungovalo. Předpokládá se, že tramvaj bude jezdit v horní části, zatím je to však v mlhách, projekt ještě není. Čím blíž k muzeu, tím je náměstí mrtvější. Pokud by se z Vinohradské třídy navázala trasa na horní část Václavského náměstí, byl by to velký počin.

Jak složité je vybrat zeleň na takto důležité místo?
Netušil jsem, jaký velký to bude problém. Řešilo to několik zahradních architektů.

Proč padla volba zrovna na platany?
Je pod nimi velmi příjemné optimistické světlo – uvědomil jsem si to při procházení platanovou alejí na Ořechovce, kde bydlí otec. Platany se používají na náměstích i jiných veřejných prostorech různých evropských metropolí stejného podnebí – v Paříži či Berlíně, předpokládám tedy, že jsou ve městech vyzkoušené. Pod stromy s tmavším listem je docela tma, jsou vhodnější v jižní Evropě, kde je přebytek slunce.

Oprava se opozdila o desítky let

Po revoluci se skupina lidí včetně Václava Havla, Milana Uhdeho či primátora Jana Kasla shodla, že Václavské náměstí je jako dějiště revoluce symbolickým místem, jehož změnou a odstraněním úprav z normalizačního socialismu je možné dát světu signál, že se mění i směřování země.

V souvislosti s tím byla založena Václavská metropolitní nadace, jejíž součástí byla zvučná jména ze zahraničí, avšak nedělo se nic. Až v roce 2005 Praha 1 uspořádala architektonickou soutěž, kterou vyhrálo studio Jakuba Ciglera. Pravomocné rozhodnutí pro obnovu spodní části náměstí se podařilo získat po dvanácti letech.

Z jakého důvodu jste se rozhodli alej zdvojit?
Inspirovali jsme se i historickou podobou náměstí – jednou už se tam objevila. Dvě aleje po stranách náměstí jsou navrženy, aby vytvářely jakousi střechu veřejného prostoru, pod níž se bude příjemně chodit i sedět. Platany nahradí také všechny dosavadní lípy, jak budou postupně odumírat. Ve městech bývají nemocné, vylučují jakési lepidýlko.

Jak jste se vypořádali s hlasy, že lípa jako národní strom na takto významné místo patří?
Nemělo by to být hlavní hledisko, náměstí musí především dobře fungovat. Na Národní třídě zpod lip lavičky odstranili, protože na nich kromě bezdomovců nikdo neseděl. Ponořili jsme se i do historie a že jde o český národní strom, není tak úplně pravda. Je to choulostivé, nechci do toho zabředávat.

Na rozšířených chodnících přibudou úplně nová stromořadí. I přesto se lidé pozastavují nad tím, že zeleně bude málo.
Zelený středový pás náměstí zmrtvuje a je jedním z důvodů, proč nefunguje. Je nutné, aby zmizel. Původně tam byl dán údajně proto, aby usměrňoval lidi jen na korzo kolem výloh. Komplikuje příčné propojení stran, přitom správná ulice a veřejný prostor vypadá tak, že mezi aktivními stranami funguje i příčný směr, ne že si náměstí obejdete jen dokola.

Na co je nutné brát zřetel při navrhování místa, kde se občas konají demonstrace či jiná velká srocení lidí?
Všechny prvky jsme se snažili minimalizovat. Je tam několik vodních pítek. Mrzí mě samostatné umístění výtahu pro invalidy, které by bylo ideální v domě, ale metro je majiteli domů bohužel vytlačováno.

Použili jste třeba i nějaký hravý prvek?
Úplnou novinkou budou takzvané provazce – pásy dlažby s římskými číslicemi. Geodeti Karla IV. vyměřovali Nové Město s pomocí provazců a na náměstí se v katastrální mapě tohle vytyčení doteď objevuje. V dlažbě se v návaznosti na tohle objeví číslované pásy – lidé si nově budou moci dávat sraz nejen pod ocasem ale také třeba u dvojky, trojky a tak dál.

Klobásové stánky na Václaváku zůstávají i bez smlouvy, město nemá páky

A co tradiční stánky s klobásami, chtěl byste je tam?
Podle mě by tam být neměly, v domech po obvodu je dost prostoru. Restauratéři či provozovatelé občerstvení mohou případně expandovat do širokého chodníku, pronajmout si prostor pro stolky a židle, které se ráno rozestaví a večer sklidí, trvalé zahrádky tam podle mého názoru nepatří. Architekt tohle všechno sice může ovlivnit svým názorem, ale nemůže rozhodovat.

Proč vám stánky na náměstí vadí?
Dnešní stánky svými rozměry evokují takřka chaty či rodinné domy a narušují provoz. Zúčastnili jsme se i soutěže na stánky, které však památková rada následně odmítla. Řešila se také varianta, že by byly skleněné, což naštěstí nakonec neprošlo (více zde). Zástupci města si tehdy umanuli, že Václavské náměstí bude mít specifický styl, ale mělo by se to řešit naopak celoměstsky.

A budou tam tedy nakonec, nebo ne?
V naší dokumentaci nejsou, pouze řešíme možné připojení na specifických místech, ale zatím se o nich neuvažuje.

Bral jste při navrhování náměstí kromě začlenění diskutovaných ramp do podzemních garáží i jinak ohled na komplex Savarin, který vznikne v sousedství a jehož řešení také připravovalo vaše studio?
Ne, rekonstrukce Savarinu je propojena s náměstím jedině rampami. Město prověřovalo variantu parkingu pod horní částí náměstí, ale jsou tam kolektory, stanice metra, podchody, pro vytvoření garáží je tam tak málo místa, že nabídka či možnost spoluvytvořit je v Savarinu byla jediná smysluplná.

U Václaváku vznikne komplex Savarin za 10 miliard korun

Historické objekty se dočkají obnovy, a to včetně barokního Piccolominiho...
Zamýšlená budoucí podoba vnitrobloku u Václavského náměstí. Projekt Savarin...

Tento projekt vtáhne do vnitrobloku část přetíženosti Václavského náměstí, svým způsobem se náměstí kvalitativně rozšíří, dostane další přidanou hodnotu, jakou je nyní třeba Františkánská zahrada. Věřím, že na to navážou další projekty, díky nimž místo ožije a přitáhne lidi, kteří tam dřív nechodili.

Památkáři kritizované nájezdové rampy jsou tedy nutné zlo?
Neberu to jako vyřešenou, ale jako dočasnou věc. Je těžké prosazovat něco, o čem si myslíte, že by vůbec nemělo být, rampy nejsou hezké, ale je to nejmenší nutné zlo, jinak náměstí musí zůstat tak, jak je teď. Pokud se lépe vyřeší veřejná doprava ve městě, do budoucna se mohou zrušit.

Z hlediska koncepčního celoměstského pohledu bych si představoval, že by v Praze mělo být postupně zavedeno omezení automobilové dopravy, jako se to děje nebo chystá v jiných metropolích, například Paříži či Londýně. Zatím k tomu ale z řady důvodů nedochází.

K čemu by pak byly podzemní garáže?
Podobný prostor se vždy nějak využije.

V jaké fázi je povolování Savarinu?
Je požádáno o územní rozhodnutí, pokud to půjde podle optimistického a možná i reálného scénáře, příští rok bychom mohli mít stavební povolení a mohli bychom začít něco dělat. Mohlo by se postupovat současně a v koordinaci s opravou náměstí.

Rozstřel: Barbora Macková - include | (1:16) | video: iDNES.tv

Na další pandemii nejsme připraveni, varuje hlavní hygienička a vysvětluje proč

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Rusko znovu udeřilo na Dnipro, útoky zabily čtyři lidi a zničily několik domů

Sledujeme online

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu na platformě Telegram šéf oblastní správy Serhij Lysak,...

29. března 2025  10:23,  aktualizováno  15:59

Policie v Pardubicích vyšetřuje násilnou smrt, tragédii předcházel konflikt tří lidí

Pardubičtí kriminalisté se od sobotních ranních hodin zabývají případem násilné smrti muže, ke kterému došlo bezprostředně po konfliktu několika osob v centru města. Policisté zadrželi dva podezřelé...

29. března 2025  7:52,  aktualizováno  15:43

Počet mrtvých po zemětřesení v Barmě překročil 1600, další se pohřešují

Počet obětí pátečního zemětřesení v Barmě stoupl už na 1 644, oznámilo podle agentur barmské vojenské vedení. Předchozí sobotní bilance čítala 1 002 mrtvých. Přes 2 300 lidí bylo zraněno, 30 se...

29. března 2025  5:53,  aktualizováno  15:22

Záchranář i statečný mladík. Připomeňte si Čechy, kteří padli při obraně Ukrajiny

Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu se do obraných řad napadeného státu rozhodlo připojit i několik českých dobrovolníků. Někteří z těch, kteří byli přesvědčení, že konflikt na východě neovlivní jen...

29. března 2025  14:53

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

V Rusku velí k rasové čistotě. Bereme jen lidi slovanského vzhledu, hlásí firmy

Tamní zákony to sice zakazují, ale to nevadí. Ruské firmy, ale i úřady si do svých inzerátů a výběrových řízení bez servítek píšou, jací zájemci se mají hlásit – Slované. Požadavky na slovanské...

29. března 2025  14:12

Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match
Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match

Vybrat správnou kojeneckou lahvičku či dudlík bývá často obtížné. My vám však s výběrem rádi pomůžeme. Zapojte se do naší soutěže a získejte...

Barma po zemětřesení požádala o pomoc, v pohotovosti jsou i čeští záchranáři

Barmská vláda oficiálně požádala o zahraniční pomoc po ničivém zemětřesení, obdrželo ji i české velvyslanectví v Rangúnu. Radiožurnálu to řekl vedoucí tamního úřadu Petr Starý. Ministerstvo zahraničí...

29. března 2025  13:35

Marihuana je na ústupu i kvůli hraní na počítači, říká o závislosti terapeut

Premium

Kratom, nikotinové sáčky, nadměrné hraní počítačových her. To je jen pár závislostí, které dnes s dětmi řeší terapeuti Adiktologické ambulance Kolping na Vysočině. V Česku jsou všechny návykové látky...

29. března 2025

Obří hotel v Adršpachu? Místní děsí projekt v chráněné oblasti za 1,5 miliardy

Je březen, turisticky mrtvý měsíc, ale parkoviště v Adršpachu už se plní. „Czy to nie jest za darmo?“ diví se Polák ve stříbrné oktávce, že musí zaplatit 220 korun. Kdyby přijel v létě, bez předchozí...

29. března 2025  12:17

Podezřelý, který v Amsterdamu pobodal pět lidí, je Ukrajinec z Doněcké oblasti

Muž podezřelý z útoku v centru nizozemské metropole je třicetiletý Ukrajinec z Doněcké oblasti, uvedla v sobotu agentura Reuters s odvoláním na nizozemskou policii. Motiv jeho činu stále není jasný.

29. března 2025  12:14

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

29. března 2025

Policie pátrá po seniorovi z Příbramska, doma nechal dopis na rozloučenou

Policisté pátrají po devětašedesátiletém Milanu Labudovi z Březnice na Příbramsku. V pátek odjel z domova osobním autem, nemá s sebou mobilní telefon ani doklady. Doma zanechal dopis na rozloučenou.

29. března 2025  11:14