Britský euroskeptik Nigel Farage a předseda poslanecké frakce EFDD Roger Helmer

Britský euroskeptik Nigel Farage a předseda poslanecké frakce EFDD Roger Helmer exprezidentu Klausovi tleskali ve stoje. | foto: Jakub Dospiva, ČTK

Evropskou unii zrušme jako komunismus, vyzval Klaus v Bruselu

  • 2332
Brusel (od zpravodaje MF DNES) - Do Česka se podle exprezidenta Václava Klause vrátily poměry z doby před rokem 1989. Může za to Evropská unie a socialismus, který nastolila, míní někdejší hlava státu. Osmadvacítka je podle Klause nereformovatelná a měla by se zlikvidovat, tak jako předrevoluční režim. Klaus to prohlásil v Evropském parlamentu na konferenci Evropa 25 let po pádu železné opony.

Václav Klaus se posouvá do stále krajnějších politických pozic. Pro bývalého českého prezidenta už nejsou v Bruselu publikem britští konzervativci, česká ODS nebo polské Právo a spravedlnost. Teď mu tleskají extrémní frakce Evropského parlamentu pod vedením UKIP (Strana pro nezávislost britského království) nebo polský pravicový extremista Janusz Korwin-Mikke.

Tito lidé, kteří otevřeně hlásají potřebu zlikvidovat Evropskou unii, ve středu připravili českému exprezidentovi v jednom z velkých sálů europarlamentu bouřlivé ovace a mnozí z nich ho označovali za svůj politický vzor. A odpustili mu i půlhodinové zpoždění, během něhož si ještě mnozí stihli skočit do předsálí pro víno a obložené bagety, které se tam při příležitosti Klausovy návštěvy mimořádně rozdávaly.

Klause přišel do předsálí přivítat Nigel Farage, šéf UKIP, který neskrýval osobní obdiv. „Lidé ze zemí východní Evropy byli donuceni vzdávat se svobod, které tehdy před 25 lety vybojovali,“ shrnul Farage vývoj po roce 1989 při představování Klause. Jako viníka, který připravil Čechy a další o jejich svobody, myslel samozřejmě Evropskou unii. „Máme tady jednoho člověka, který si vždy stál za svým,“ uvedl Klause a potlesk zcela zaplněného sálu ukázal, že český exprezident opravdu přišel mezi své.

Evropský socialismus prý omezuje víc než KSČ

A Václav Klaus je nezklamal. „Nebyl jsem v Bruselu léta. Není to, jak víte, jedno z mých oblíbených míst,“ vzbudil smích publika. Pak jako by se na chvilku vrátil k zásadovým postojům vůči komunismu z devadesátých let.

„Neměli bychom přestat diskutovat o komunismu. Byl to nejvíce krutý a neefektivní systém,“ prohlásil Klaus. Podle jeho interpretace bylo důvodem, proč komunismus padl tak rychle, to, že vlastně neměl žádné stoupence. „Komunismus v roce 1989 potřeboval jen poslední kapku. Komunistický režim byl jen prázdnou skořápkou. Nikdo v něj nevěřil,“ vysvětloval.

Pak přišla vážně míněná paralela mezi totalitním Československem a Evropskou unií. Postkomunistická transformace v Česku byla úspěšná. Jenže v souvislosti se vstupem do EU se to všechno podle Klause zvrtlo.

„To, co máme teď, je evropský socialismus... Naše společnost a hospodářství jsou regulovány více, než jsme si představovali v době po pádu komunismu,“ tvrdí český exprezident a europoslanci UKIP, jejichž hlavním cílem je dosáhnout vystoupení Velké Británie z Unie, souhlasně pokyvují.

Podle Klause se vlastně do Česka vrátily poměry z doby před rokem 1989. „Mysleli jsme si, že se to nemůže vrátit. Je to spojeno s naším vstupem do EU a tím, jak Unie funguje,“ tvrdí Klaus a dodává, že toto společenství je nedemokratické. Po dvaceti minutách je přednášky konec a následuje dlouhý potlesk.

V Evropě není žádná svoboda, prohlásil Klaus a sklidil ovace

Přestože je celá akce pojata jako malá konference k 25. výročí sametové revoluce a kromě Klause vystupují například český europoslanec Petr Mach nebo slovenský euroskeptik Richard Sulík, otázky z publika směřují výhradně na Klause. V případě eura je Klaus pesimista - soudí, že bohužel může přežít ještě dlouho. Po další z otázek ještě přitvrdí svá slova z přednášky a prohlásí, že stejně jako komunistický systém v roce 1989 musí být i Evropská unie zlikvidována.

„Evropská unie musí udělat něco podobného, jako byla naše transformace (komunistického) systému před dvaceti pěti lety. Systém je od základu špatný. Unie se nedá reformovat,“ přitápí. A další polínko: „V Evropě není žádná svoboda.“ Opět potlesk vestoje.

Ti z diváků, kteří nepatří k euroskeptickým extremistům, mají opačné pocity. „Šla jsem si poslechnout vystoupení Václava Klause, přece jen byl naším prezidentem deset let. A je i zde takto vnímán. Můj dojem z jeho vystoupení je rozpačitý. Neřekl nic nového, prezentoval pouze osobní zaujatý postoj proti EU,“ uvedla lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová.

Před východem ze sálu marně čeká ruská televize a čeští novináři. „K Ukrajině nic říkat nebudu,“ tváří se Klaus rozladěně na dotazy k další ruské invazi. „Tyto informace se opakují měsíce a ještě nikdy se neukázaly jako pravdivé,“ komentuje Klaus tvrzení NATO. A naštvaně odchází.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video