Pražský hrad

Pražský hrad | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Klaus podepsal přímou volbu prezidenta, jeho nástupce zvolí lidé

  • 198
Přímé volbě prezidenta už nic nestojí v cestě. Václav Klaus podepsal zákon, na jehož základě vzejde jeho nástupce z lidového hlasování. První kolo voleb se uskuteční v lednu 2013. Lidé budou prezidenta vybírat podobným způsobem, jakým volí senátory.

Příslušnou změnu ústavy prezident podepsal už v únoru. Volba prezidenta bude dvoukolová, do druhého kola postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního. Na kampaň před prvním kolem uchazeči můžou dát nejvýše 40 milionů korun, před druhým mohou přidat dalších deset milionů.

Lidé poprvé půjdou volit budoucího prezidenta buď 11. a 12. ledna, nebo o týden později, řekl ČTK předseda Senátu Milan Štěch, který podle ústavy stanovuje termín vybírání Klausova nástupce.

Definitivní termín Štěch oznámí počátkem října, až ústavní novela i prováděcí zákon nabudou účinnosti. "Zatím nejsem pevně rozhodnut, budu se ještě radit se svými spolupracovníky a budu také tu záležitost konzultovat s ministerstvem vnitra," uvedl Štěch. Zvážit chce například to, který z termínů by byl vhodnější pro občany. Druhé kolo se uskuteční dva týdny po úvodním kole.

Do rukou šéfa horní komory bude Klausův nástupce skládat prezidentský slib na společné schůzi Sněmovny a Senátu.

Zákon, který Klaus podepsal, stanoví také pravidla, jež mají zajistit přehledné financování kampaně (o pravidlech financování kampaně více čtete zde).

Dostatek podpisů má jen Zeman

Kandidáta na Hrad může navrhnout 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů peticí. Kampaň bude šestnáctidenní, kandidáti dostanou zdarma prostor ve veřejnoprávní televizi a v rozhlase (o podmínkách kandidatury čtěte více zde).

Prezident podepsal i další dva zákony

Václav Klaus podepsal i zákon o elektronických komunikacích. Novela upravuje poskytování provozních a lokalizačních údajů oprávněným subjektům.
Prezident podepsal také zákon o správních poplatcích. Tato novela snižuje správní poplatek za pořízení kopie výpisu z úředního spisu za druhou a další stránku textu.

Zájemci o post hlavy státu už sbírají podpisy. Bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý zahájil kampaň pro kandidaturu netradičně, proběhl pražskou Stromovkou. Sběr podpisů zahájila i europoslankyně Zuzana Roithová (o sbírání podpisů více čtěte zde).

Sehnat 50 tisíc podpisů ale nebude jednoduché, spousta lidí nechce totiž mít nic společného s politikou, přiznává další uchazečka o vedoucí post ve státě šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Podpisy sbírá například mezi hasiči či v knihkupectví.

Tým dosavadního favorita přímé volby expremiéra Jana Fischera se podle mluvčí Jany Víškové rozhodl, že zatím nebude zveřejňovat, kolik podpisů už Fischer má.

Šéf Strany svobodných občanů Petr Mach řekl, že oslovil e-mailem okolo 1 300 členů a registrovaných příznivců strany, aby pomohli nasbírat potřebné podpisy pro kandidaturu Ladislava Jakla, tajemníka současného prezidenta Václava Klause (o sbírání podpisů více čtěte zde).

Dostatek podpisů má zatím jen bývalý premiér Miloš Zeman (o Zemanově kampani čtěte zde).

S podpisy si nemusí kromě Zemana dělat starost už jen kandidát ODS Přemysl Sobotka, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a senátor za ČSSD Jiří Dienstbier. Za trojicí Sobotka, Schwarzenberg, Dienstbier je dost poslanců i senátorů, takže podpisy 50 tisíc občanů ke kandidatuře nepotřebují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video