Exprezident Václav Klaus

Exprezident Václav Klaus | foto: František Vlček, MAFRA

Nastal čas Alternativy pro Evropu, míní Klaus. Chce vyvážit „europeismus“

  • 69
V Evropě by podle bývalého českého prezidenta Václava Klause měla vzniknout organizace, která by zastřešovala snahy Alternativy pro Německo a dalších stran, které se staví proti současné doktríně. Pod názvem Alternativa pro Evropu by mohla oponovat stranám, které jsou podle Klause v drtivé většině nasáklé „europeismem“.

Klaus už byl v minulosti podle svých slov osloven kvůli tomu, zda by nějaké evropské uskupení nebylo možné zastřešit z Prahy. „Nějak jsme to nechali vyšumět, trošku jsem v tom nepokročil dál,“ řekl Klaus v rozhovoru pro ČTK při příležitosti svých 75. narozenin. Organizace by se podle něj měla jmenovat Alternativa pro Evropu (AFE).

Členské strany AFE by si podle Klause nechaly svá místní specifika, ale shodly by se na kritice Evropské unie. „Čas pro AFE nastává, zraje,“ řekl Klaus. Zjednodušeně jsou podle něj tyto strany „alternativou vůči všem“, zejména by se však měly utkat s „europeismem“. Ten se vyznačuje tím, že podporuje evropskou integraci, sociální a zelené smýšlení, otázky genderu, feminismu a multikulturalismu, vysvětlil Klaus.

Klaus: Nejde o reformu policie, ale o zachování polistopadového režimu

Odmítl však, že by jeho institut přímo podporoval hnutí Alternativa pro ČR, které vzniká v okruhu členů bývalého Bloku proti islámu. „My jsme ani slovíčkem nedali žádné kývnutí na seskupení lidí, kteří si před časem toto slovo chtěli ukrást a vytvořit si u nás politickou stranu,“ řekl. O uskupení měsíc neslyšel ani slovo, dodal.

Vznik nějaké alternativy k dnešním stranám v Česku je však podle Klause nutný. „To stoprocentně. Název alternativa je chytlavý, zajímavý, srozumitelný, každému vysvětlitelný, to se nám také samozřejmě líbí i proto, že se angažuji v souvislosti s německou AfD,“ uvedl. Alternativa pro Německo (AfD) bývá označována za populistickou stranu.

Politická scéna v Německu je podle Klause od konce druhé světové války „zabetonovaná“. „Německo nutně potřebuje rozhýbat politickou scénu, nutně potřebuje vytvořit opravdovou pravicovou alternativu,“ vysvětlil. Nechtěl však odhadovat, jestli právě AfD je stranou, která touto alternativou dlouhodobě bude.

Klaus: Negativní dopady brexitu jsou lži

Klaus je rovněž přesvědčen, že Britové by měli hlasovat pro odchod z Evropské unie. Takzvaný brexit by podle něj znamenal pro Evropskou unii budíček, ale žádné negativní dopady na Evropu, svět, samotnou Británii nebo Česko by neměl. „To je lež nad lží současné EU propagandy,“ poznamenal bývalý prezident ve čtvrtek.

„Já myslím, že by to byla další rána, další hřebíček do fanfarónství dnešních evropských špičkových politiků. Myslím si, že by to byl otřes, který Evropa potřebuje. Potřebuje, aby s ní někdo zatřásl,“ řekl Klaus. Knížky, rozhovory nebo analýzy podle něj nestačí a je třeba „zatřesení Evropou“, čímž by odchod Británie byl. „To by se ten budíček, ten alarmclock, rozezněl naplno: dost,“ řekl Klaus.

Příznivci vystoupení Británie z EU získávají v průzkumech veřejného mínění týden před referendem stále výrazněji navrch, když ve čtvrtek vítězství zastánců brexitu předpověděly sondáže společností Ipsos MORI a Survation. Z čerstvého průzkumu Ipsos MORI pro list Evening Standard vyplývá, že pro odchod z EU by nyní hlasovalo 53 procent lidí, proti by jich bylo 47 procent.

Vedoucí představitelé institucí EU současně opět varovali před nebezpečím, které by představovalo případné rozhodnutí Britů opustit unii. Šéf Evropské rady Donald Tusk v Helsinkách řekl, že takzvaný brexit by byl rizikem pro britské i evropské hospodářství a že jeho důsledky jsou naprosto nepředvídatelné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video