Václav Havel

Václav Havel | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kaddáfí není žádný šašek, ale zločinec s ropou, říká Havel

  • 120
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí byl považován za kuriózní úkaz, klauna a šaška. Ve světle tamních událostí se ale ukazuje, že je to hlavně zločinec, kterého měl svět rád kvůli ropě, říká první český prezident Václav Havel.

Podle Václava Havla se v minulosti při jednání s Kaddáfím nadřazovaly ekonomické zájmy hodnotám, které jsou vlastní Evropě, a to je třeba zastavit i při vědomí možných problémů s produkcí ropy (jejíž je Libye 12. největším světovým exportérem).

Dění v Libyi

V Libyi lidé protestují proti vládnoucímu režimu Muammara Kaddáfího, provládní žoldnéři zabili stovky demonstrantů. Armáda se drolí a částečně se přidává na stranu protestujících.

Demonstrace, které začaly v Tunisku a smetly i egyptského prezidenta Husního Mubaraka, zasáhly 16 muslimských zemí.

INFOGRAFIKA: Kde vypuknou nepokoje nyní?

Havel řekl, že by Západ měl nyní trvat na demokratických hodnotách, avšak současně respektovat rozdílnosti tamních kultur. "Ukazuje se, že jakési základní morální a politické minimum je společné všem kulturním okruhům," řekl Havel k šířící se lavině protestů v zemích severní Afriky a dalších arabských státech.

Havel míní, že s důrazem na lidská práva a svobody je zároveň třeba zachovat úctu k jinakosti arabských zemí. Je třeba se zaměřit na to, co různé kulturní okruhy spojuje, soudí.

"S tím, že jsou si rovnocenné, rovnoprávné, že žádný z nich nemá hrát dominantní roli a poučovat toho druhého o tom, co má dělat, a vnucovat mu své vlastní politické modely, ale o to víc respektovat nepřekročitelné imperativy, na nichž je schopen se shodnout celý svět, jak o tom svědčí Všeobecná deklarace lidských práv," řekl Havel.

Kaddáfí údajně nařídil zničit ropná zařízení

Buď já, nebo chaos, vzkazuje odbojným kmenovým vůdcům

"Infekční arabskou vzpouru" přirovnal významem k pádu železné opony v Evropě, vidí mezi tím podobnosti, propojení, ale i rozdíly. "Konec konců ty autoritativní arabské režimy vlastně jsou produktem týchž desetiletí, jejichž produktem byla kdysi železná opona," řekl.

Podobnost vidí i v tom, že takový vývoj žádní experti nepředvídali. "Ukazuje se, že je projevem pýchy, když někdo předstírá, že kompletně rozumí tomu, co se děje," uvedl exprezident. Ve společnosti podle něj existují skryté vrstvy, o nichž nikdo neví, co mohou přinést.

Otázkou nyní podle Havla je, jaký má Evropská unie zaujmout postoj k zemím, kterými zmítají protesty. Soudí, že nalézt ho bude neobyčejně náročné: "Protože bude třeba velmi citlivě rozlišit to, komu jde skutečně o prohloubení lidských práv, svobod, demokracií, od těch, z jejichž rukou by naopak hrozil nějaký jiný typ autoritativního režimu nebo ještě autoritativnějšího než těch, které padají nebo spadnou."

Není čas upravit Všeobecnou deklaraci lidských práv?

Havel se zamyslel i nad tím, zda nenastal čas vylepšit Všeobecnou deklaraci lidských práv OSN. "Ta byla ovšem produktem druhé světové války. Je otázka, jestli další krok tímto směrem bude možný opět jen po nějaké katastrofě, nebo zda už bylo varování dost a čas dozrál i v tomto směru k tomu, aby všichni trošku přehodnocovali své postoje," uzavřel bývalý prezident a někdejší přední protikomunistický disident.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video