Václav Havel je zpět v Čechách, ale plánuje cestu do Německa

- Český prezident Václav Havel se ve čtvrtek vrátil z návštěvy Velké Britanie. Lékaři konstatují, že cestu přestál bez vážnějších problémů. Pouze se mu trochu zhoršila bronchitida a je celkově unavený.

"Chtěli bychom proto, aby si odpočinul během víkendu a ještě zvážíme další okolnosti sobotní cesty," prohlásil Havlův osobní lékař Ilja Kotík na palubě letadla, které ve čtvrtek ve večerních hodinách přistálo v Praze. Poznamenal, že prezidentův stav zhoršilo hlavně neustálé cestování a výrazné a časté změny počasí.
Co se týče cesty do Německa na oslavy uzavření Vestfálského míru, lékaři by pochopitelně nejraději viděli Václava Havla doma, aby si trochu odpočinul. Ale i v případě, že návštěvu prosadí, hodlají jeho plány přizpůsobit jeho zdravotnímu stavu.

Poslední den návštěvy - 22. října
Na závěr své návštěvy navštívil prezident Oxfordskou univerzitu, kde mu byl udělen čestný doktorát.
Toto ocenění dostávají jen hlavy států a členové královských rodin.
Oxfordská univerzita udělila čestné doktoráty již řadě osob zvučných jmen: například americkému prezidentovi Billu Clintonovi, jihoafrickému prezidentovi Nelsonu Mandelovi či španělskému králi Juanu Carlosovi.
Na závěr návštěvy Oxfordu předal Václav Havel pamětní medaile a jedno státní vyznamenání britské nadaci a třem britským občanům, kteří se především v době totalitního režimu v Československu zasloužili o podporu českých disidentů a o šíření české kultury.
3.den návštěvy - 21. října
Ve středu  večer povečeřel český prezidentský pár s britským princem Charlesem. Ryze soukromé setkání s večeří se uskutečnilo v sídle královny matky zvaném Birk Hall.
Pozvání českého páru na Birk Hall je naprosto výjimečnou událostí, kterou toto od lidí izolované královské sídlo doposud zažilo jen párkrát.
Už v létě by mohly přijet první ze 150 severoirských dětí, které v úterý na prázdniny do České republiky pozval prezident Václav Havel. Prázdniny dětí obětí třicetiletého násilí v Severním Irsku by podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka mohly být dobrým a navíc originálním příspěvkem České republiky na podporu mírového procesu v Severním Irsku. 
Počítá se s tím, že by děti jely do Českého Krumlova, Telče, Litomyšle, Poličky, Hradce Králové a Kutné Hory.
Seskupení Česká inspirace vzniklo před třemi lety s cílem propagovat historii českých měst.
Podrobné informace o České inspiraci najdete na oficiální stránce organizace: http://www.lumare.cz/ceska_inspirace/czech/default.htm
Prezident Václav Havel dnes až po devíti letech převzal čestný doktorát filosofie univerzity v Glasgowě. Univerzita o udělení této pocty Havlovi coby disidentovi rozhodla již začátkem listopadu 1989. Doktorát měl být podporou Havlova úsilí o demokratizaci poměrů v tehdy ještě socialistickém Československu.
Návrh na udělení čestného doktorátu filosofie přišel od profesora glasgowské univerzity, původem Čecha, Igora Hájka, který zde přednášel českou literaturu v době, kdy byl Havel ve vězení. Iniciátor udělení doktorátu se dnešního dne nedožil: zemřel před čtyřmi roky.
Prezidentská kancelář až dosud marně hledala příležitost, kdy by mohl český prezident čestný doktorát převzít. "Při státní návštěvě Velké Británie v roce 1990 se nenašel v prezidentově nabitém programu čas a jinak přijel Václav Havel do Spojeného království jen na několikahodinovou návštěvu," vysvětlil prezidentův politický poradce Petr Buriánek.
Prezident Havel poté poděkoval za solidaritu, kterou mu za totalitní vlády v Československu projevila univerzita v Glasgowě tím, že  mu udělila čestný doktorát. Na dnešní večer má Václav Havel naplánovanou soukromou večeři s princem Charlesem v Birk Hill v Aberdeenu.
Druhý den návštěvy - 20. října
Český prezident Václav Havel se druhým dnem své oficiální návštěvy Velké Británie přesunul do Severního Irska a navštívil mimo jiné jeho parlament. Už dopoledne však navštívil bývalé sídlo československé exilové vlády ve Wingrave, což je malé městečko vzdálené asi sto kilometrů od Londýna.
Cesta, kterou před více než padesáti lety jezdíval na jednání s londýnskou vládou prezident Edvard Beneš, skončila u venkovského sídla Manor Hause, na němž ale nic nepřipomínalo jeho osud za druhé světové války.
Prezident Havel navštívil toto místo poprvé a podivil se, že zde není jediná připomínka významu tohoto sídla, kde vláda sídlila v letech 1941 až 1945. "Nebýt této místnosti a těch, kteří byli uznáni jako legitimní reprezentanti naší země, tedy Československa, tak jsme po válce nepatřili mezi vítězné mocnosti," poznamenal prezident.
Odpoledne český prezident navštívil nově zvolený severoirský parlament. Havel před poslanci zdůraznil, že důležitější než budoucí technické uspořádání Severního Irska je touha po vzájemném respektování se a vůle k dodržování lidských práv.
Prezident využil příložitosti návštěvy parlamentu také k tomu, aby mohl, jako vůbec první hlava státu, osobně poblahopřát osobně novým nositelům Nobelovy ceny za mír, jimiž od pátku jsou David Trimble a John Hume.
Se svou návštěvou Velké Británie je prezident zatím spokojen. Především se zájmem, s jakým se u hostitelů setkávají jeho názory. "Mám pocit, že je mi nasloucháno s pozorností a se zájmem, který, zdá se mi, není pouhým projevem anglické zdvořilosti," řekl Václav Havel.

První den návštěvy - pondělí 19. října
Prezidenta Václava Havla s chotí přijala v Londýně britská královna ALžběta II. a její manžel vévoda z Edinburghu. Slavnostní uvítací ceremoniál se uskutečnil na na nádvoří Buckinghamského paláce. Po státních hymnách a přehlídce čestné stráže se panovnický pár a český prezidentský pár odebraly do paláce ke společnému obědu.
 S královnou, které je nyní 72 let a která usedla na trůn před 46 lety, se Havel setkal poprvé v roce 1990 a naposledy se viděli při finálovém utkáni mezi Českou republikou a Německem na fotbalovém mistrovství Evropy.
Poté se český prezident sešel s britským premiérem Tony Blairem. Po téměř hodinové schůzce oznámil mluvčí šéfa britského kabinetu, že Velká Británie ujistila Českou republiku, že chce pomáhat jejímu vstupu do Evropské unie a NATO.
Českého prezidenta doprovází po Velké Británii ministr zahraničí Jan Kavan, vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl a guvernér centrální banky Josef Tošovský.
Václav Havel před odletem do Velké Británie připomněl, že jde o první oficiální návštěvu představitele České republiky ve Velké Británii od vzniku samostatného státu. "Je to zároveň první oficiální kontakt s novou vládou a novým premiérem," řekl Havel k programu návštěvy.

Internetové stránky o Velké Británii:
http://www.tcol.co.uk/britain/brit.htm
http://www.number-10.gov.uk/index.html
Oficiální stránka britského království:
http://www.royal.gov.uk/
O princi Charlesovi:
http://www.royalnetwork.com/rnn/charlesbio.html


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video