Václav Fischer o prezidentském úřadu neuvažuje

- Nezávislý senátor a majitel cestovní kanceláře Fischer Václav Fischer, který zodpověděl téměř osmdesát otázek čtenářů iDNES, o kandidatuře na prezidenta neuvažuje. "Prezidenta máme a otázka jeho nástupce se bude řešit až za tři roky," řekl. Kromě politiky se čtenáři ptali na podnikání. Prozradil také, kde by chtěl žít nejraději a zda jeho cestovní kancelář náhodou neuvažuje o slevě pro členy KSČM na dlouhodobý pobyt v Severní Koreji.

Do politiky vstoupil v srpnu loňského roku. "Chci naslouchat hlasu voličů, nejen těch, kteří mě zvolili, ale i těch, kteří mě nevolili nebo k volbám nešli. Chci přispět k tomu, aby se Senát stal respektovanou institucí, ale k tomu je nutná jeho transformace," prohlásil krátce po svém zvolení.

Václav Fischer se narodil 22. června 1954 v Praze. Od patnáci let pracoval postupně na balíkové poště na nádraží, jako uklízeč domů na Malé Straně, šatnář v kině Veletrhy a průvodčí v tramvaji. Po maturitě na gymnáziu Jana Nerudy na Malé Straně vystudoval obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze. Během studií si vydělával jako průvodce.

Odpovědi Václava Fischera najdete ZDE.

V den své promoce – 13. listopadu 1978 – opustil Václav Fischer tehdejší Československo a žil krátce ve Švýcarsku, pak v Západním Berlíně a Hamburku. Pracoval v cestovní kanceláři a u lodní společnosti.

V roce 1980 otevřel v Hamburku cestovní kancelář FISCHER REISEN. Cestovní kanceláře FISCHER pak postupně založil v České a Slovenské republice, Polsku a Maďarsku. V roce 1995 Fischer německou cestovní kancelář FISCHER REISEN prodal německé Lufthansy Condor. Utržené peníze vložil do své vlastní letecké společnosti FISCHER AIR.

Do politiky Václav Fischer vstoupil v srpnu loňského roku. Fischerův volební výsledek byl rekordem voleb do Senátu: uspět v prvním kole s tak výraznou většinou se dosud nikomu nepodařilo. (Václav Fischer získal 71,24 % hlasů, Jiřina Jirásková 12,19 % a třetí Ivan Medek 9,35 %)

Před zvolením do Senátu říkal, že se chce věnovat hlavně přípravě vstupu České republiky do Evropské unie (EU), přičemž nepovažuje za reálný rok 2003 a dává přednost vstupu do EU v okamžiku, kdy bude republika na tento krok plně připravena.
 
Je pro přímou volbu prezidenta a odmítá omezení prezidentských pravomocí. Není proti většinovému volebnímu systému, považuje ho dokonce za lepší než ten současný, nicméně je "proti tomu, aby se kreslily na mapě volební obvody tak, jak to vyhovuje velkým stranám".

Fischer odmítl pracovat v ústavně-právním výboru, kam ho zařadili jeho kolegové. Podle něho ho k tomu nemůže donutit ani jednací řád Senátu. "Já v ústavně-právním výboru nebudu pracovat, protože jednací řád Senátu neupravuje otázku, zda je v moci Senátu přinutit jiného senátora, aby přijmul práci, pro kterou nemá předpoklady," vysvětlil tehdy Fischer. Nakonec přijal práci ve Výboru pro evropskou integraci.

Senátor Václav Fischer na on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Senátor Václav Fischer na on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Senátor Václav Fischer na on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Senátor Václav Fischer na on-line rozhovoru v redakci iDNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video