Václav Cílek: Žít tak, aby člověk viděl kus minulosti a měl ponětí o budoucnosti.

Václav Cílek: Žít tak, aby člověk viděl kus minulosti a měl ponětí o budoucnosti. | foto: Martin Frouz / National Geographic

Václav Cílek: Moc neutrácejme a vracejme lidem i přírodě to, co jsme dostali

  • 32
Svou představu deseti nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti a země, tentokrát popsal Václav Cílek, geolog, klimatolog, spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů, popularizátor vědy a ředitel Geologického ústavu AV ČR.

Jako první hodnotu vidím přiměřenost - Sofrosyné a v ní je skoro všechno: schopnost rozumně brát, moc neutrácet, vracet lidem i přírodě, co člověk dostal, žít tak, aby člověk viděl kus minulosti a měl ponětí o budoucnosti.

Jako druhou hodnotu vnímám starost o půdu, protože to je ten hlavní stroj všech rozvinutých civilizací, odtud vyšla Evropa, Amerika i Čína. Je to továrna na potraviny, která třeba v Číně nebo u nás u Znojma či Kutné Hory pracuje šest tisíc let. Déle než soustruh či automobil.

Třetí hodnota má něco společného s tím, aby fungovala krása, ale může to být i krása nezjevná, o které víme, že je silnější než krása zjevená. Kerouack sice napsal, že "živly jsou bohudík v pořádku, to jen člověk se má mít na pozoru, zatímco vesluje peklem". Jenže ono to vypadá, že živly v úplném pořádku nejsou.

Tradice Desatera

Když se ptáme na deset hodnot, vycházíme z tradice Desatera, Číňané by jich měli nejspíš osm a Keltové tři. Samotné zadání je podle mě chybné, protože předstírá, že máme svůj život ve svých rukou a že když dokážeme formulovat rozumné cíle a přesvědčit o nich ostatní, tak nastane nějaká forma ráje.

Ve skutečnosti s dávnými Řeky věřím, že jsou období, kdy převládá slučující Eros a jiná, když přichází jeho blíženec rozlučující Chaos. A obojí je božského původu. Základní rámec je pak nejspíš dán nutností Ananké. Naše divoké já bude stejně vycházet v noci na lesní mýtiny.

Jenže i v rámci osudu daného zemi či krajině je něco, co bychom měli pevně držet v rukou. Je to potravinová a energetické bezpečnost, vymahatelnost práva a střed vlastní bytosti, který souvisí s horninami, rostlinami, vodou a také hvězdami.

ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Madeleine Albrightové a Jacquesa Rupnika v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o.s. pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.


Video