Václav Bartuška: Na energii máme svaté právo! Opravdu? Tak něco obětujme

  8:54
Dvacet let svobody je za námi. Tato doba za sebou nechala úspěchy i ztráty. Teď se můžeme ptát, co přinese další dvacetiletí. "Prognostické" úvahy vedené tímto směrem přináší seriál MF DNES. Jako devátý se v rámci seriálu zamyslel Václav zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.

Elektřina | foto: Profimedia.cz

Základní trend v energetice se dnes netýká surovin, ale lidí: podíl studentů technických oborů dlouhodobě klesá. Je prestižnější jít na práva než na strojárnu – a je snazší vystudovat fakultu sociálních věd než jaderné inženýrství.

Ubývá lidí s inženýrským vzděláním právě v době, kdy jsme v profesním i soukromém životě stále více odkázáni na techniku. Ta se zároveň stává složitější a vyžaduje vyšší odbornost. Před dvaceti lety uměl průměrný český motorista spravit na své škodovce leccos; s moderními vozy nemá šanci. Vývoj v telefonech za posledních dvacet bere dech, ale podobně převratný je i pokrok v běžné domácí elektronice. Shrnuto: máme stále více úžasných vynálezů, kterým rozumí stále méně lidí. (Pokud jste někdy zoufali nad programováním videa, víte, o čem mluvím.)

ilustrační foto

Nikde není tento vývoj patrnější než v energetice, obzvlášť v jaderném výzkumu. Hodně se teď mluví o výběrovém řízení na dostavbu dvou reaktorů v Temelíně: jaká bude cena, kdo je postaví. Amerika versus Francie versus Rusko, samé velké, geopolitické otázky. Ale pokud nebude tendr na Temelín doprovázen masivní obnovou našeho technického školství (od jaderného inženýrství přes stavební a strojní až po elektrotechnické fakulty) a získáním tisíců nových zájemců o tyto obory, necháme si postavit reaktory, které nebude mít kdo obsluhovat.

Boj o suroviny

Pohodlnost Západu se rovněž projevuje v začínajícím boji o nerostné suroviny. Zdaleka nejde jen o ropu a zemní plyn. Nejbohatší miliarda lidí – k níž náležíme – dosud žije v přesvědčení, že má nárok na vše, co svět nabízí. Renesance Číny a Indie spolu s nástupem desítek nových ekonomik (od Brazílie po Vietnam) však přivádí nové tři miliardy lidí, kteří chtějí naši životní úroveň. Jenže zatímco oni přicházejí do souboje o suroviny s prázdným žaludkem a touhou po změně, Západ si spokojeně hoví po dobrém obědě a chce udržet status quo.

Saudská arábie a barely plné ropy

Dobrou ilustraci tohoto stavu poskytuje Střední Asie. Ropa v Kazachstánu a zemní plyn v Turkmenistánu (oba státy jsou ve své kategorii co do zásob v první desítce) lákají Evropu od rozpadu SSSR v roce 1991. Bezmála dvě desetiletí sem jezdili evropští experti kázat o výhodách diverzifikace, tedy výstavbě nových ropovodů a plynovodů, které by vedly mimo ruské území a daly středoasijským státům plnou nezávislost. Avšak Evropa nepostavila ani metr potrubí; kýženou diverzifikaci nedávno přinesla až Čína.

Tři průlomy

Rád bych se mýlil, ale takhle projedeme všechno: Afriku, Latinskou Ameriku i Blízký východ. Za dvacet let bude Evropa nucena najít nové technologie, protože už nebude mít energetické suroviny potřebné k udržení blahobytu. Řečeno zcela bez obalu: pokud neuspějeme ve třech klíčových oblastech výzkumu, zažije ještě naše generace Evropanů reálný pokles kvality života. Paradoxně se vracíme k chybějícím inženýrům. Evropa – a s ní i celý Západ – potřebuje pro udržení stávajícího, velmi nákladného sociálního systému přinejmenším tři nové technologie.

koksovna - železárna - válcovna - uhlí - železoZaprvé zdroj elektřiny schopný běžet v trvalém nasazení ("baseload") a bez fosilních paliv, která si zakazujeme sami, v rámci svých ekologických nároků. Buď půjde o nějaké velmi vyspělé obnovitelné zdroje, nebo o nové pokolení atomu. Jadernou fúzi do roku 2029 asi nevyřešíme, ale IV. generaci reaktorů zřejmě ano; svět se dohodl na šestici hlavních směrů vývoje a testovací projekty některých z nich by se mohly spustit v příští dekádě. Avšak jde o mimořádně komplikovaná zařízení. Pro ilustraci: jednu ze šesti variant IV. generace tvoří reaktory, v nichž je chladicí kapalinou roztavené olovo.

Zadruhé potřebujeme najít způsob, jak skladovat elektřinu ve velkých objemech. Udělali jsme ohromný pokrok v životnosti baterií pro mobily a počítače, ale když dojde na megawatty, umíme energie uložit jen v přečerpávacích vodních elektrárnách; jejich energetická účinnost ovšem není vysoká a nelze je stavět všude. Nevím, zda se podaří průlom v bateriích během příštích dvou dekád – tento problém na pomezí chemie a fyziky trápí vědce už sto let.

Vizualizace sluneční elektrárny na Černovické terase.Až najdeme způsob, jak elektřinu výhodně skladovat, dostanou smysl projekty velkých větrných komplexů v Severním moři nebo pokrytí Sahary fotovoltaickými články. Jinak totiž zůstane slabinou nejznámějších obnovitelných zdrojů, že vyrábějí elektřinu jen někdy. My samozřejmě chceme své televize, počítače a teplomety zapínat i v noci a v bezvětří.

Zatřetí potřebujeme nový druh pohonu z místa na místo. Princip spalovacího motoru (slouží ve většině aut na světě) vymyslel Karl Benz roku 1886 a od té doby se nijak revolučně nezměnil: naše auta mají elektricky vyhřívané sedačky a v útrobách víc mikročipů než modul Apollo, který přistál na Měsíci – ale základním technickým řešením jsou stále v 19. století. Elektromotory mohou uspět v pozemní dopravě, ale v letectví zůstane dominance spalovacího motoru ještě dlouho neotřesena.

Lehce sobecká budoucnost

S vědomím, že jednou se těmto predikcím budu smát taky, zde je možný scénář. (Píšu o evropské energetice, protože představa pouze české, oddělené budoucnosti není realistická.) Především se evropská energetika do roku 2029 nijak zásadně nezmění. Většinu energie bude stále vyrábět z fosilních paliv; vedle uhlí především ze zemního plynu (se všemi bezpečnostními a zahraničněpolitickými riziky). Obnovitelné zdroje dojdou na úroveň zhruba 25 procent konečné spotřeby, ale v reálných cenách budou stále dražší než fosilní paliva. Ukáže se také, že ambiciózní cíle z let 2006 až 2007 jsou nákladnější, než na co reálně máme. Podíl jaderné energetiky, navzdory všem proklamacím o renesanci atomu, nebude ani na dnešní úrovni 30 procent vyrobené elektřiny; v současnosti zavíráme řadu reaktorů po celé Evropě, ale stavíme jen dva (ve Finsku a Francii).

Jaderná elektrárna Temelín

Stejně tak i doprava bude dál závislá převážně na ropných produktech. Elektromobily jsou nadějí, ale jejich rozšíření bude výrazně zpomaleno limitem, který si většina veřejnosti neuvědomuje: není těžké vyrobit miliony aut s baterkami – problém je, že nestačíme ve stejné době postavit úměrně robustní přenosovou soustavu. Lidé chtějí elektřinu, ale opovažte se chtít jim za barákem postavit elektrárnu; stejně tak chceme jezdit rychle auty, ale odmítáme dálnice blízko našich domovů. A přenosová soustava – bez níž se celá elektroenergetika rozpadne – jsou ty nevzhledné dráty vysokého napětí, na které nadáváme, když nám kazí výhled do krajiny. Rozpor mezi tím, co považujeme za své svaté právo, a tím, co budeme schopni vymyslet, postavit nebo urvat ve světě, bude největším dramatem příštích desetiletí.

Na závěr bych chtěl dodat, že nejsnazším způsobem zesměšnění v jakémkoli oboru je sepsání dlouhodobé prognózy. Mechanické promítnutí dnešních trendů do daleké budoucnosti nikdy nefunguje. V dějinách se znovu a znovu objevují překvapivé zvraty: géniové, nové vynálezy a objevy, války i přírodní katastrofy. Berte proto tento pohled na světovou energetiku v roce 2029 s rezervou, budoucnost nás určitě překvapí.

O autorovi

Václav Bartuška

Václav BartuškaNarodil se v roce 1968. Bývalý reportér Mladého světa či MF DNES vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK. Ve svých jedenadvaceti letech se stal členem parlamentní komise pro dohled na vyšetřování událostí 17. listopadu 1989. O svých zkušenostech z práce v komisi napsal knihu Polojasno. Vykonával funkci generálního komisaře české účasti na světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru a později vlastnil firmu zabývající se pořádáním výstav a vypracováváním marketingových studií. Nyní je zvláštním velvyslancem České republiky pro otázky energetické bezpečnosti.

Autor:


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

NE GREENWASHINGU! Britská rada pro reklamu (ASA) zakázala značkám BMW a MG...

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Tesla Y má páté narozeniny. Je nejprodávanějším elektromobilem v historii

Tesla Model Y Performance

VIDEO Americký výrobce elektromobilů Tesla, v jehož čele stojí miliardář Elon Musk, patří k světovým...

Škoda představila malý elektromobil jménem Epiq. Cenu dostane k 600 tisícům

Koncept malého elektrického SUV Škoda Epiq

VIDEO Automobilka Škoda loni téměř ztrojnásobila provozní zisk na 1,77 miliardy eur. Značka při oznámení...

Soumrak výroby aut v Evropě. Čína v továrně Fiatu, tu po fordech nikdo nechce

Leapmotor má být v Evropě nízkonákladovou značkou, která se má zaměřit výhradně...

VIDEO Italsko-francouzskou rozmíšku v koncernu Stellantis má vyřešit předhozená kost v podobě výroby...

Nizozemsko může dobíjet elektromobily, nebo domácnosti. Obojí ne, síť nestačí

Nizozemská elektrická síť kapacitně nestíhá, když se dobíjí stávajících 450...

Kapacita elektrické sítě v Nizozemsku nestačí balancovat elektromobilitu. Omezení provozu veřejných...

Vysílá Rádio Jerevan? Ne aby se někdo pokusil toto auto okopírovat!

Moderní techniku mají evidentně evokovat světlomety a koncová světla tohoto...

VIDEO Nový papírový model z „ábíčka“? Ne, to je návrh nového ruského auta, který zaregistroval tamní...

Číňané touží uspět v Evropě, je to otázka prestiže, vysvětluje šéf českého MG

MG EHS Plug-In Hybrid

VIDEO Letos stoletá značka Morris Garage je kometou evropského automobilového trhu a platí to i o tom...

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Soud potrestá brutální útok na dívku, bodnutá do krku skončila v pytli v lese

24. dubna 2024

Krajský soud v Plzni dnes vynese rozsudek nad devatenáctiletým Ukrajincem Viktorem Veselovským,...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...