Vachalovský musí zaplatit pokutu za krácení daně

Praha - Bývalý vedoucí kontrolního odboru policejního prezídia Přemysl Vachalovský musí zaplatit pokutu 50 000 korun za to, že si v roce 1992 dovezl z Německá ojeté auto a při proclení záměrně snížil jeho hodnotu, aby nemusel platit vysoký poplatek. Rozhodl o tom ve středu v odvolacím řízení pražský městský soud. Kdyby Vachalovský částku nezaplatil, poslal by ho soud na dva týdny do vězení. Proti tomuto rozhodnutí soudu se již nelze odvolat.

"Po poradě s klientem nejspíš podáme podnět ke stížnosti pro porušení zákona ministru spravedlnosti a současně zřejmě i ústavní stížnost," řekl Vachalovského obhájce Luis Velasquez.

Předchozí líčení ze srpna 1999
Proti rozsudku z roku 1999, kdy Obvodní soud pro Prahu 3 udělil Vachalovskému pokutu 4730 korun, se obžalovaný na místě odvolal.

Přemysl Vachalovský je také šéfem Výboru na ochranu slova a svobody při Syndikátu novinářů a byl předsedou politické strany Pravý blok. 
Vachalovský tvrdil, že je obětí zločinného spolčení některých lidí z policie, ministerstva vnitra a státního zastupitelství. "Dochází k likvidaci mé osoby. Já jsem ve své funkci zachránil státu stamilionové hodnoty a je v podstatě úsměvné, že se šest let bráním nesmyslnému nařčení, že jsem měl ošidit stát," prohlásil tehdy Vachalovský. Dodal, že se bude bránit i stížnostmi a trestními oznámeními proti některým lidem vystupujícím v jeho případu.

Soudkyně Jana Pěchotová změnila svůj verdikt z března 1999, kterým Vachalovského obžaloby zprostila. Obžalovaný podle rozsudku svým jednáním připravil stát o 44 730 korun.

Koupě auta
Vachalovský koupil v Německu 22. května 1992 podle obžaloby ojetou Hondu. Kupní cena, kterou deklaroval, činila 2976 amerických dolarů (zhruba 104 666 korun), a z této částky celníci vypočítali příslušné clo a dovozní přirážku. Státní zástupce ovšem namítal, že měl ve skutečnosti zaplatit 7500 dolarů (zhruba 263 775 korun).

Německá firma na auto vystavila dvojí kupní smlouvu, aniž důvod duplicity objasnila. Vachalovský doklady na vyšší sumu odmítl jako nepravé. Dovolával se mimo jiné i svědectví pracovníka Generálního ředitelství cel, který prohlásil, že celnice jeho deklaraci nezpochybnila.

Podle soudkyně ho ovšem usvědčují doklady vystavené na zmíněnou vyšší částku, prodejní účet, vyjádření znalce a průvodní prohlášení německé firmy. Peněžitý trest kopíruje rozdíl mezi krácenou částkou, za kterou by čin byl posouzen jako přestupek, a sumou žalovanou.

Vachalovský nestál u soudu poprvé
V roce 1996 jako předseda Pravého bloku byl obžalovaný z pomluvy někdejšího ředitele pražské policie Pavla Hofmana. Žalobce bývalého šéfa kontroly policejního prezídia vinil z toho, že v roce 1994 poskytl tisku rozhovor, v němž obvinil tehdejší vedení pražské policie ze spolupráce s organizovanými zločinci a ze spojení s daňovými úniky firmy Helbig.

Vachalovský na podzim roku 1994 v rozhovoru pro agenturu ČTK uvedl, že jeho kontrolní odbor policejního prezidia zjistil, že vedení pražské policie koupilo v roce 1992 za peníze, které jí za jiným účelem poskytl magistrát hlavního města, dvanáct automobilů Mercedes. Zaplatilo však za ně přemrštěné ceny. Přemysl Vachalovský dva roky nato uvedl, že firma Helbig obchodující s mercedesy dala Hofmanovi jeden vůz k volnému používání.

Soudci nakonec dospěli k závěru, že Vachalovský Hofmana nepomlouval, a zcela ho zprostili obžaloby.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video