Ustavující schůze Sněmovny. Tomio Okamura (Ústvit)

Ustavující schůze Sněmovny. Tomio Okamura (Ústvit) | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Vábení Úsvitu do vlády má pro ANO svůj velký význam

  • 292
Lidovci znají svou cenu a vědí, že bez nich a bez jejich čtrnácti poslanců mají velké "sestry", tedy sociální demokraté a ANO, jen 97 křesel, a to většinu nedává. Ale umět počty nestačí. Důležité je taky se nepřepočítat. A to se lidovcům může stát.

Vážení a milí lidovci, když nás budete štvát, vyhrožovat či vydírat, přijde Tomio Okamura a se svými čtrnácti poslanci nahradí těch vašich čtrnáct poslanců; a novopečená vláda bude rázem na světě. Bez vás!

Jasný vzkaz, který posílají před dnešní klíčovou schůzkou vyjednavači Babišova hnutí ANO směrem k Bělobrádkovým lidovcům, nelze vnímat jinak než jako jednoznačné zastrašování a zároveň vyjasňování pozic.

Lepší nespokojení lidovci...

Sociální demokraté a ANO se už spolu prý dohodli na 99 procentech programu příští koalice a do toho zjistili, že KDU-ČSL, kterou nechali poslední tři týdny stát stranou (zřejmě si jako malá strana s necelým sedmiprocentním volebním ziskem důstojnější zacházení nezasloužila), vystrkuje růžky a do rodící se dohody o vládě trochu uraženě hází vidle.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Mirka Spáčilová: Nekorektní Řezník je ve výhodě
  • Libor Dvořák: Osud ruské básnířky za časů nepřízně dějin
  • Alena Slezáková: Pražané měli Ferdinanda rádi
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Lidovcům se nelíbí zpochybňování v minulosti nastavených pravidel pro církevní restituce. Nelíbí se jim nápad na urychlené schválení státního rozpočtu. Nelíbí se jim nahonem schvalovaná účinnost služebního zákona, který by měl vyřešit žhavý problém s lustračním osvědčením Andreje Babiše. Nelíbí se jim ani účast samotného Babiše ve vládě, respektive na postu ministra financí.

A kromě toho všeho jdou lidovci na dnešní schůzku všech tří stran s požadavkem jakési pojistky, aby dvě vládní strany nemohly přehlasovat tu třetí. Přeloženo: nechtějí, aby ČSSD a ANO, které se (jak už bylo řečeno) relativně rychle shodly na 99 procentech programu, mohly při každodenním, rutinním vládnutí válcovat malou koaliční "sestru".

Lidovci znají svou cenu a vědí, že bez nich a bez jejich čtrnácti poslanců mají velké "sestry" jen 97 křesel, a to v dvousetčlenné Sněmovně většinu dohromady nedává.

Ale umět počty nestačí. Důležité je taky se nepřepočítat. A to se lidovcům může stát. Už koncem minulého týdne zaznělo z hnutí ANO relativně silné vábení Úsvitu Tomia Okamury, který zřejmě teď má sehrát pro lidovce důležitou roli strašáka.

A Okamura se snaží. Nejenže je k Babišovým problémům s lustracemi mnohem velkorysejší (včera dokonce vysvětloval, že dostal-li Babiš od voličů milion hlasů, je nemístné mluvit o jeho neúčasti ve vládě), ale naznačuje, že by ani neblokoval programové body, které lidovcům vadí. 

Jak už zaznělo z poslaneckého klubu ANO, Okamura, vyznavač přímé demokracie, by se spokojil s několika referendy do roka, jinak by mu bylo všechno ostatní jedno. Jestli je vláda spíš doleva, nebo doprava? Čert to vem!

Pro ANO by krom toho měla účast "okamurovců" ve vládě ještě jeden půvab. Obě hnutí vznikla jako alternativní projekty pro voliče nespokojené s dosavadní stranickou politikou, a jakmile by teď zůstal stát jeden z nich mimo hru, tedy v opozici, mohl by si pomýšlet na lepší výsledek v příštích volbách. 

Jako ten, kdo se takzvaně nesmočil. Prostě být mimo vládu a jen kritizovat ty, co vládnou, je u voličů vždy atraktivnější než být tím, kdo nese zodpovědnost a pálí si prsty často nepopulárními kroky. Mít tedy Úsvit ve vládě by se Babišovu ANO vlastně mohlo zamlouvat i z taktických důvodů.

Na druhou stranu, sociální demokraté to mohou vidět jinak. Jednak je tento pro Babiše důležitý argument nemusí tolik zajímat, jednak by pro ně bylo lepší být ve vládě jen s jedním "alternativcem", ne se dvěma.

Politici Lidového domu se navíc právem obávají různých nahnědlých názorů Tomia Okamury, tedy například nápadu na vystěhovávání Romů do jejich samostatného státu.

Není pochyb, že právě těmito řečmi šéf Úsvitu sbíral v jistých lokalitách body u frustrovaných obyvatel, jak už to tak u populistů nabízejících radikální a rychlá řešení bývá. Vážný problém by však nastal, kdyby Okamura vstoupil do vlády a začal by se na toto téma domáhat vypisování "referend bez výjimek": co se takhle třeba lidí v referendu zeptat, jestli chtějí mít Roma za souseda?

... než uspokojený Úsvit

Ano, i s Okamurovým Úsvitem může čistě matematicky vzniknout vládní koalice disponující 111 poslanci. A bylo by to s velkou pravděpodobností vykoupeno spirálou referend a takzvané přímé demokracie, jejíž trpké konce zakusili minulý víkend na Slovensku; v přímých volbách hejtmana tam vyhrál místní nácek Kotleba.

Když k těmto rizikům připočítáme ještě to, že v Okamurově poslaneckém klubu zasedají tři pohrobci Věcí veřejných, tedy lidé odkojení šmírovací politikou Víta Bárty, měla by nakonec sociálním demokratům i členům ANO z představy vládnutí s Úsvitem spíš naskakovat husí kůže. A měli by udělat všechno pro to, aby vyjednávání s lidovci dopadlo dobře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video