Jednání  visegrádské čtyřky (V4). (14.10.2016)

Jednání visegrádské čtyřky (V4). (14.10.2016) | foto: AP

V4 nikdy neměla tak špatnou pověst, řekl Kiska. Jsme moudřejší, míní Zeman

  • 400
Podle slovenského prezidenta Andreje Kisky má visegrádská čtyřka (V4) nejhorší obraz ve své historii. Kiska to uvedl na dvoudenní schůzce představitelů V4, tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska. Ostatní státníci s ním však nesouhlasí. Podle Zemana je jejich společenství moudřejší než zbytek Evropské unie.

„Historicky asi v žádném období neměla (V4) tak špatný obraz v Evropě jako má v v těchto dnech,“ upozornil slovenský prezident Kiska podle serveru Teraz.sk. Na setkání proto vyzval všechny prezidenty, aby „působili na všechny nejvyšší politiky, aby nepoužívali V4 jako štít pro své vnitropolitické záměry“. Ze setkání podle Kisky musí vzejít signál, že „všichni vidíme V4 v jediné společné a silné Evropě“.

AP připomněla, že V4 sjednocuje odpor vůči návrhům na přerozdělování migrantů v rámci EU, ale že zejména Polsko a Maďarsko stavějí své národní zájmy nad zájmy unie jako celku. Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka poznamenal, že „V4 se ukázala jako politicky moudřejší a prozíravější, než byl zbytek EU, a to zejména u migrační krize“.

Rakousko klepe na dveře

Rakousko se chtělo připojit k visegrádské skupině (V4), ale požadavek populistické strany FPÖ odmítla dolní komora parlamentu ve Vídni, jak napsala ve čtvrtek agentura APA.

Šéf FPÖ Hans Christian Strache již dříve řekl, že V4 tvoří v EU protipól k politice německé kancléřky Angely Merkelové. "Dosud se v EU přijímaly různé dohody mezi Německem a Francií, které ostatní museli spolknout. V posílené visegrádské skupině vidím šanci na reformu EU," uvedl v září šéf FPÖ, která má podle průzkumů nyní v Rakousku nejvyšší volební preference.

O možném rozšíření V4 a vzniku "unie uvnitř unie" mluvil v září i kandidát FPÖ na prezidenta Norbert Hofer s českým prezidentem Milošem Zemanem během své návštěvy Prahy. Oba politici se shodli, že by tím střední Evropa získala v EU silnější hlas.

Nápad ale tehdy odmítl český premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj jdou snahy udělat z V4 formální instituci proti zájmům Česka.

Setkání Zemana, Andrzeje Dudy, Andreje Kisky a Jánose Ádera se odehrává v rámci polského předsednictví V4 na východopolském zámku Lańcut. Prvním tématem, o kterém hlavy států hovořily, byla větší podpora mladé generaci, aby nebyla nucena hledat si lepší živobytí v cizině.

„Musíme zastavit vlnu emigrace, která vede tolik talentovaných a tvůrčích mladých lidí k opuštění naší země,“ apeloval hostitel schůzky; právě statisíce mladých Poláků hledají lepší uplatnění v Británii, Německu či jiných zemích EU. Prezidenti mluvili o „zaměstnanosti, podnikání, vědě a výzkumu, stipendiích a dobrovolnictví“, uvedl Zemanův mluvčí na Twitteru.

Polský prezident Andrzej Duda apeloval na jednotu společenství čtyř států. „Společně zmůžeme více - to je základní poselství vyplývající z 25 let spolupráce Polska, Česka, Slovenska a Maďarska v rámci visegrádské skupiny,“ zdůraznil Duda. Připomněl, že před čtvrt stoletím byla základním cílem visegrádské spolupráce integrace do euroatlantických struktur a toho se podařilo dosáhnout, všichni jsou nyní členy EU a NATO.

Bez V4, která vytvořila důvěryhodnost střední a východní Evropy v očích západních spojenců, by „změna naší strategické situace byla rozhodně těžší“, dodal. Apeloval na V4, aby pomohla uchovat jednotnou EU, se stejnými možnostmi pro všechny členy. „Nechceme unii lepších a horších zemí, silnějších a slabších,“ prohlásil. Duda zároveň vyzval, aby se motto - „Společně zmůžeme více“ - prosadilo v rámci Evropské unie.

V sobotu se podle agentury AP k prezidentům připojí zástupci Evropské unie a společně budou diskutovat o energetických otázkách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video