NewsDay, první nezávislý deník v Zimbabwe po sedmi letech (4. června 2010)

NewsDay, první nezávislý deník v Zimbabwe po sedmi letech (4. června 2010) | foto: Profimedia.cz

V Zimbabwe začal vycházet první nezávislý deník po sedmi letech

  • 5
Zimbabwané se v pondělí probudili do dne, kdy si mohli poprvé po sedmi letech opět koupit nezávislé noviny. Jeden z hlavních článků listu NewsDay přinesl zprávu o obvinění pěti členů vládnoucí strany Zanu-PF diktátora Roberta Mugabeho, kteří se před dvěma lety údajně podíleli na upálení příznivkyně opozičního lídra.

Obyvatelé metropole Harare obcházeli nejprve kolem hromad listu poměrně nervózně, popsal britský server timesonline.co.uk. Policie jen v pátek zadržela čtyři kameloty při roznášení propagačních výtisků nového deníku (nakonec dostali "pouze" pokutu za blokování dopravy). A Zimbabwané si pamatují, jak Mugabe zatočil při prezidentských volbách s opozicí i jejími příznivci (více o násilí během voleb čtěte zde).

Místo dolarů žetony

Ekonomický kolaps přiměl loni Zimbabwe, aby upustilo od používání své měny a začalo platit americkými dolary. Jenže v zemi zcela chybí mince americké měny. Nejmenší bankovka je papírový jednodolar. A tak místní, když platí za levnější věci, dostávají zpět místo peněz banány nebo kondomy. NewsDay stojí 50 centů a v jeho případě dostávají za svůj dolar nazpět kromě novin ještě plastikový žeton, za nějž si mohou koupit noviny další den.

zdroj: timesonline.co.uk

Už během dopoledne ale bylo v ulicích k vidění plno místních s novým listem v podpaží. "Jde to dobře. Je to teprve začátek, ale je tady cítit velké vzrušení," pochvaloval si majitel deníku Trevor Ncube, který vlastní také dva respektované zimbabwské týdeníky.

Nezávislý deník v zemi chyběl sedm let - od chvíle, kdy v roce 2003 Mugabeho režim zakázal Daily News, údajně kvůli jeho náklonnosti k zimbabwské opozici. Mnoho novinářů poté skončilo za mřížemi, další byli pronásledováni či biti. Čtyři zahraniční zpravodajové museli zemi opustit a Harare nakonec úplně přestalo vydávat víza zahraničním médiím. Státní média přitom sloužila jako propaganda Mugabeho vládě a straně.

NewsDay je zatím vůbec největším úspěchem vlády národní jednoty diktátora Roberta Mugabeho a premiéra Morgana Tsvangiraie v zavádění demokratických reforem, které si vynutila při podepisování vládní dohody Tsvangiraiova strana.

Trevor Ncube žádal o licenci k vydávání deníku poslední dva roky. Jeho sen se naplnil až ve chvíli, kdy letos v květnu vznikl nový úřad pro dohled nad médii, který má být nezávislý na vládě. Zatím slibu dostál: povolení udělil kromě Ncubeho listu ještě dalším dvěma nezávislým deníkům, které by měly začít vycházet v příštích týdnech.

Rádia a televizní stanice se ale zřejmě nezávislosti hned tak nedočkají, brzdí předčasný optimismus timesonline.co.uk s tím, že na obzoru zatím nejsou vidět žádné známky toho, že by Mugabe pustil z rukou tak cenný nástroj své propagandy.

Zimbabwe

Zimbabwe (někdejší Jižní Rhodésie) získalo nezávislost na Velké Británii v roce 1980, o sedm let později se do čela tehdy jedné z nejbohatších zemí v Africe postavil někdejší populární bojovník za svobodu Robert Mugabe (před tím byl 7 let premiérem). Postupně režim měnil na stále tužší diktaturu a stát přivedl na pokraj katastrofy.

Po desetiletích jeho vlády se země potýká s 90procentní nezaměstnaností, polovina obyvatel je závislá na zahraniční potravinové pomoci a kvůli nejvyšší inflaci na světě se stal zimbabwský dolar takřka bezcenným (země loni kvůli tomu upustila od jeho používání a místo něj platí zahraničními měnami). Zemi zasáhla zkraje roku 2009 epidemie cholery, která si vyžádala tisíce životů.

Mugabe se nerozpakuje zastrašovat, věznit a bít opoziční politiky ani vyvlastňovat půdu bílých farmářů, kteří prakticky drželi nad vodou ekonomiku země. U moci se udržel i předloni po prezidentských volbách, jejichž první kolo vyhrál lídr opozice a současný premiér Morgan Tsvangirai, do něhož mnozí vkládají naděje na zlepšení situace v zemi. Tsvangirai kvůli diktátorově nátlaku a pronásledování ale druhé kolo bojkotoval. Po měsících složitého vyjednávání se s Mugabem domluvil na společné vládě a loni v lednu usedl do premiérského křesla. Situace v zemi se od té doby mírně zlepšila, ale politická jednání jsou složitá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video