V Zimbabwe se rozdělují pozemky bělošských farmářů

V jihoafrické Zimbabwe oficiálně začalo přebírání pozemků náležejících dosud bělošským farmářům novým černošským majitelům. Od února černoští veteráni války za nezávislost země živelně, s mlčenlivým souhlasem úřadů, napadali bělošské farmy a vyháněly jejich majitele. Útoky si vyžádaly desítky mrtvých.

Dosavadním majitelům mají být vyplaceny jen částky, o které farmy zhodnotili, a nikoli náhrada za samotnou půdu. Zhruba 4000 bělošských farmářů vlastní v Zimbabwe asi třetinu úrodné půdy, která poskytuje obživu dvěma milionům farmářských dělníků a členům jejich rodin. Zbývající dvě třetiny obhospodařuje 7,5 milionu lidí. V Zimbabwe žije 12,5 milionu obyvatel.

Vláda prezidenta Mugabeho po těsném vítězství své vládní strany ZANU-PF  v červnových volbách prohlásila, že chce pokračovat  v zabrání půdy více než osmi stům bílých farmářů.  "Jsme nadále připraveni naplňovat náš program," řekl tehdy na otázku, jež se týkala osudu bílých farmářů v Zimbabwe ministr informací Chen Chimutengwende. "Stejně tak ovšem chceme v zemi mír a pořádek," dodal.

Již samotná volební kampaň Mugabeho strany ZANU-PF byla vedena proti bílým farmářům. Tři týdny před volbami nařídila Mugabeho vláda přerozdělení jejich půdy mezi černý lid.

Jako důvod uvedla to, že pozemky vydělávají jen farmám a ne státu. Přinášejí tak prý zisk jen bývalým britským kolonistům. Přerozdělení půdy bílých farmářů měla zajistit změna ústavy po volbách.

iGLOBE: Informace o Zimbabwe

Vládnoucí straně prezidenta Roberta Mugabeho však znemožnila libovolně měnit ústavu demokratická opozice, která získala více než třetinu hlasů v parlamentu.

Hnutí za demokratické změny získalo 57 křesel, Mugabeho Africký národní svaz obsadil po volbách 62 křesel. Jedno procento získala malá opoziční strana ZANU-Ndonga.

Zbývajících třicet poslanců stopadesátičlenného parlamentu určí sám prezident Mugabe.

Nepokoje v Zimbabwe přinesly od února již 30 mrtvých především z řad opozičních sympatizantů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video