Úklid po velké vodě je velkým zdravotním rizikem.

Úklid po velké vodě je velkým zdravotním rizikem. | foto: Ota Bartovský, MF DNES

V zatopených oblastech hrozí infekce. Lidé mají střevní potíže

  • 0
V zaplavených oblastech hrozí lidem střevní potíže. Na Liberecku už zdravotníci zaznamenali desítky takových případů. Osm lidí museli lékaři dokonce hospitalizovat.

"Situace je riziková, ale epidemie to není. Nezaznamenali jsme ani nebezpečné bakterie jako je třeba dysenterie, které by měly potenciál přinést velkou epidemii," uklidňuje ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.

Zároveň ale dodává, že riziko nákazy lidem hrozí.

"V Libereckém kraji ještě nikdy nebyly najednou tak masivní zdroje nákazy infekčních onemocnění. Poraněními, potravinami, vodou nebo tím, že jsou lidé oslabení, tak se to může projevit v jejich imunitním systému," upozornil.

Lehčí průjmová onemocnění postihly podle hygieniků čtyři desítky lidí. "Případů je poměrně málo na daný stav a velká rizika, která jsou," uvedl Valenta.

Myjte si ruce a vyčistěte studny, radí hygienici

Povodeň vyplavila obrovské množství septiků nebo žump, stejně jako chovy domácích zvířat nebo hnízda hlodavců. To představuje značné riziko přenosu nemocí.

Hygienici především radí mýt si ruce po každém kontaktu se záplavovou vodou nebo kontaminovanými věcmi. Lidé by měli věnovat pozornost také obalům zaplavených konzerv. Před jídlem je zapotřebí jejich dezinfekce.

Zdravotní rizika lidem hrozí i ze zaplavených studen. V kraji jich bylo 550. Voda z nich není pitná bez sanace a následného vyšetření.

Vyplaveným lidem se krajská hygiena snaží usnadnit cestu vedoucí k nápravě. Čísla na firmy, které studny vyčistí, se lidé dozví na jejích stránkách.

Těm, kteří mají studnu jako jediný zdroj, přislíbila hygiena vyšetření vody zdarma. Ale až potom, co studnu vyčistí.

Na vytopené doléhá vyčerpání

Stále plno práce mají také zdravotníci. Od pátku do pondělí ošetřili jen v Heřmanicích, Chrastavě, Višňové a Raspenavě přes tři sta třicet lidí.

"Nejčastěji jde o úrazy, vyčerpání, kolapsy, kardiovaskulární obtíže, bolesti zad, otlaky dolních končetin, teploty, dušnosti, průjmy a další," informovala mluvčí krajské záchranky Lenka Moravcová.

Podle ní na lidi doléhá také značná únava. Mluvčí potvrdila, že lidé i nadále potřebují iontové nápoje.

"Čistá voda, která je dodávána v rámci pomoci, neobsahuje minerální látky v dostatečném množství. Tělo je ale při celodenní fyzické námaze nebo zvýšeném stresu potřebuje doplňovat," uvedla Moravcová.

Povodně tvrdě dolehly i na psychiku zaplavených lidí. V terénu stále působí psychologové hasičů, policie i armády. Lidem pomáhají také dobrovolníci z neziskových organizací. Přesto se podle nich lidé z nejhorších stavů dostali.

"Minulý týden jsme měli žádostí na psychosociální podporu mnohem více, než nyní. Stále se snažíme, aby psychosociální týmy byly u demolic. Pro psychiku lidí je to velká zátěž," řekla psycholožka profesionálních hasičů Eva Biedermannová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video