Pokud studenti neuspěli ve státní maturitě, musí se do 25. června přihlásit k náhradnímu termínu. Ministr školství Dobeš odhaduje, že v září k maturitě přijde až 28 tisíc studentů.

Pokud studenti neuspěli ve státní maturitě, musí se do 25. června přihlásit k náhradnímu termínu. Ministr školství Dobeš odhaduje, že v září k maturitě přijde až 28 tisíc studentů. | foto: Ondřej Surý, MF DNES

V září budou maturovat desetitisíce studentů, vyjde to na 37 milionů

  • 23
Zářijový termín státních maturit využije podle odhadu ministra školství Josefa Dobeše až 28 tisíc studentů. Konkrétní čísla budou znát úředníci po víkendu. Náklady na každého podzimního maturanta by měly být zhruba 1 300 až 1 400 korun.

Pokud by se odhad ministra Dobeše o 28 tisících studentů maturujících v září potvrdil, přišla by organizace podzimních termínů státních maturit dohromady zhruba na 37 milionů korun.

Neuspěl každý pátý

K maturitám se letos hlásilo téměř sto tisíc studentů. Učitelé k závěrečné zkoušce nepustili 9 000 z nich. Přímo u komise pak neuspělo 19,5 % studentů.

Před dvěma lety maturitu napoprvé nezvládlo 12 % studentů. Srovnatelná data z ostatních roků nejsou.

"Celková výše nákladů bude nejvíc záviset na počtu maturantů, přihlašování teď ještě běží. Podle toho, kolik se jich přihlásí, stanovíme počet takzvaných spádových škol, které by měly být co nejblíž sídlu školy, kam maturant chodil," řekl iDNES.cz Petr Habáň ze společnosti Cermat.

Zájemci o zářijový maturitní termín už mnoho času nemají, musí se přihlásit do soboty 25. června.

Cermat také bude přezkoumávat případy, kdy studenti výsledek maturity zpochybnili. "Do čtvrtka bylo takových podnětů podáno 197," dodal Habáň.

Druhé kolo státních maturit začne 1. září, první dva týdny se budou konat ústní zkoušky. Pak přijdou na řadu písemky. Konkrétní spádové školy vybere ministerstvo školství, zatím počítá s tím, že jich bude kolem 240.

Podle ministra Josefa Dobeše už přední univerzity avizovaly, že dají šanci neúspěšným studentům a počkají na průběh druhého kola maturit.

Ministerstvo ve čtvrtek zveřejnilo prvních deset gymnázií a středních škol, které byly v řádném kole státních maturit nejúspěšnější. Poměrně silné zastoupení v první desítce mají i soukromé a církevní školy. Podle náměstka ministra pro regionální školství Ladislava Němce pomohou státní maturity tomu, že studenti a jejich rodiče nebudou při výběru školy tolik hledět na to, kdo ji zřizuje.

"Postupem času se změní přístup veřejnosti k hodnocení toho nejdůležitějšího poměru, a to je studijní schopnosti a předpoklady versus výběr odpovídající školy. Bez ohledu na zřizovatele," míní Němec.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video