V zatopené Chrastavě zadržela policie dva Rumuny, kteří si z domů odnášeli cenné věci. Ilustrační foto | foto: Ota Bartovský, MF DNES

V zaplavených obcích rabovali cizinci, bez energií jsou stovky domácností

  • 456
Policisté v Libereckém kraji zadrželi v noci na dnešek pět cizinců podezřelých z rabování. Tři Poláci kradli benzin, dva Rumuni chtěli z jednoho vytopeného domu v Chrastavě ukrást rotoped. Lidé uklízejí škody napáchané povodněmi, stovky domácností jsou stále bez elektřiny a plynu. Energetici už pracují na obnovení dodávek.

V pondělí hodinu před půlnocí chytili policisté v Chrastavě dva Rumuny ve věku 21 a 31 let. Chtěli ukrást rotoped, který stál před jedním z vytopených domů.

HLADINY ŘEK KLESAJÍ

Potoky a řeky v Libereckém kraji se vrací do normálu. První povodňový stupeň platí už jen na Ploučnici na Českolipsku. Na Nise, Jeřici a Smědé na Liberecku už mohl být dnes dopoledne odvolán. Třeba ve Stružnici na Českolipsku je stále velká část obce zaplavená. Řeka je tam ještě 20 centimetrů nad hranicí třetího povodňového stupně a jen pomalu klesá. Někde už mohly začít úklidové práce, řada domů je ale stále pod vodou.

O tři hodiny později se v Raspenavě tři Poláci ve věku 19, 22 a 27 let pokusili vloupat do opuštěné chaty. V tom jim ale zabránila policie. Poláci jsou zároveň podezřelí, že ve městě ukradli benzin ze dvou aut.

Všech pět cizinců obviněných z krádeže je nyní umístěno v policejní cele. "Kvůli tomu, že se svého jednání dopustili za výjimečných podmínek, za stavu živelní pohromy, jim hrozí vyšší tresty, a to od dvou do osmi let," uvádí na webu policie mluvčí Libereckého kraje Vlasta Suchánková.

Podle krajského policejního ředitele Milana Franka se už v noci z neděle na pondělí objevili na Frýdlantsku dva Poláci s baterkami, kteří si možná mapovali terén. "Máme informace, že na polské straně, kterou také postihly záplavy, už jsou některé domy úplně vyrabované," poznamenal policejní ředitel.

Policie proto na české straně posiluje hlídky, pomáhá armáda i desítky policistů ze sousedních krajů. Policie nasadila i termovize.

Bez proudu je ještě 400 odběrných míst

Postižené oblasti se postupně vypořádávají s následky povodní. Od středy bude jezdit zdarma veřejná autobusová doprava v záplavami postižených oblastech Frýdlantska, Chrastavska a Hrádecka. Vlaky tam stále nejezdí, škody na železnicích se odhadují na půl miliardy korun.

V Libereckém a Ústeckém kraji je stále bez elektrického proudu ještě 400 odběrných míst. Kromě energetiků obnovují postupně dodávky i plynaři, kteří dnes budou provádět tlakové zkoušky v některých obcích.

Plynaři zahájí tlakové zkoušky v obcích Hrádek nad Nisou, Chotyně a Bílý Kostel. "Pokud dopadnou dobře, připojování poškozených míst by mělo začít ve středu," řekl mluvčí plynárenské společnosti RWE Jiří Bezděk.

U částí sítě, které nebyly poškozeny, by měla obnova dodávek plynu pokračovat poměrně rychle. "Během tohoto a příštího týdne se nám podaří připojit většinu odběratelů," dodal Bezděk.

Obnova velmi poničených míst jako Raspenavy a centra Chrastavy však potrvá týdny či měsíce.

Lidem pomohou také zdravotní pojišťovny

Pomoc lidem a obcím postiženým záplavami nabídly také zdravotní pojišťovny, Horská služba i řada dalších organizací. Pojišťovny poskytnou očkování proti žloutence či ozdravné pobyty pro děti u moře, Horská služba vyslala záchranáře. V postižených oblastech působí řada humanitárních organizací, je vypsáno několik sbírek.

Regiony předběžně vyčíslily škody na miliardy korun. Vláda již uvolnila na pomoc Liberecku 40 milionů, o dalších 300 a 350 milionech pro postižené oblasti rozhodne ve středu. Milion korun uvolnila Asociace krajů ČR.

Všeobecná zdravotní pojišťovna poskytne zdarma čtrnáctidenní pobyt u moře v Chorvatsku dětem z rodin v Libereckém kraji, které jsou postiženy povodněmi. Vojenská zdravotní pojišťovna přispěje 500 korun svým klientům na očkování proti žloutence a jiným závažným infekcím, dětem dá 1 000 korun na ozdravné pobyty organizované školami. Dále umožní plátcům pojistného, kteří byli postiženi povodněmi, aby uhradili pojistné ve splátkách. Zohlední povodně a jejich následky i při projednávání žádosti o prominutí penále za opožděné platby pojistného.

Pomoc postiženým regionům nabízejí i ministerstva - ministerstvo školství vyhlásilo mimořádný dotační program pro školy poškozené povodněmi. Mohou získat příspěvek na učební pomůcky a učebnice, jež nebyly pojištěny, a na odměnu zaměstnancům školy, kteří se podíleli na likvidaci povodňových škod ve škole.

MINISTERSTVA NABÍZejÍ peníze

Lidé a obce z oblastí, které postihly záplavy, se mohou obrátit s žádostí o finanční pomoc na ministerstvo pro místní rozvoj. Úřad má na to k dispozici 107 milionů korun, v případě potřeby je ale připraven požádat vládu o další. Podmínkou je, že v obci byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity nebo nouzový stav.

Občané musejí o peníze žádat prostřednictvím starosty obce. Od ministerstva pak mohou dostat 30 000 korun na základní vybavení domácnosti, žádat o ně lze ale jen do konce listopadu. Těm, co trvale bydleli v bytě, který je po povodních určen k demolici, úřad může dát 150 000 korun.

Při rekonstrukci a výstavbě nových silnic nebo veřejných prostranství navíc mohou obce využít program Obnovy obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou.

Ministerstvo školství zase vyhlásilo mimořádný dotační program pro školy poškozené povodněmi. O peníze mohou žádat školy bez ohledu na zřizovatele do 15. září. Mohou se hlásit o příspěvek na učební pomůcky a učebnice, které nebyly pojištěny. Dotace může být použita i na odměnu zaměstnancům školy, kteří se podíleli na likvidaci povodňových škod ve škole.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video