V zahraničí žijí premiéři a jejich rodiny v rezidencích jen výjimečně

- Premiér Miloš Zeman s rodinou se co nevidět nastěhuje do rekonstruované Kramářovy vily na Letné, odkud je nádherný výhled na Prahu i na samotné sídlo vlády - Strakovu akademii. Jak je tomu ale v zahraničí? Mají také předsedové vlády pro svou potřebu rezidenci? Spíše výjimečně, oficiální sídla premiérů nebo nejvyšších představitelů výkonné moci mají v západním světě jen tři země: USA, Velká Británie a Německo.
Mezi nejznámější rezidence patří Bílý dům ve Washingtonu a londýnská Downing Street 10. Německo bude mít od jara příštího roku novou vilu pro kancléře v Berlíně. Až dosud bydleli šéfové německého kabinetu v takzvaném bungalovu v Bonnu na břehu Rýna, nový kancléř Gerhard Schröder žije zatím ve svém domě.
Britský premiér Tony Blair přitom loni porušil zavedenou tradici, když se nastěhoval do Downing Street 11, do té doby oficiálního obydlí ministra financí. Pro jeho pětičlennou rodinu byla totiž "desítka" příliš malá.
Předseda polské vlády nemá stálé sídlo. Po nástupu do funkce po loňských parlamentních volbách musel dočasně bydlet ve vládním hotelu, než mu dal Úřad vlády k dispozici vilu v uzavřené čtvrti v centru města.
Ministerský předseda Rakouska nemá od minulého roku na premiérskou vilu nárok. Výsada úředně přiděleného obydlí byla pod nátlakem opozice loni zrušena.
Belgický premiér má v Bruselu k dispozici rezidenční zámeček, v němž přijímá zahraniční návštěvy a kde občas také pořádá schůze ministrů. Obvykle tam však šéfové kabinetu nebydlí a žijí ve svých bytech.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video