Předseda Věcí veřejných Vít Bárta bude kandidovat za hnutí Úsvit přímé

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta bude kandidovat za hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. | foto: koláž iDNES.cz

Jde o desítky milionů a smlouvu, kterou dohodil Bárta, tvrdí Okamura

  • 144
V bouřlivém dění uvnitř Úsvitu, který vyloučil Tomia Okamuru z poslaneckého klubu, jde podle Okamury ve skutečnosti o šedesát milionů korun, které by měl Úsvit do konce volebního období vyplatit společnosti Celsianus doporučené bývalým ministrem dopravy za Věci veřejné Vítem Bártou. Okamura teď tvrdí, že narazil, když se snažil smlouvu vypovědět.

„Mně je už úplně jasné, co je za tím pučem. Loni na podzim jsem upozorňoval na nevýhodnost smlouvy s jedním členem předsednictva z řad pučistů. Té firmě bylo vyplaceno už třicet milionů a ještě jí má být vyplaceno 30 milionů,“ řekl iDNES.cz Okamura.

„Pučistou“ proti němu, o kterém mluvil, míní Okamura člena předsednictva Úsvitu, právníka Josefa Pisaka, podle obchodního rejstříku jediného vlastníka a jednatele firmy Celsianus. Právě s tou má hnutí Úsvit uzavřenou velmi zvláštní smlouvu, kterou vedení Úsvitu schválilo na podzim 2013. Celsianus, kterou Okamurovi doporučil Vít Bárta, Úsvitu poskytuje kompletní analytické, právní a legislativní služby a zajišťuje hnutí i auditora.

Smlouva je nastavena tak, že má Bártou doporučené firmě zajistit polovinu státního příspěvku pro Úsvit za celé volební období. „Připadalo mi, že ta částka je značná. Já se tu smlouvu snažil vypovědět. Jan Zilvar, který je bývalý pracovník Věcí veřejných, jeden z nejbližších spolupracovníků Víta Bárty, to ale odmítl připodepsat. Ta smlouva je velice exaktně napsaná, takže se de facto vypovědět nedá. Najednou začalo to pnutí. Tady se hraje o nějakých šedesát milionů korun. Když jsem se začal zajímat hlouběji o smlouvu, toto je výsledek,“ tvrdí teď Okamura.

Zvláštní smlouva na polovinu peněz od státu

Smlouva s firmou Celsianus je uzavřena na dobu určitou, na celé volební období. Hnutí Úsvit firmě už vyplatilo ne Okamurou zmíněných třicet, ale „jen“ přes 28,5 milionu korun. Do konce volebního období to má být ovšem dalších víc než 33 milionů. Polovina peněz od státu pro Úsvit.

„Věděl jsem, že je na tom Bárta s procenty špatně, ale že má tým, který dokáže ve volbách uspět, protože to už dokázal. Takže jsme se rozhodli s Jardou Novákem a Radimem Fialou, že se dohodneme s Vítem Bártou. Měl různé podmínky,“ vzpomíná nyní Okamura na to, jak se před volbami dohodl s Bártou. A podepsal spolu s tajemníkem Zilvarem smlouvu s firmou Celsianus.

„Mně bylo řečeno Vítem Bártou, že v tomto množství jsou potřebné účetní a analytické služby, že to takhle parlamentní strana musí mít,“ vysvětluje teď Okamura, jak ho vlastně napadlo pro hnutí Úsvit tak nevýhodnou smlouvu s firmou Celsianus před volbami akceptovat. Bárta redakci iDNES.cz nezvedl telefon ani nereagoval na SMS s žádostí o vyjádření.

„Smlouvu se společností Celsianus podepsal pan Okamura první a přinesl mi jí již od sebe podepsanou s tím, že požaduje tento servis pro další fungování hnutí před a po volbách,“ uvedl Zilvar, který přidal druhý podpis za Úsvit. S Bártou se podle něj Okamura potkával až do posledních dnů a nepřišlo mu nic divného na kontraktu s Celsianus. „Ani si na nic nestěžoval,“ tvrdí Zilvar, jehož druhý, nutný podpis pro vypovězení smlouvy už Okamura nezískal.

Nechci, aby lidé byli znovu zklamaní, tvrdil Bárta

Bývalý předseda Věcí veřejných a exministr dopravy Vít Bárta, jenž kandidoval za Úsvit v Plzeňském kraji, svůj vztah k Úsvitu definoval pro pondělní MF DNES. „Potkal jsem se opakovaně s Tomiem, Radimem Fialou, ale i s poslanci z Černochova tábora. Osud Úsvitu mi není lhostejný. Nechci, aby lidé byli znovu zklamaní, jako když VV rozbíjely Kočí a Peake,“ tvrdil Bárta. Nepadlo ale ani slovo o tom, že to byl on, kdo Okamurovi „dohodil“ firmu, která nyní spolkne polovinu peněz od státu pro Úsvit.

„Smlouvu je možno vypovědět či od smlouvy odstoupit, výlučně z důvodu porušení povinností ze strany CELSIANUS s.r.o.,“ píše se ve zprávě o hospodaření Úsvitu, s jejímiž závěry v úterý vystoupil poslanec Jiří Štětina, mimochodem v minulém volebním období poslanec za Bártovy Věci veřejné.

 „Existuje smlouva mezi Úsvitem a Celsianem, ale já mám v této věci povinnost mlčenlivosti,“ řekl v iDNES.cz člen předsednictva Úsvitu, právník Josef Pisak. „Jsem jediným společníkem a jednatelem,“ potvrdil to, co si teď každý může najít v obchodním rejstříku na internetu. „Nemohu vám sdělovat jména svých klientů,“ odmítl odpovědět na otázku, v jakém vztahu je k Bártovi.

Až příliš mnoho lidí z Věcí veřejných

Okamura přitom tvrdí, že Pisak má k Bártovi velmi blízko, stejně jako další lidé, kteří se teď zabývali hospodařením Úsvitu. „Je to komise Věcí veřejných. Vedl ji poslanec VV Jiří Štětina, druhým členem byl Jan Mates, osobní advokát Víta Bárty, třetím členem byla Monika Kašníková, bývalá účetní Věcí veřejných,“ vyjmenoval Okamura ty, kdo se podíleli na kontrole hospodaření pro kolegy z poslaneckého klubu Úsvitu, kteří ho stejně jako Radima Fialu v úterý vyloučili z klubu (více o vyloučení z klubu Úsvitu zde).

Mates je právník, který v červenci 2013 jménem Věcí veřejných žádal poslance, kteří odešli z VV do strany LIDEM |Karolíny Peake, aby zaplatili do stranické pokladny Věcí veřejných po sedmi milionech korun za porušení smlouvy o poslušnosti, kterou ještě jako véčkaři před volbami se stranou podepsali. A členy klubu Úsvitu jsou nyní véčkaři Olga Havlová a David Kádner. Na rozdíl od Štětiny přímo členové VV.

Vedení hnutí Úsvit ještě před vyloučením poslanců Okamury a Fialy z klubu vyzvalo Okamuru, ať vyvodí odpovědnost za nehospodárné utrácení peněz a žádá po něm, aby hnutí vrátil přes tři čtvrtě milionu korun, které údajně dluží. Okamura to odmítl. Vedení Úsvitu také oznámilo, že hnutí vypoví smlouvy na osobní propagaci Okamury se společnostmi ATM a 10 minutes. Ty jsou celkem na zhruba osm a na 1,5 milionu, přičemž asi polovina byla proplacena.

Předsednictvo hnutí také v úterý pověřilo tajemníka Zilvara, aby podal trestní oznámení pro pomluvu na Okamuru a na dalšího člena předsednictva a dlouholetého blízkého Okamurova spolupracovníka Jaroslava Nováka, jenž si také říká Večerníček, a to kvůli neodůvodněnému tvrzení, že někdo zpronevěřil finanční prostředky Úsvitu.

„My jsme dali trestní oznámení pro porušení povinností při správě cizího majetku, pro trestný čin podvodu, podílnictví a zpronevěry,“ reagoval Okamura. Nyní je podle něj v rukou policie, aby zjistila, co se v Úsvitu dělo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue