Freyra von Moltkeová

Freyra von Moltkeová | foto: Profimedia.cz

V USA zemřela žena, která se kdysi vzepřela Hitlerovi

  • 18
Freya von Moltkeová, podporovatelka atentátu na Hitlera, zemřela v americkém státě Vermont. Bylo jí 98 let. Příběh o lidské odvaze, v němž se pár německých právníků postavilo mašinerii Třetí říše, lze nyní číst už jen v knize dopisů, které své ženě Freye psal její muž Helmuth James Graf von Moltke z nacistického vězení.

Všechno však začalo ještě na konci třicátých let. Pár mladých německých právníků se od samého počátku nehodlal smířit s politikou Adolfa Hitlera. "Víc než tisíc lidí je zavražděno každý den a další tisícovky německých mužů si zvykají zabíjet," psal v roce 1941 své ženě Helmuth James Graf von Moltke.

O to usilovněji se proto začal věnovat uplatňování mezinárodního práva. Své znalosti právníka využil při pomoci Židům, kterým se snažil zajistit bezpečný útěk do zemí, kde budou relativně v bezpečí.

Atentát a vězení

Kolem usedlosti manželů von Moltkeových v Kreisau (dnes na území Polska) se brzy začali shromažďovat lidé zapojení v protinacistickém odboji. Duchovní i diplomaté. Ekonomičtí experti, kteří už připravovali plány pro obnovu země po pádu Třetí říše. Odhodlání manželů von Moltkeových šlo tak daleko, že se stali aktivními podporovateli spiknutí Clause von Stauffenberga, který chystal atentát na Hitlera.

"Nikdy jsem manželovi neříkala, aby přestal, aby se už do ničeho nepletl. Naopak, podporovala jsem ho, věděla jsem, že je přesvědčen, že bojuje za správnou věc," řekla v jednom z rozhovorů von Moltkeová.

Podporovala ho i v době, kdy už seděl v jedné z největších věznic v berlínské čtvrti Tegel. Gestapo jej zatklo, protože před ním varoval svého známého. Korespondence neustala díky vězeňskému kaplanovi Haraldu Poelchauovi, který ženiny listy pašoval i za mříže cely.

Von Moltke věděl, že jej čeká jistá smrt, psal o tom své ženě. Z informací vězeňského kaplana tušil, jak pilně pracují zdejší gilotiny. Přesto, jak podotýká list The Washington Post, psal i o květech v domácí zahradě, o včelách, které pracují soustředěně jako lidé z odboje. Protivila se mu Hitlerova olympiáda, přehlídka dokonalosti "nadlidí", hnusily se mu "blázince pro esesmany, kteří se zhroutili z popravování žen a dětí".

Von Moltkeho nacisté popravili v lednu roku 1945. Jeho žena pak odjela do Jihoafrické republiky, kde se stala spisovatelkou a kde přednášela o odboji. "Mnohým se dnes bude zdát, že nic z našich plánů se nepodařilo uskutečnit," řekla před časem listu Gazeta Wyborcza.

Přestože ale riskovali život, nemohli prý zůstat lhostejní k hrůzám Hitlerovy diktatury. Později se von Moltkeová přestěhovala do Spojených států a k vydání připravila víc než 1 600 "dopisů Freye" z válečných let. Svého muže přežila o pětašedesát let. Rodina se s ní rozloučí v pátek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video