John Boehner a Nancy Pelosiová při prvním zasedání Kongresu v novém složení (5. ledna 2011)

John Boehner a Nancy Pelosiová při prvním zasedání Kongresu v novém složení (5. ledna 2011) | foto: AP

V USA zasedl prvně nový Kongres. Obamův mluvčí odchází z Bílého domu

  • 7
USA mají nový Kongres. Do čela Sněmovny reprezentantů se postavil republikán John Boehner a vystřídal demokratku Nancy Pelosiovou. Konzervativci v posledních volbách ovládli dolní komoru a posílili i v Senátu. Mluvčí Baracka Obamy ve středu oznámil, že končí a stane se prezidentovým poradcem ve volební kampani.

Mluvčí Bílého domu a blízký spolupracovník amerického prezidenta Baracka Obamy Robert Gibbs by měl skončit v únoru. Nadále se hodlá věnovat dráze politického poradce v předvolební kampani do příštích prezidentských voleb.

Podle kuloárních informací Obamu v brzké době opustí i poradce David Axelrod nebo zástupce personálního šéfa Bílého domu Jim Messina. Ale i oni mu zřejmě zůstávají věrni, hodlají se prý více soustředit na přípravu volební kampaně pro rok 2012, kdy Obama bude o Bílý dům znovu usilovat.

Robert Gibbs

Deník The Washington Post napsal, že Gibbsův odchod v podstatě znamená, že volební kampaň už začala. Zároveň změny také ukazují, že Obamův tým bere volby vážně a nechce zaváhat hned na začátku. Jméno Gibbsova nástupce by mohlo být oznámeno do dvou týdnů.

Gibbs mezi americkými novináři nebyl příliš populární. Vadil jim zejména údajný přezíravý přístup mluvčího a malý počet tiskových konferencí za účasti prezidenta. Podle mnoha komentátorů se také Bílému domu nedařilo informovat veřejnost o prezidentově politice a jeho úspěších.

Popularita amerického prezidenta v uplynulém roce značně poklesla. V listopadových kongresových volbách také Obamovi demokraté utrpěli výraznou porážku, když ztratili většinu ve Sněmovně reprezentantů. Ve stočlenném Senátu si ji sice udrželi, ale i zde přišli o pět křesel (více o kongresových volbách zde).

Republikáni jdou do boje (s Obamou)

A právě dnes poprvé zasedl Kongres v novém složení. Šéfem dolní komory se stal jednašedesátiletý republikánský politik John Boehner. Američtí konzervativci nyní budou chtít zvrátit dosavadní úspěchy prezidenta Baracka Obamy, zejména jeho reformu zdravotnictví, která se setkala v době krize s rozpačitým přijetím.

Nový Kongres skládá přísahu (5. ledna 2011)

Nový Kongres skládá přísahu (5. ledna 2011)

Deník The Washington Post uvedl, že republikánští zákonodárci ve sněmovně mají dvacetidenní plán, v jehož rámci chtějí zrušit hlavní části politiky současného šéfa Bílého domu.

Ze všeho nejdříve chtějí už příští týden zrušit reformu zdravotnictví, jíž chce Obama zpřístupnit zdravotní péči milionům nepojištěných Američanů. Podle republikánů ale zákon neúměrně zvýší zadlužení země i zátěž firem (více o zdravotní reformě čtěte zde).

Boj proti reformě nebude úspěšný, míní experti

Podle komentátorů nicméně jejich boj proti reformě a dalším Obamovým zákonům nebude úspěšný. Senát totiž nadále zůstává demokratický, byť někteří odborníci upozorňují na to, že s ním prezident nemůže počítat automaticky.

Kdo je John Boehner

Boehner je tvrdý Obamův kritik, zkušený politik a zákonodárce. Členem sněmovny je nepřetržitě od roku 1991. Od ledna 2007 v ní byl šéfem republikánské menšiny, která se nyní mění ve většinu.

Nový šéf Sněmovny reprezentantů se narodil 17. listopadu 1949 v Readingu ve státě Ohio. Pochází z chudých poměrů, ze kterých se sám vypracoval.

Vystudoval Univerzitu Františka Xaverského v Cincinnati. Má 11 sourozenců.

Mnoho demokratických senátorů totiž ve volbách za dva roky bude obhajovat svůj mandát v konzervativních okrscích, kde voliči nynějšímu šéfovi Bílého domu nejsou příliš nakloněni.

Nový šéf sněmovny Boehner v každém případě ve zhruba dvou letech, které zbývají do příštích prezidentských a parlamentních voleb, bude hlavním Obamovým protivníkem. Republikánský politik hodlá klást důraz na rozpočtové škrty a boj s vysokou nezaměstnaností, jež už delší dobu sužuje Spojené státy.

Ve svém projevu po zvolení šéfem sněmovny řekl, že se škrty hodlá začít přímo v Kongresu. Jeho výbory by tak například napříště měly být menší. V jeho slovech se odrážely požadavky konzervativního hnutí Tea Party, které je zaměřené proti establishmentu a často se právě ústavou ohání.

Jednou z nelehkých úloh nového šéfa sněmovny bude nezklamat očekávání tohoto nového fenoménu americké politiky, který v nedávných volbách získal řadu zákonodárců, a přispěl tak k úspěchu republikánů (více o Tea Party čtěte zde).

Rekonstrukce Obamova týmu

Obama podle deníku The New York Times dokončuje rekonstrukci týmu svých poradců. Jeho nová sestava by měla prezidenta dovést k volbám v roce 2012 a odrážet změněnou politickou realitu ve Washingtonu. Obama má totiž po nedávném volebním debaklu demokratů značně svázané ruce při prosazování nových zákonů.

Důraz prý přitom prezident při sestavování nového týmu klade na ekonomiku. Už tento pátek se očekává jmenování nového hlavního ekonomického poradce. Favoritem je Gene Sperling, který tuto pozici zastával v administrativě bývalého prezidenta Billa Clintona. Hlavním úkolem nového hlavního ekonomického poradce bude najít recept na vysokou nezaměstnanost, kvůli které se od Obamy odvracejí voliči.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video