V USA ubývá dětských narkomanů

Ve Spojených státech v minulém roce klesl počet dětských narkomanů, ale naopak se zvýšil počet dvacetiletých uživatelů drog. Americké ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo tyto údaje dva dny po té co prezident Bill Clinton přislíbil Kolumbii, hlavnímu světovému producentovi kokainu, finanční pomoc 1,319 miliardy dolarů na boj s drogovými mafiemi.

Podle statistik požilo alespoň jednou za měsíc nějakou drogu sedm procent dětí ve věku 12 až 17 let, což je o dvě procenta méně než v roce 1998. V roce 1997 se k podobnému používání drog přiznalo 11,4 procenta dětí.  U dvacetiletých Američanů se situace zhoršila, loni požilo drogu alespoň jednou měsíčně 18,8 procent, zatímco v roce 1998 to bylo 16,1 procenta a v roce 1997 jen 14,7 procenta.

Amerika slíbila peníze na boj s narkomafiemi
Program boje  Spojených států proti drogám se snaží bojovat už v první linii: ochromit samotné výrobce drog. Clinton proto přislíbil 1,319 miliardy dolarů na podporu iniciativy kolumbijského prezidenta Andrése Pastrany na boj proti drogovým mafiím během své středeční návštěvy  kolumbijské Cartageny. Americká pomoc v žádném případě nebude zahrnovat vojenskou intervenci, zdůraznili oba státníci na společné tiskové konferenci.

"Kolumbijská demokracie je stále ohrožována," řekl Clinton. "Povstalci financují své potřeby ze zisků z obchodů s drogami. Mocné síly si dělají své vlastní zákony a vy se každý den díváte nebezpečí do očí," oslovil americký prezident Kolumbijce. Vyloučil ale, že by se do boje proti drogové mafii mohli zapojit američtí vojáci. "To není Vietnam ani imperialismus," prohlásil.

Plán Kolumbie nemá podle něj přinést do země válku, nýbrž bojovat za mír a svět bez drog.

Americká finanční pomoc předpokládá kromě jiného dodávku 18 vrtulníků Black Hawk a 42 vrtulníků Huey II, které mají být nasazeny do akce chemické likvidace plantáží koky. Počítá se také s vysláním 500 amerických poradců do Kolumbie. Ta je hlavním světovým producentem kokainu. Ročně se ho v Kolumbii vyprodukuje 520 tun, z nichž 90 procent se vyváží právě do USA, kde drogy zabijí každý rok 52 tisíc  Američanů.

Také Pastrana na tiskové konferenci prohlásil, že během jeho funkčního období, které vyprší v roce 2002, nezažije země zahraniční vojenskou intervenci. Odpověděl tak na kritiku svého Plánu Kolumbie, který zejména povstalci označovali za údajnou přípravu na americkou intervenci.

Projekt kolumbijského prezidenta zahrnuje opatření, která vyjdou na 7,5 miliardy dolarů. Ty chce vláda v Bogotě použít na boj proti pěstování koky, posilování demokratických institucí a financování sociálních programů.

Clintonova návštěva přinesla i protesty
Clintonova návštěva vyvolala v Kolumbii řadu protestů, a to především v Bogotě, Meddelínu a Cali. V Bogotě demonstrovalo zhruba 2000 odborářů a studentů před americkým velvyslanectvím, kde spálili americkou vlajku. Při střetnutích mezi pořádkovými silami a povstalci v souvislosti s Clintonovou návštěvou zahynulo podle kolumbijských policejních zdrojů od úterka celkem 19 osob. Mezi oběťmi protiamerických protestů byli civilisté, rebelové i policisté.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video