V USA letos popravili 52 lidí. Ilustrační foto

V USA letos popravili 52 lidí. Ilustrační foto | foto: AP

V USA posílají na smrt méně lidí. Je to drahé a prokazují se justiční omyly

  • 61
Soudci v USA poslali letos na smrt 106 lidí, což je nejméně od roku 1976, kdy v USA popravy opět zavedli. Jedním z hlavních důvodů jsou peníze. Popravy jsou prostě příliš drahé. A také justiční omyly. Američané v posledních letech s hrůzou sledovali, jak testy DNA očistily jména 248 neprávem odsouzených. A 17 z nich dokonce uniklo trestu nejvyššímu.

Počet odsouzených k trestu smrti klesá ve Spojených státech už několik let. "Celé toto desetiletí je poznamenáno klesajícím počtem rozsudků trestu smrti," řekl Richard Dieter, ředitel Informačního centra trestu smrti (DPIC), které zpracovává fakta a analýzy o nejvyšších trestech či popravách. Pro srovnání, v roce 1994 poslaly soudy na smrt 328 vězňů.

A kromě počtu odsouzených klesá postupně také množství států v USA, které ještě popravy vykonávají. "V posledních dvou letech upustily od trestu smrti tři státy a čím dál více jich řeší, jestli stojí zato u něj zůstat," popsal Dieter.

čEKÁNÍ

V současné době čeká na vykonání trestu smrti 3 279 lidí v celých USA. Jen v Kalifornii je to 690 a na Floridě 403 vězňů.

Nové Mexiko se letos stalo patnáctým státem, který od tohoto trestu ustoupil. Connecticut, Maryland, Colorado a dalších osm států o tom uvažují.

Všem jim mimo jiné vadí vysoké finanční nároky poprav. Prokurátoři se čím dál více brání utrácení milionů dolarů, které stát obvykle vynaloží na celý proces usvědčení a trestu, uvedla agentura AFP.

Například Kalifornie utratí ročně v souvislosti s tresty smrti 137 milionů dolarů. Doživotní tresty by ji podle DPIC přišly jen na 11,5 milionů. Nejvíce stojí podle televize CNN mnohdy i desetiletí trvající odvolací procesy.

Systém není perfektní...

Kromě peněz ale vyvstává mnohem důležitější otázka. Jsou všichni odsouzenci ve vězení právem? Amerika zjišťuje, že zdaleka ne. Od roku 1989 se prokázalo, hlavně díky testům DNA, že ve vězení sedělo 248 nevinných lidí. Sedmnáct z nich dostalo za zločiny, které nespáchali, dokonce trest smrti. Jen letos uniklo injekci se smrtícím roztokem devět nevinných mužů.

Tento problém si uvědomuje třeba guvernér Nového Mexika Bill Richardson, proto trest smrti zrušil. "Systém, který nařídí konečný trest, musí být perfektní a nesmí se nikdy mýlit. Realita je ale taková, že systém není zdaleka perfektní (...) DNA testy to prokázaly. Nevinní lidé se ocitli v seznamu odsouzených na smrt napříč celou zemí," prohlásil v březnu.

Nevinný muž strávil 35 let ve vězení

Američana dostal na svobodu test DNA

Například ve čtvrtek sledovaly Spojené státy, jak z vězení vyšel po 35 letech čtyřiapadesátiletý James Bain. Když mu bylo teprve 19 let, obvinili ho z únosu a znásilnění devítiletého chlapce a poslali do konce života za mříže. Testy DNA prokázaly na začátku prosince, že neprávem.

Státy jako Kalifornie, Maryland či Kentucky zase pozastavily popravy, protože tam vyvstaly otázky ohledně smrtících injekcí. V Ohiu na čas odložili všechny popravy poté, co se nezdařila poprava Romella Brooma. Popravčí se dvě hodiny marně snažili najít na těle Brooma žílu, kam by dokázali vpravit injekci.

Na začátku prosince přišli s novinkou. Na jednapadesátiletém Kennethu Birosovi, který kdysi zabil mladou ženu a její tělo rozřezal, použili při popravě jedinou silnou dávku anestetika místo tří. - čtěte V USA poprvé popravili vězně jen jedním anestetikem

Neprávem odsouzení Američané

První americký vězeň byl díky testům DNA zproštěn viny v roce 1989. Od té doby se mimo jiné touto metodou nevina prokázala u 248 odsouzenců. Sedmnáct z těchto lidí poslal soud dokonce na smrt.

Ve 106 z těchto případů policisté po čase identifikovali skutečné pachatele nebo našli nové podezřelé.

Zhruba polovina neprávem odsouzených dostala finanční odškodnění, částky se liší stát od státu. Například Florida vyplácí nevinným 50 tisíc dolarů za rok ve vězení.

Neprávem obvinění lidé byli většinou odsouzeni na základě špatné identifikace svědky, nedostatečných či špatně provedených forenzních technik (například zkoumání vlasů v mikroskopu, porovnávání chrupu při kousnutí, porovnání otisku boty či krevní testy), popřípadě falešných svědectví atd.

                                                                       Zdroj: Innocence Project


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video