Demonstrantka v Ohiu protestuje proti popravě Kennetha Birose

Demonstrantka v Ohiu protestuje proti popravě Kennetha Birose | foto: AP

V USA poprvé popravili vězně jen jedním anestetikem

  • 48
V americkém státě Ohio použili při popravě jednu silnou dávku anestetika, poprvé v historii tohoto typu poprav v USA. Dosud byly vždy odsouzenci vpraveny do těla celkem tři látky. Popraven byl jedenapadesátiletý Kenneth Biros, který proti tomu, aby právě on byl "pokusným králíkem", protestoval.

Biros v roce 1991 zavraždil 22letou ženu, které nabídl, že ji sveze. Její tělo pak rozřezal a části zakopal na různých místech ve dvou amerických státech. Před popravou jeho právní zástupce požadoval, aby byla poprava zastavena, protože nová metoda může být bolestivá. Soud žádost krátce před popravou zamítl.

Při dosavadním systému jsou vpraveny tři složky - jedna, která odsouzeného uspí, druhá, která ho paralyzuje, a třetí, která způsobí zastavení srdce.

Soud i odborníci považují právě novou metodu za méně náročnou pro odsouzeného. Podle nich je právě metoda jedné drogy - thiopentalu sodného - větší zárukou, že při popravě nedojde k přílišnému utrpení.

Upozorňují však, že smrt může přijít později - zatímco dosud umírání trvalo zhruba sedm minut, nová metoda ho podle expertů prodlužuje na přibližně patnáct minut. Poprava Birose nicméně podle informací soudu trvala přibližně tak dlouho, jako u staré metody.  

Ohio se rozhodlo ke změně metody popravy po záříjovém neúspěšném pokusu popravit Romella Brooma, odsouzeného za znásilnění. Popravčí se dvě hodiny marně snažili najít na těle Brooma žílu, kam by dokázali vpravit injekci.

Přitom se hrotem jehly trefili do kostí i svalů a Broom jim sám začal pomáhat, aby už to měl za sebou. Nakonec  guvernér Ohia nařídil popravu přerušit a Broom od té doby čeká v cele na nový termín. Byla to už třetí nezdařená poprava za poslední tři roky.

Experti na drogy se shodli, že jediný vpich anestetika thiopentalu sodného nezpůsobuje bolest. Argumentovali tím, že metodu už používají s dobrými výsledky veterináři při usmrcování zvířat. Právě to se však stalo hlavním argumentem  protestů - Birosův právník i někteří ochránci lidských práv argumentovali tím, že metoda ještě nebyla vyzkoušena na lidech.

Pro případ, že by se experiment s jedinou dávkou drogy nepovedl, měli navíc popravčí připraveno náhradní řešení, které rovněž dosud nebylo povoleno - provedení vpichu do svalu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: poprava

Video